Ana Sayfa Turizm Sera Gölü

Sera Gölü

56
0

Sera Gölü - Trabzon

Sera Gölü, Akyazı tünelinin Akçaabat tarafındaki kavşaktan yaklaşık 1-2 km içeride yer alır. Bölge aynı zamanda Yıldızlı mevkii olarak bilinmektedir.

Trabzon, bu güne kadar özellikle turizm alanında çok sayıda yatırım aldı. Bu çalışmalar bölgedeki turist sayısını ve buna paralel olarak turizm gelirlerini önemli oranda arttırdı. Pandemi öncesinde mevcut konaklama ve yeme-içme tesisleri şehrin ihtiyacını karşılayamıyordu. Sera Gölü, Trabzon şehir merkezine yakın turistik tesislerin bulunduğu kolay gezilebilir alanlardan biridir.

TURİZM POTANSİYELİ

Körfez ülkelerinin yanı sıra Mısır, Lübnan, Suriye gibi ülkelerde yaşayan Arap turistlerin son yıllarda yoğun ilgi gösterdiği Doğu Karadeniz‘de turizm atılımları kendinden söz ettiriyor. Trabzon şehir merkezine yakın olması, ulaşımın kolay olması ve araç sıkıntısı çekilmemesi Uzungöl ve Sümela Manastırı arasından sıyrılarak turizm alanında kendisini göstermesinde etkili oldu. Dubai, Suudi Arabistan, İran ve Avrupa’nın bir çok ülkesinden gelen turistlerin göl kenarındaki restaurant ve tesislerde hoş vakit geçiriyor, Sera Gölü‘nden mutlu ayrılıyor. Bu ilgi her geçen yıl artarak devam ediyor. Fakat Sera Gölü işletme sahipleri tanıtım anlamında bölgenin kendisinden pek söz ettirememesinden yakınıyor.

Sera Gölü Sosyal Tesisler

Sera Gölü, Uzungöl Turizm Merkezi‘ne alternatif bir turistik yer olduğu şeklindeki kıyaslamalar yapılıyor. Ancak, Sera Gölü henüz şehrin turizm etkinliklerinde yeterli ilgiyi göremiyor. Her yıl düzenlenen Kültür Turizm etkinliklerinde Trabzon‘un reklam yüzü olarak ön plana Uzungöl ve Sümela Manastırı yer alıyor. Sera Gölü‘ne yatırım yapılmaması ve sadece özel sektör tarafından geliştirilmeye çalışılması yatırımların uzun sürmesine sebep olmaktadır.

Göl çevresinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiği, mangal yapmaya müsait piknik alanı var. Ayrıca özel işletmeler tarafından hizmet verilen et-köfte yiyebileceğiniz restoranlar bulunmaktadır.

Aslında burası kente yakınlığı, rakımın çok yüksek olmayışı gelenler için bir avantaj. Gölün uzunluğu 650 metre olup derinliği ise 50 metre. Derinliği ilk zamanlarda 70-80 metre civarında idi. Ancak aradan geçen sürede göl balçıkla doldu. Buraya 12 ay Dubai’den, Katar’dan turistler geliyor. Avrupa’dan gelen turisterde var. Sabah kahvaltısı için gelen turistler var. Şehir merkezindeki tabiat harikası, maalesef adeta kaderine terk ediliyor.

SERA GÖLÜ TURİZM TANITIMLARI YETERSİZ

Sera Gölü - Trabzon

Sera Gölü, kente yakınlığı gelenler için bir avantaj olmasına rağmen maalesef reklamı Uzungöl gibi yapılamadı. Buna rağmen yerel işletmeler kendi imkanları oranında yatırım ve reklam yapmaya çalıştılar. Fakat bu konuda pek başarılı oldukları söylenemez. İl Kültür Turizm Müdürlüğü‘nün yürüteceği çalışmalar daha etkili olacaktır. Trabzon merkezine yakın mesafedeki turistik bölgeyi yerli ve yabancı turistlere kazandırılması zor olmamalı.

SERA GÖLÜ ULAŞIM

Şehre yakın olmasına rağmen sürekli ulaşım imkanı olarak araç bulunmamaktadır. Kendi aracınız yok ise taksi tutarak ulaşmanız mümkün.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz