Ana Sayfa Haber Trafik Ehliyet Başvuru Şartları

Ehliyet Başvuru Şartları

13
0

Ehliyet alma Şartları

17 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete’de Karayolları Trafik Yönetmeliği ile Ehliyet Alma Şartları için önemli değişiklikler yapıldı. Sürücüleri ve sürücü adaylarını bire bir etkileyen önemli değişiklikler oldu. 2016 yılında bu değişiklikler uygulamada hayatımıza girdi. 2017 yılında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

 • Otomobil, motosiklet gibi küçük ehliyetler 10 yılda bir yenilemesi gerekecek.
 • Otobüs, kamyon gibi büyük ehliyetler 5 yılda bir yenilemesi gerekecek.
 • İlk defa ehliyet alanlar 2 yıl boyunca stajer ehliyet sahibi olacak.

Stajyer ehliyet uygulaması; 2 sene boyunca 75 ceza puanına ulaşırsa ehliyete el koyulur. Ardından, bu sürücü psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekir. Psiko-teknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecektir.

Yönetmeliğe göre iki yıl boyunca üst üste aşağıda belirtilen hataların yapılması durumunda ehliyeti iptal edilecektir.

 • Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi,
 • Hız limitlerinin üç defa ihlali,
 • Sağa-sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi,
 • Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi,
 • Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması,
 • Araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promil alkol ile trafik kontrolünde takılma,
 • Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olma durumunda sürücü belgesi iptal olur.

Not: Yönetmelikteki en katı madde alkol üzerinedir. Yönetmelikte açıkça sürücü adaylarının kesinlikle 0,20 promil üstünde olacak şekilde alkollü araç kullanmaması istenmektedir.

EHLiYET ALMA YAŞI

Ehliyetlerin sınıfına göre yaş sınırı değişmektedir. Almak istediğiniz ehliyet sınıfı şartında yer alan gerekli yaşı sınava gireceğiniz tarihte değil, sınava başvurunun son gününde tamamlamanız ve bir sonraki yaştan gün almanız gerekiyor.

Ehliyet - Direksiyon Sınavı

Alacağınız sınıfa göre bitirmeniz gereken yaş sınırları aşağıda listelenmiştir.

 • (M-A1-B1) sınıfı için 16 yaş bitmiş olmalı.
 • (A2-B-BE-C1-C1E-F-G) sınıfı için 18 yaş bitmiş olmalı.
 • (A) sınıfı ehliyet için 24 yaş bitmiş olmalı. Veya 2 yıllık A2 ehliyete sahip aday 20 yaşını bitmiş olmalı.
 • (C-CE-D1-D1E) sınıfı için 21 yaş bitmiş olmalı.
 • (D-DE) sınıfı için 24 yaşı bitmiş olmalı.

EĞİTİM DURUMU

Ehliyet sahibi olmak için en az ilkokul mezunu olmak gerekliyor. Ancak 4+4+4 eğitim sisteminde 4. sınıfı bitirmiş 5. sınıfı okumamış olanlar da ilkokul mezunu sayılır. Belgelemek şartı ile 4. sınıfı tamamlamış olmak da yeterlidir. 4. sınıfı bitirmeyenler Halk Eğitim Merkezlerinden gerekli eğitimi tamamlamalı. 2. kademe okur yazar belgesi aldıklarında sürücü belgesi (ehliyet) alma hakkına sahip olurlar.

EHLiYET SAĞLIK ŞARTLARI

Ehliyet sahibi olmak için sağlığınızın ehliyet almaya uygun olduğunun raporla belgelemek gerekiyor. Bunun için Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerden veya Üniversite hastanelerinden, Aile hekiminizden, Özel Hastane, Poliklinik veya Tıp merkezlerinden sürücü olur raporu alma hakkınız vardır. Doktor’un, Sürücü olur veya olamaz raporu değerlendirmesi yapma durumu söz konusudur. Veya gerek görürse ileri tetkik ve muayene için bir uzman doktora veya sağlık kuruluna sevk etmesi de olasıdır.

SAĞLIK RAPORUNA İTİRAZ

Eğer sürücü olamaz raporu verildiyse buna sağlık müdürlüklerine müracaat ederek itiraz etme hakkı var. Bu durumda hastaneden yeni bir sağlık kurulu raporu istemesi gerekir. Burada da sürücü olamaz raporu aldıysanız tekrar itiraz hakkınız vardır. Bu durumda tekrar Sağlık Bakanlığının belirlediği sağlık kuruluna gönderilirsiniz. Bu kuruldan verilen rapora itiraz hakkınız yoktur.

Sürücü olunamayacak hastalıklar ve dereceleri 29 Aralık 2015 tarih, 29577 sayılı yönetmelikle detaylı olarak belirlenmiştir.

Sürücü belgeleri 2 gruptur. Bazı hastalıklarda 1. Grup için (M, A1, A2, A, B1,B, BE, F sınıfı) sürücü olunabilirken 2. Grup için (C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G sınıfı) sürücü olamazlar.

Örneğin: Görme muayenesinde en az her iki gözü 0.7 görenler veya az gören göz 0,6, iyi gören göz en az 0,8 gördüğünde 2. grup ehliyet alabilir. Ama bir göz 0,1 görüyorsa her iki göz toplamı 1 olmak şartı ile kişi sadece 1. grup ehliyete başvuru yapar. Görme seviyesine gözlük veya lensle ulaşılmışsa kişi araç kullanırken de takmak zorundadır.

 1. Renk körü olanlar ehliyet alabilirler.
 2. Tek gözü gören kişiler sağlam göz 1,0 görmek kaydıyla 1. Gurup ehliyet alabilirler.
 3. Yatay düzlemde her iki gözde 120 dereceden daha az görme alanı bulunanlar sürücü ehliyeti alamazlar.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!