Ana Sayfa Haber Ulaşım HGS Nereden Almalı?

HGS Nereden Almalı?

0

HGS Kart - Karayolları Hızlı Geçiş Sistemi

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), Boğaz Köprüleri ve Otoyol geçişlerinde ödemenin temassız gerçekleştirildiği sistemdir. Türkiye’de 17 Eylül 2012 tarihinde kullanılmaya başlanmıştır. Ücret toplama işlevi gişelerde yer alan antenler aracılığı ile araç üzerindeki etiketin algılanması ve bu etiket ile bağlı hesaptan tahsili esasına dayanır. Peki HGS Kart / HGS Etiket alma için en iyi yer neresi?

HGS sisteminde kullanılan yazılımlar büyük oranda Türkiye’de üretilmiştir. Sistemin devreye girmesiyle ve Şubat 2013 itibariyle KGS sistemi kullanımdan kaldırılmıştır.

HGS sisteminde kullanılan kartların etiket tipi ve kart tipi olmak üzere iki farklı versiyonu mevcuttur. Pilsiz, çipli ve çok ince bir etikettir, aracın ön camına yapıştırılmaktadır. Etiket, sahip olduğu koruma teknolojisi sayesinde araçtan sökerken özelliğini kaybeder. Çalışmaz hale gelir.

HGS etiket veya kartları ülke çapında PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan temin edilebilmektedir. HGS alım işleminde araç ruhsatı ve ruhsat sahibinin kimliği ile bizzat başvurması gerekiyor.

Sistem uygulanmaya başladığında kart alımında belirli bir miktar ön yükleme yapma şartı vardı. Ancak gelen yoğun tepki üzerine bu uygulama iptal oldu. Müşteriler istedikleri miktarda ön yükleme yaparak sistemi kullanabilirler.

HGS KURUMSAL

HGS Kurumsal, “Vergi Kimlik Numarası (VKN)” bulunan ve araç sayısı gözetilmeksizin her işletmelere de tahsis ediliyor. Şirketiniz üzerine kayıtlı tüm araçların bilgileri HGS Kurumsal sisteminize otomatik olarak yüklenecektir. Böylece filonuzdaki araçların etiketlerini tek tek kontrol etmenize ve bakiye yüklemeleri için PTT şubelerine gitmenize gerek kalmaz.

Şirket araçlarınızın tüm HGS aktivitesini ve harcamalarını raporlayabilirsiniz. Filonuzda bulunan araçların HGS bakiyelerini tek bir sayfadan görüntüleyebilirsiniz. Kurumsal hesabınızdan, her aracın HGS etiketine minimum tutar belirleyerek sistemin sizin için otomatik bakiye yüklemesini sağlayabilirsiniz.

YORUM YOK

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version