Ana Sayfa Trabzon Kurum Trabzon Devlet Tiyatrosu

Trabzon Devlet Tiyatrosu

0

Trabzon Devlet Tiyatrosu

Trabzon Devlet Tiyatrosu, Haluk Ongan Sahnesi; Trabzon’da devlet tiyatrosu sahnesi olarak hizmet vermektedir. Yetişkinlerin yanı sıra çocuklara hitap eden Haluk Ongan Sahnesi, çeşitli çocuk tiyatrolarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Trabzon Devlet Tiyatrosu açılışı 1987 yılında dönemin Kültür Bakanı Mesut YILMAZ’ın katılımıyla oldu. Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı olarak Erhan GÖKGÜCÜ Müdürlüğe atanmıştır. 7 Ekim’de Necati CUMALI’nın yazdığı, Mahir CANOVA’ nın yönettiği “Boş Beşik” adlı oyunla da perdelerini açmıştır. Haluk Ongan Tiyatrosu geçirdiği yıllar içerisinde Türkiye’nin ve dünyanın tanınan yönetmenleri ile çalışmıştır. Bölge tiyatrosu olmasına karşın büyük yapımlara ve dünya tiyatrosunu repertuarında eklemiştir. Tiyatro, ülkemizde yaptığı turnelerle yaptığı işlerin niteliğini göstermiş ve ülke dışında bir çok kez ülkemizi temsil edip uluslararası düzeyde tanınmıştır.

Trabzon Devlet Tiyatrosu tarihi boyunca sadece bir şehrin değil bölgenin tiyatrosu olmayı başarmıştır. Artvin, Rize, Gümüşhane, Giresun, Ordu, Samsun ve Sinop illerine düzenli turneler düzenlemiş ve o şehirlerde tiyatro ve sanatın diğer kollarına destek vermiştir. Halen Trabzon ili ve çevre illerdeki ödeneksiz tiyatroları her anlamda desteklemeye devam etmektedir.

Trabzon Haluk Ongan Tiyatrosu

Haluk Ongan Sahnesi’nde tiyatro kursları, resim ve drama kursları açılmakta ve genç yetenekler ortaya çıkmaktadır. Kursiyerler ilgili sanat dallarına yönlendiriliyor, tiyatro ve sanatın diğer kollarında üniversite öğrencisi olması sağlanmıştır.

2000 yılından itibaren dönemin Valisi Sn. Adil Yazar ve Müdürü Sn. Galip Erdal’ın girişimleri sonucu Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Haluk Ongan Sahnesi “Uluslararası Karadeniz’e Kıyısı Olan Ülkeler Tiyatro Festivali”ni hayata geçirerek sevgi, barış, dostluk ve dayanışmayla ülkeler arası kültür ve sanat alışverişiyle bir köprü oluşturarak katkıda bulunmuştur. Her yıl gelen davetliler ve ülkelerin niteliksel artışı görülmektedir. Trabzon Devlet Tiyatrosu dünya ülkeleri tarafından tanınmış, ülke ve şehir tanıtımında etkin rol oynamıştır.

TRABZON DEVLET TiYATROSU İLETİŞİM BİLGİLERİ

Tel: 0 462 326 79 15
0 462 326 56 91 – 93
Fax:0 462 322 15 68
Adres: Gülbahar Hatun Mah. Kalcıoğlu Sok. No:1 Atapark / TRABZON
e-posta: info@trabzondt.gov.tr – trabzonfest@gmail.com

YORUM YOK

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version