Ana Sayfa Haber Teknoloji İzinsiz Drone Uçurma Cezası

İzinsiz Drone Uçurma Cezası

25
0

İzinsiz Drone Uçurma Cezası

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, havalimanlarına yönelik olarak uygulanan ceza yönetmeliğinde değişiklikler yapıyor. Maddelerden biri de İzinsiz Drone Uçurma Cezası ile ilgili. Havalimanlarında artan terör olayları gibi çeşitli suçlar nedeniyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü‘nün, kamu düzenini korumaya yönelik aldığı tedbirler de artmaya devam ediyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) hazırladığı yeni taslağa göre, mevcut ceza yönetmeliğinde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Havalimanında başta spor kulüplerinin transfer ettiği futbolcuları karşılama, insansız hava araçları drone’lara yönelik olarak yapılacak yeni düzenleme ek para cezaları içerecek.

SHGM CEZA YÖNETMELİĞİ

Hazırlanan yeni taslak metnine göre var olan bazı maddelerin ucu açık olacak ve mevcut suç teşkil eden eylemlere yönelik para cezaları arttırılacak. Havalimanında ilgili kolluk kuvvetleri tarafından elle aramaya karşı konulması, güvenlik personelinin görevini icra etmesine engel olunması, droneların özel alan ihlali gibi suçların cezası 1500 lira olacak.

Cezaya tabi olacak, mevcut cezası arttırılacak diğer suçlar şu şekilde;

 1. Uçakta sigara ve benzeri tütün mamülleri içilmesi: 1500 Lira
 2. İnsansız hava araçları droneların izinsiz, kayıtsız, uçuşa yasak bölgelerde uçurulması: 6 bin TL
 3. İnsansız hava araçları dronelarla özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi: 1500 Lira
 4. Güvenlik sınırlı alanlara yetkisi olmadığı halde girmek, giren kişilere yardımcı olmak: 1500 Lira
 5. İzinsiz lazer ve/veya havai fişek gösterisi yapmak.
 6. Havalimanına giriş kartını uygunsuz kullanmak(Ucu açık maddelerden biri): 1000 Lira
 7. Uçuş kurallarının ihlal edilmesi, uçuş görevlilerin görevini yapmasına engel olmak: 1500 Lira
 8. Uçuş emniyetini riske edecek şekilde hava araçlarına lazer tutulması, uçak haberleşmesine müdahale edilmesi: 12 bin TL
 9. Kokpit kurallarının ihlal edilmesi (Pilota Yönelik Olarak): 2500 Lira
 10. Balonlara mevcut kapasiteden fazla yolcu alınması: 12 bin TL
 11. Balonlarla uygun olmayan hava koşullarında yolculuk yapılması: 15 bin Lira

İZİNSİZ DRONE UÇURMA CEZASI

SHGM tarafından mevcut kuralları ihlal eden yolculara, görevlilere verilecek cezalar, kanun hükmünde kanuniyet ilkeleri gözetilerek verilecek. Yönetmelikte yer alan ihlallerden birini gerçekleştirmesi halinde, yolcu hakkında tutanak tutulacak. İki kabin memuru ve pilotun ifadelerine bakılarak yazılacak tutanakta ilgili kişinin adı soyadı, Türk vatandaşı ise T.C. Kimlik Numarası, tespit edilebiliyorsa adres bilgileri yer alacak. Yolcunun söz konusu suçlamalara yönelik olarak yapacağı itirazın sorumlusu ise, ilgili havayolu şirketi olacak.

İzinsiz Drone Uçurma Cezası ise uçuş yapılan bölge Polis / Asker / Jamdarma bölgelerinden hangisindeyse ilgili kolluk birimi tarafından tutulacak tutanakla birlikte düzenlenecektir.

TİCARİ İHA SERTİFİKASI VE EĞİTİM PROGRAMI

500 gram ve altı drone (İnsansız Hava Aracı) kullanımı için herhangi bir ticari sertifika gereksinimi bulunmuyor. 500 gram ve üzeri ağırlıktaki Dron’ları kullanmak için kullanılacak olan hava aracının ağırlığına bağlı olarak İHA-1, İHA-2 veya İHA-3 sertifikalarından uygun eğitim neticesinde İHA Sertifikası alınarak sağlanabilmektedir.

Trabzon ilinde Dron / İHA Sertifika Eğitimi veren herhangi özel veya kamu kurumu bulunmamaktadır. Çevre illerde de bu tür hizmet veren yer bulunmamakla beraber, en yakın eğitim merkezi Samsun ilindedir.

Eğitimler genellikle 1-4 gün kadar sürmekte, süre ise verilecek olan eğitimin türüne göre belirlenmektedir. Trabzon, zaman zaman Ticari İHA Sertifikası veren kurum ve özel sektör firmaların düzenlediği sertifika programlarına ev sahipliği yapmaktadır.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!