Ana Sayfa Turizm Sümela Manastırı Sümela Manastırı Kimlere Ücretsiz

Sümela Manastırı Kimlere Ücretsiz

0

Sümela Manastırı Giriş Ücreti - Trabzon

Sümela Manastırı otopark ücreti 1 Temmuz 2023 itibariyle 300 TL‘dir. Otopark hizmeti Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait TraPark tarafından verilmektedir. Otopark alanından manastıra ulaşımın sağlandığı ring dolmuşları da ayrıca Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir. Bu minibüslerle Sümela Manastırı’na kişi başı ulaşım ücreti 8TL‘dir. Bu ücret gidiş-dönüş ücreti olarak alınıyor. Giderken bu ücreti ödüyorsunuz ve dönüş yolunda ulaşım için herhangi bir ücret vermiyorsunuz. Sümela Manastırı giriş ücreti, manastıra çıkılan merdivenlerin yanındaki gişede tahsil ediliyor.

1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle Sümela Manastırı yeniden açıldı.

SÜMELA MANASTIRI GiRiŞ ÜCRETi

Öğretmen, 18 yaş altındaki ilk ve orta öğrenim öğrencilerinden ücret alınmamaktadır. Ayrıca, Sanat Tarihi, Arkeoloji ve Müzecilik bölümlerinde öğrenim gören üniversite öğrencileri ve 65 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından ziyaretleri sırasında Sümela Manastırı giriş ücreti alınmamaktadır. Ayrıca Müze ve Örenyerlerine Ücretsiz Giriş şartları ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sümela Manastırı giriş ücreti manastırın yeniden açıldığı 1 Temmuz 2021 itibariyle 75 TL olarak belirlenmişti. 2023 yılı Mayıs ayı itibariyle Sümela Manastırı giriş ücreti kişi başı 300TL olarak güncellenmiştir.

GİRİŞTE MÜZE KART GEÇERLİ Mİ?

Sümela Manastırı’na girişte Müze Kart geçerlidir. 2021 yılı için tek başına Sümela Manastırı için düşünüldüğünde 75TL büyük bir meblağ olarak algılanıyor. Müze Kart’la 1 yıl boyunca gezeceğiniz müzeleri de göz önünde bulundurursanız daha avantajlı olduğunu anlayabilirsiniz.

2023 yılında Müzekart ücreti belirlenirken indirime gidilerek Türk Vatandaşları için yıllık 60TL olarak düzenlendi.

Müze kart alarak hem Sümela Manastırı‘nı hem de TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bağlı 300’den fazla müze ve ören yerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

SÜMELA MANASTIRI ZİYARET SAATLERİ

Sümela Manastırı ziyaret saatleri sabah 08:00 ile akşam 17:00 saatleri arasındadır. Ayrıca, pandemi önlemleri sebebiyle ziyaret saatleri dönemsel olarak değişiklik gösteriyor. Sümela Manastırı haftanın her günü ziyarete açıktır.

Manastırın giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak yine değişiklikler oluyor. Müzeye gitmeden önce Sümela Manastırı resmi internet sitesini ziyaret edip, güncel giriş ücreti ve diğer bilgileri gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yayımlanan güncel Sümela Manastırı ziyaret saatleri aşağıdaki gibidir.

Kış Dönemi 15 Ekim – 14 Nisan

Açılış Saati: 10:00 Kapanış Saati: 17:00

Yaz Dönemi 15 Nisan – 14 Ekim

Açılış Saati: 10:00 Kapanış Saati: 19:00

YORUM YOK

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version