Ana Sayfa Haber Kamu 2022 Yılı PMYO Başvuru Şartları

2022 Yılı PMYO Başvuru Şartları

0

PMYO Başvuru Şartları

2022 yılı Polis Meslek Yüksek Okulları aday alım başvuru şartları ne olduğuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. Şartlar, 2021 yılı içerisinde yapılan polis meslek yüksek okulları alım şartlarının uyarlanmasıyla elde edilmektedir. Kesin şartlar alım ilanı ile birlikte Polis Akademisi internet sitesinde yayınlanacaktır. Başvuru sırasında ilan içerisinde bulunan güncel şartlar göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

2021 PMYO BAŞVURU ŞARTLARI

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
b) Lise ve dengi okul mezunu olmak.

c) ÖSYM Başkanlığı tarafından o yıl içinde yapılan Üniversite Giriş Sınavında; belirlenen puan türünden ya da türlerinden ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak. (2021 yılı içinde Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT 260,000 ham taban puan ve üzerinde puan almak.)

ç) Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü olanların eş ve çocukları için, üniversiteye giriş sınavlarında; belirlenen puan türünden ya da türlerinden yüksekokullara girmek için yeterli asgari ham taban puanı almış olmak.

(Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden yeterli asgari 150,00 ham taban puan almak.)

d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır. Sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve aynı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak. (2019 yılı için 31 Aralık 1995 – 01 Ekim 2002 tarihleri arasında doğmuş olmak)

Trabzon POMEM Mezuniyet Töreni

e) Boy ölçüsü, beden kitle indeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.

  • Erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacak.
  • Erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacak.
  • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin tamamını incelemek için tıklayınız.

f) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.

g) 5237 sayılı TCK 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve eşinin;

  1. Kasten işlenen bir suçtan H.A.G.B. kararı dahil bir yıl veya daha fazla hapis cezası almamak. (H.A.G.B.: hükmün açıklanmasının geri bırakılması)
  2. Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

POMEM Polis Adayı Başvuru Şartları

ğ) Eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi itibarıyla bir siyasî partiye veya siyasî parti kollarına üye bulunmamak.

h) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

ı) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.

i) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

j) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

k) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

YORUM YOK

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version