Ana Sayfa Haber Teknoloji Sivil Havacılık Drone Kayıt İşlemleri

Sivil Havacılık Drone Kayıt İşlemleri

10
0

Sivil Havacılık Drone Kayıt İşlemleri

Sivil Havacılık Drone Kayıt Sayfası‘na tıklayarak üyelik oluşturma sayfasına gidiyoruz. Önümüze gelecek olan formu dolduruyoruz. Kullanım koşullarını kabul ettikten sonra kayıt işlemini tamamlıyoruz.

Formu doldurup gönderdikten sonra Sivil Havacılık, size üyeliğinizin onaylandığına dair bir mail atıyor. Artık siz de Sivil Havacılık’a kayıtlı bir kullanıcısınız. Ardından İHA Sistemi’ne giriş sayfasından T.C Kimlik Numaranız ve Şifreniz ile giriş yapıyorsunuz.

İlk olarak İHA Pilot Kayıt Başvurusu yapıyorsunuz.

Öncelikle Hobi kullanıcısı olarak uçuş yapmayı düşünüyorsanız ve cihazınız 4 kg altında bir ağırlığa sahipse IHA – 0 – Sportif / Amatör seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Ardından vesikalık resminizi bilgisayarınızdan siteye belirtilen kutucuk üzerinden yüklüyorsunuz. Diğer onaylamanız gereken kutucukların açıklamasını okuyup onaylayarak SHGM’ye Gönder diyerek tamamlıyorsunuz

Önemli Not: Sivil Havacılık Tarafından Pilot Kaydınız Oluşturulana Kadar Lütfen Uçuş Yapmayın.

Sivil Havacılık Tarafından pilotluk onayınız e-posta ve telefon aracılığı ile sizlere bildiriliyor olacak. Pilotluk aşamanız onaylandıktan sonra IHA Kayıt işlemine geçiyoruz. Pilotluk onayınızı kontrol etmek için Anasayfa üzerinden Bilgilerim oradan Pilotluk Yetkilerim kısmına tıklayarak gerekli sayfaya ulaşabiliyorsunuz. Kaydınız oluşmuş ise aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

SİVİL HAVACILIK DRONE SATIŞ KAYIT İŞLEMLERİ

ÖNEMLİ NOT: Drone Kaydı gerçekleştirebilmeniz için satıcınızın size yapmış olduğu satış işlemini İHA Kayıt Sistemi’ne kaydetmiş olması gerekmektedir. Bu işlem satışın gerçekleştiği gün yapılmalıdır. Fatura alırken verdiğiniz bilgilerin satıcıya eksiksiz olarak ulaştığının teyidini almanız gerekir. Sizin bu konuda satıcıya eksiksiz ve doğru bilgi vermiş olmanız gerekir. Arama kutusunda IHA Kaydınızı göremiyorsanız satıcınız ile görüşmeniz gerekiyor.

Belirtilen bölümde satın aldığınız IHA Seri Numarası ile başarılı bir şekilde gözükmekteyse Sivil Havacılık Drone Kayıt işlemimizi tamamlıyoruz. Ardından IHA’mı Kullanmak İstiyorum seçeneğine tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz.

Not: İHA’nızı uçurmak istediğinizi beyan ettiniz. Bunun için İHA’nın renk bilgisi, dört yönden çekilmiş fotoğrafları sisteme yüklemeniz gerekir. Daha sonra uçuş talebinizi SHGM onayına gönderebilirsiniz. Eğer İHA’yı uçurmaya yetkili bir pilotunuz varsa, bu aşamada İHA’ya pilot da tanımlayabilirsiniz. İHA’nızın onay durumunu Bilgilerim/İHA’larım menüsünden takip edebilirsiniz. Onayın ardından barkod oluşturmanız, ve oluşan barkodun çıktısını alarak İHA’nızın düz bir yüzeyine yapıştırmanız gerekmektedir.

Bu adımların ardından, onaylamanız gereken kutuları okuyup, anlayarak kutuları işaretliyorsunuz. Ve nihayet, IHA’mızı onaya gönderiyoruz. Bir üstteki işlemde olduğu gibi IHA onayımız bizlere, e-posta ve SMS yolu ile bildiriliyor. Bildiriminizi aldıktan sonra Sivil Havacılık Drone Kayıt başvurunuzu kontrol etmek için, Anasayfa > Bilgilerim > IHA’larım kısmına tıklayarak aşağıdaki ekran görüntüsüne ulaşıyoruz.

Bütün bu işlemleri başarıyla tamamladıktan sonra uçuşa hazırsınız! Drone kaydınız hayırlı olsun! Drone kullanımı noktasında henüz tecrübesizseniz, bir uzman eşliğinde ilk uçuşlarınızı gerçekleştirmenizi öneririz.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!