Ana Sayfa Haber Turizm Sümela Manastırı Açıldı

Sümela Manastırı Açıldı

0

Sümela Manastırı Ziyarete Açıldı

Türkiye’nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan Trabzon‘un Maçka ilçesi Karadağ eteklerindeki Sümela Manastırı restorasyonunun ilk etabı, 4 yıl aradan sonra yeniden ziyaretçilerle buluştu. Sabah erken saatlerde bölgeye gelen turist kafileleri, manastırı ziyaret etmeye başladı. Manastırı gezmek, 2019 Mayıs ayının sonuna kadar ücretsiz.

Sümela Manastırı‘nda, kaya ve buz kütlelerinin düşerek olumsuzluğa yol açmaması için endüstriyel dağcılardan oluşan özel ekiple sürdürülen yamaç ıslah çalışması sona erdi. 3 aşamada 79bin metrekare alandaki çalışmalarda 4 bin ton kaya, ziyaretçilerin can güvenliği için temizlendi. Sümela Manastırı’nda riskli görülen yaklaşık 360 tonluk kaya kütlesi için çelik ağla bohçalama yöntemi ile sabitleme çalışması tercih edildi.

İLK ETAP ZİYARETE AÇIK

Sümela Manastırı’nda 1. etap olarak planlanan çevre düzenleme ve restorasyon çalışması tamamlandı. Restorasyon çalışmalarının göze çarpan kısımları Manastır’a giden 300 metrelik yürüyüş yolu, tarihi su kemerleri, gişe binası ve manastıra çıkan merdivenler. Sabah saatlerinde bölgeye gelen turist kafileleri, manastırı ziyaret etmeye başladı. 4 yıl süren restorasyonun ardından Sümela Manastırı‘nın birinci avluya kadarki ilk kısmı geziliyor. Manastırın dışını gezen ziyaretçilerin saat:14.00’ten sonra iç alanları görmesi mümkün. Manastır, 2019 Mayıs ayı sonuna kadar ücretsiz şekilde ziyarete açık olacak.

Sümela Manastırı'na Ziyaretçi Akını

ZİYARETÇİLER HEYECANLI

Karadeniz Bölgesi’nde, 9 günlük Ramazan Bayramı tatili nedeniyle Trabzon, Rize, Samsun, Ordu, Gümüşhane, Giresun, Sinop ve Artvin illerinde oteller ve pansiyonlar ile dağ evlerinde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Eşsiz doğası, denizi ve yaylarıyla dikkat çeken bölgede tatil planlaması yapanların tercihleri arasında doğa ve kültür turları ilk sırada yer alıyor. Yerli turistlerin yanı sıra çoğunluğu Körfez ve Mena (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) ülkelerinden gelen turistler için Uzungöl ve Sümela Manastırı başlıca ilgi odağı. Yaklaşık 4 yılın ardından ziyarete açılan Sümela Manastırı da bu anlamda ziyaretçileri heyecanlandırıyor.

GİZLİ GEÇİT GÖRÜLEMEYECEK

Haberlerde gizli geçitten bahsediliyor olsa da Şapelin bulunduğu alana gizli geçitle gidilmiyor. Şapel, bugüne kadar girilmemiş kuzey çatının üst sağ yamacında yer alıyor. Fakat son bilgiye göre bu şapel, turistlerin ziyaretine açılmayacak.

Hristiyanların tapınak veya kutsal alan kabul edilen ‘şapel’ ve ‘çile odaları’, bugüne kadar görülmemiş ‘cennet ve cehennem, ölüm ve yaşam’ tasviri taşıyan freskler bulundu. Bu bölümün, ikinci etap restorasyon çalışmaları sonrası ziyarete açılacağı yönünde bilgiler mevcut. İkinci etap restorasyon çalışmaları kapsamında ise kilise ve sınıfların yer aldığı bölüm üzerindeki alanlarda da kaya ıslahı ve temizlik çalışmaları yapılıyor. Ardından manastır içerisindeki kilise, sınıflar ve avlu kısmında restorasyon çalışmaları olacak.

Sümela Manastırı Turist Akınına Uğradı

ESNAF MEMNUN

Restorasyon çalışmaları nedeniyle 4 yıldır ziyarete kapalı olan tarihi Sümela Manastırı, ilk bölümünün ziyarete açılması ve manastırın 1 Haziran’a kadar ücretsiz gezilebilmesi ilçe esnafı tarafından memnuniyetle karşılanırken, bölgeyi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistleri de heyecanlandırdı.

MANASTIR OLDUKÇA İHTİŞAMLI

Sümela’yı görmek için Fransa’dan ziyarete gelen İsabel Le Reinbold, manastır ve çevresinin fotoğraflardan daha güzel bir yer olduğunu söyleyeyerek, “Daha önce çeşitli sitelerde manastırın fotoğraflarını görmüştük. Sonra burayı ziyaret etmek istedik. Fotoğraflara oranla çok daha çarpıcı bir yer. Cepheye yapılan olan manastır oldukça ihtişamlı. İnternet üzerinden çeşitli bloklardan buranın açılacağını biliyorduk ama böyle bir görüntü beklemiyorduk. Beklediğimizden çok daha güzel. Buraya tekrar geleceğiz. İçerideki freskleri çok merak ediyoruz” dedi.

Sümela Manastırı Freskleri

HAYAL KIRIKLIĞI

Manastırın iç kısmını görmeyi bekleyenlerin hayal kırıklığına uğradığını söyleyen ziyaretçilerden bazıları, “Trabzon’a ve Sümela Manastırı’na ilk defa geldiklerini, Açılış olduğunu duyunca çok heyecanlandıklarını, fakat hayal kırıklığına uğradıklarını belirtiyor. Gerçekten burada dolu dolu gezmek için kaç yıl daha bekleyeceğimi halen merak ediyorum. Ayrıca 4 yıl boyunca yapılan çalışmanın ardından açılan yerin avludan ibaret olması hayal kırıklığına neden oldu.” diyerek giriş ücretlerinde indirim yapılmasını istedi.

Sümela Manastırı‘nın açılacağını duyduğunda heyecanlandığını anlatan bir başka ziyaretçi ise, “Buraya daha önce de gelmiştim. Dışarıdan sadece kaya olan yapıyı görmüştük. Yine fark eden bir şey olmadı. 4 yıldır restorasyon çalışmaları yapılıyor. Gelmeden önce gerçekten çok heyecanlıydık. Bunca çalışmanın sonucu sadece bir teras olmamalıydı. Gerçekten çok bekledik buranın açılmasını” diye konuştu.

YORUM YOK

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version