Ana Sayfa Trabzon Tarih Trabzon İsmi Nerden Gelir?

Trabzon İsmi Nerden Gelir?

0

Trabzon

Trabzon, Karadeniz bölgesinin doğusunda yer alan bir ilimizdir. Batıdan Giresun, güneyden Gümüşhane ve Bayburt, doğudan Rize illeri, kuzeyden ise Karadeniz ile çevrilidir. Fatih Sultan Mehmed Han’ın 1453 yılında fethetmiştir. Yavuz Sultan Selim Han padişahlığı öncesinde valilik yapmıştır. Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman Han’ın doğduğu bu şehir dört bin yıllık bir tarihe sâhiptir.

Trabzon ismi “Trapezus” sözcüğünden gelir. Anlamı dörtköşe’dir. Trabzon üzerine pekçok araştırmalar vardır. Bunlar arasında en gerçekçi olan Alman Arkeoloji Bilgini Falmerayer’dir. 1827 senesinde Münih’te basılan Geschichte Kaiserturm Trapezont isimli eserinde şehrin târihini teferruatlı olarak inceler. Alman bilgini Falmerayer, Trabzon’u Orta Asya’dan gelen Türk kavimlerinden Turanlara bağlı “Tibarenler”in kurduğunu ifâde eder. Bu fikre dayanmasının sebebi târihî vesikalardır. Tibarenler bu bölgenin ilk sâkinleri Elizonlarla kaynaşmış ve gelişen şehir “Tibaren-Elizon” ismini almıştır. Zamanla “Tirenbun” sonra da “Trabzon” olan bu ismin menşei “Tibaren-Elizon”ların yaşadığı şehir isminden gelmiştir.

Trabzon Meydan Parkı Atatürk Heykeli

Hıristiyan batı târihçileri Hıristiyan emperyalizminin gereği olarak Anadolu’da târihi şehirlerin isimlerini Yunanca veya Lâtince bir kelimeye dayandırmaktadır. Hıristiyan Batı eserleri Yunanca “dört köşeli” mânâsına gelen “Tarpezus” dediklerini kaydederler. İyonların Trabzon’u kuşatan surlarına bakarak bu kanıya varmışlardır. Fakat “İyonların rastladığı surları kim yaptı?” sorusuna cevap vermekten çoğu çekinir.

Trabzon İlçeleri: Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Ortahisar (Merkez İlçe), Of, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir, Yomra.

YORUM YOK

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version