Ana Sayfa Haber Teknoloji Ticari İHA Sertifikası İHA-0 ve İHA-1 Nedir?

Ticari İHA Sertifikası İHA-0 ve İHA-1 Nedir?

46
0

Ticari İHA Sertifikası İHA-0 ve İHA-1

Dünyada olduğu gibi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) İnsansız hava araçlarını maksimum kalkış ağırlıklarına göre dört grupta sınıflandırmaktadır. İHA Sertifikası da bu sınıflandırmaya göre yapılmaktadır. SHT-İHA talimatında bu dört gruptaki İHA pilotlarının gereklilikleri ve İHA’ların uçuş operasyonları için gereksinimleri belirtmektedir. SHT-İHA talimatında İHA’lar şu şekilde gruplandırılmaktadır:

İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dahil) – 4kg aralığında olan İHA’lar.
İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dahil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar.
İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dahil) – 150 kg aralığında olan İHA’lar.
İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dahil) ve daha fazla olan İHA’lar

İHA-0 ve İHA-1 kullanıcıları ticari amaçlı kullanımlarında İHA Sertifikası (Eğitimi) almaları zorunludur. Bu kapsamda eğitimi verme yetkisi bulunan kurum ve kuruluşların listesi iha.shgm.gov.tr adresinde güncel hali bulunmaktadır.

İHA-0 Pilotluk Eğitimi 2 gün / 12 saatte, İHA-1 pilotluk eğitimi 4 gün / 36 saatte tamamlanmaktadır. İHA Sertifikası alırken dilerseniz öncelikle İHA-0 drone ehliyetini alıp sonrasında ücret ve ders saati farkını tamamlayarak İHA-1 drone ehliyetine yükseltebilirsiniz.

Eğitimleri başarı ile tamamlayan katılımcılara Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı cep kullanımı için ehliyet büyüklüğünde İHA Sertifikası tanzim edilmekte olup, bu belgeyle ömür boyu geçerli bir sertifikasyona ve donanıma sahip olunmaktadır.

Sertifikasız / İzinsiz Drone Uçurma Cezası ise günümüz şartlarında çok ağır denebilecek para cezası karşılaşmanıza sebep olacak türden. Bu sebeple iHA Sertifikası almaktan kaçmak, karşınıza daha büyük problemler çıkarabilir. Konu ile ilgili cezalara İzinsiz Drone Uçurma Cezası linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Trabzon merkezli, SHGM onaylı bir Drone / Pilotluk eğitimi veren herhangi bir kurum veya kuruluş bulunmamaktadır. Trabzon iline zaman zaman diğer bölgelerden bir kaç günlük eğitimler düzenlemek üzere ücretli iha sertifika programı düzenlenmektedir. Sertifika ücretleri ortalama olarak 2020 yılı için 500TL – 1200TL arasında değişiklik göstermektedir.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz