Ana Sayfa Haber Kamu Bekçilik Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bekçilik Başvuruları Nasıl Yapılır?

0

Çarşı ve Mahalle Bekçisinin Yetkileri

Çarşı ve mahalle bekçiliği için İçişleri Bakanlığı talebe göre aday sayısını belirliyor. Bunun üzerine Polis Akademisi bekçi alımı için ilana çıkar. Akademi, bekçi taleplerinin yapıldığı illeri ve kontenjanları açıklar. Daha sonra adayların başvuruları alınır.

Bekçilik başvuruları için ilk olarak internet üzerinden ön başvuru yapmak gerekiyor. Ön başvuru, açıklanan tarihler arasında e-Devlet’ten başvuru formunun ilgili haneleri doldurularak yapılabiliyor. Posta yoluyla veya başvuru süresinden sonra yapılan başvurular kabul edilmiyor. Başvuru için ayrıca belirtilen bankalara para yatırılması gerekiyor.

Polis Akademisi ilanına başvuru yapan bekçi adaylarının şahsen başvuruları ve ön sağlık kontrolleri için başvuru merkezlerine müracaat etmeleri gerekiyor. Müracaat yerleri ve tarihler Polis Akademisi’nin internet sitesinde açıklanır. Aynı sitede başvuru evraklarının teslim edeceğiniz merkezler de ilan ediliyor.

Ön sağlık kontrollerinden geçen adaylar, daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yazılı sınava katılıyor. Sınavda; Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Genel Kültür soruları soruluyor. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar daha sonra Polis Akademisi parkurlarında fiziki yeterlilik sınavına tabi tutuluyor.

Son olarak adaylar bekçilik sözlü mülakatına alınıyor. Mülakatta bazı genel kültür soruları ve komisyon üyelerinin belirlediği sorular yöneltiliyor. Mülakat sonucunda bekçi olmaya hak kazanan adayların listesi Polis Akademisi’nin internet sitesinde (https://www.pa.edu.tr) yayınlanır.

YORUM YOK

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version