Ana Sayfa Üniversite KTÜ Karadeniz Teknik Üniversitesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi

304
0

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrenci Heykeli

Trabzon Milletvekili Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve 28 arkadaşının verdiği teklifin, TBMM”de 20 Mayıs 1955 tarih ve 6594 sayılı kanunla kabul edilmesi ile kurulmuş olan Karadeniz Teknik Üniversitesi”nde eğitimöğretime 2 Aralık 1963 tarihinde Esentepe Mahallesindeki Trabzon Atatürk İlköğretim Okulunun ilkokul Binası’nda başlamıştır. 1966 yılında, Üniversite bugünkü merkez kampüse taşınmıştır. 1981 yılında, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu”nun çıkarılmasından sonra üniversite sürekli olarak büyümeye başlamış, buna bağlı olarak yeni fakülte ve bölümler açılmıştır. Bugün, Üniversite 17 fakülte, 2 yüksekokul, 10 meslek yüksekokulu, 7 enstitü, KTÜ Devlet Konservatuarı, 2175 kişilik güçlü akademik kadrosu, 81 il ve birçok farklı ülkeden 55 bini aşkın öğrencisi ve 160 bini aşkın mezunu ile ülkemizin önde gelen üniversitelerinden biridir. Köklü geçmişi, oturmuş gelenekleri, 50 yıllık eğitim-öğretim deneyimi, altyapısı, mükemmel kampüsü ve nitelikli eğitim-öğretim ve araştırma kadrosu ile KTÜ bir ekoldür.

ULAŞIM

Ülkemizin önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Trabzon‘a başta karayolu olmak üzere, denizyolu ve havayoluyla ulaşmak mümkündür. Bir öğrenci ve memur kenti olması nedeniyle, Trabzon’dan bütün önemli kentlere karayolu ile doğrudan otobüs seferleri yapılmaktadır. Merkez Kanuni Kampüsü otobüs terminaline 2 km mesafede olup, otobüs firmalarına ait servisler öğrencileri doğrudan kampüse getirmektedir.

Şehir merkezinden kampüse dolmuş ve belediye otobüsleri düzenli olarak çalışmaktadır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Ulaşım Alternatifleri

Uluslararası Trabzon Havalimanı‘ndan yurt içinde Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa’ya, yurt dışında ise KKTC, Avrupa ve Asya”nın bir çok şehrine direkt uçuşlar vardır. Merkez Kanuni Kampüsü Trabzon-Rize karayolu ile havaalanı kenarındadır. Ayrıca Fatih Eğitim Kampüsü de Trabzon-Samsun karayolu üzerinde olup buradan gerek şehir merkezine ve gerekse merkez kampüse düzenli otobüs seferleriyle kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

BARINMA

KTÜ Öğrenci Yurdu

Merkez Kanuni Yerleşkesi‘nde Koru Ormanı içinde yer alan KTÜ Öğrenci Yurdu 31 odası ve toplamda 86 kişilik kapasitesi ile lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile Erasmus programı ile üniversiteye gelen öğrencilere hizmet vermektedir.

Muammer Dereli Yurdu

Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Muammer Dereli Yerleşkesi’nde bulunan 130 kişilik kapasiteye sahip yurt üniversite öğrencilerine hizmet vermektedir.

SAĞLIK

Öğrenciler herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaştığında Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı binasında hizmet veren polikliniğe TC kimlik numaraları ile başvurabilirler.

KTÜ Kampüste Sosyal Yaşam

Tüm öğrenciler, 5510 sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası kanununun tüm hükümlerinin uygulamaya konulması nedeniyle tüm öğrenciler aynı kanunun 60. maddesinde belirtilen koşullar dahilinde Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmış olup, tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. Yükseköğretim Kurulu tarafından ayrılan kontenjanlar dahilinde burslu olarak öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilere sağlık karnesi düzenlenerek tedavi giderleri kurumca karşılanmaktadır.

BESLENME

Kanuni yerleşkesindeki 800 ve 400 kişilik, Fatih yerleşkesindeki 300 kişilik yemekhaneler başta olmak üzere üniversitenin çeşitli yerleşkelerinde öğrenci yemekha-neleri bulunmaktadır. Özel sektör tarafından işletilen yemekhanede öğrenciler maliyetin yarısını ödeyerek öğle yemeklerinden yararlanabilmektedirler. Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan öğrencilerin sabah ve akşam yemek maliyetlerine ise Kredi ve Yurtlar Kurumu katkı yapmaktadır. Tüm yerleşkeler içinde değişik fakülte ve bölümlerin bünyesinde bulunan çok sayıda kantin ve kafeterya da öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmesine imkan tanımaktadır. Bu kantinler sağlığa uygunluk açısından sürekli olarak denetlenmekte ve fiyatlar da üniversite yönetimi tarafından belirlenmektedir.

OLİMPİYAT KAFE

Kanuni Yerleşkesi Koru Otel altında bulunan Olimpiyat Kafe kaliteli hizmet ve kusursuz servis anlayışı ile hizmet sunmaktadır.

KTÜ Kampüs Koru Ormanı

KTÜ KAFETERYA

Kanuni Yerleşkesi çok katlı otoparkın en üst katında bulunan KTÜ Kafe kaliteli hizmet ve kusursuz servis anlayışı ile hizmet sunmaktadır.

Trabzon Havalimanı‘nın altında, Trabzonspor tesislerinin yanında bulunan KTÜ Sahil Tesisleri’nde Restoran ve Kafesi Deniz Kenarında bulunan Sahil Tesislerde 350 kişilik restoran ve kafetarya bulunmaktadır.

BANKA, PTT ve ALIŞ-VERİŞ HİZMETLERİ

Merkez Kanuni Yerleşkesi, öğrencilerin her türlü banka hizmetlerinden faydalanabileceği imkanlarla donatılmıştır. Merkez yerleşkede çeşitli bankaların üniversite şubesi mevcuttur. Bunların dışında, kampüs içerisinde değişik yerlerde kamu ve özel sektöre ait bankaların ATM (bankamatik) makineleri 24 saat süreyle hizmet vermektedir. Merkez Kanuni Yerleşkesi’nde bulunan Çarşı Binası, Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerinin her türlü ihtiyacını karşılayabileceği imkanlara sahiptir. Tam donanımlı bir postane normal mesai süresince her türlü hizmeti vermektedir. Ayrıca kampüs içerisinde değişik yer ve bölümlerde bulunan ankesörlü telefonlarla yurt içi ve yurt dışı görüşmeler yapmak mümkündür. Çarşı Binası’nda ayrıca iki market, hediyelik eşya-tuhafiye mağazası, kırtasiye, kitap ve hediyelik eşya satış bürosu, berber, kuru temizleme, fotokopi, gazete bayii, lokanta ve kafeler mevcuttur.

EĞİTİM VE ARAŞTIRMA YURTİÇİ DEĞİŞİM (FARABI) PROGRAMI

Bu program, ülkemizde üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında bir veya iki yarıyıl süresince öğrenci ve öğretim üyesi değişimini amaçlar. KTÜ Farabi değişim programı 2009 yılında başlamış Bugüne kadar 69 üniversite ile ikili anlaşma, 700 yakın bölüm ile kontenjan mevcuttur.

YURTDIŞI EĞİTİM (ERASMUS) PROGRAMI

Karadeniz Teknik Üniversitesi ülkemizin Avrupa Birliği (AB) eğitim-araştırma programlarına katılmaya hak kazandığı 2004 yılından beri Erasmus programını uygulamaktadır. Bugüne kadar 20 Avrupa ülkesinden 150 değişik üniversiteyle ikili anlaşma ve 700″ün üzerinde kontenjan mevcuttur.

2007 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan Yaşam Boyu Öğrenme programının bir parçası haline getirilen Leonardo Da Vinci programında, özellikle mühendislik ve uygulamalı branşlardaki öğrencilerin staj amaçlı olarak AB ülkelerine gönderilmeleri için olanaklar sağlanmıştır. Ayrıca, Comenius, Grundwig ve Youth gibi AB fonları da öğrencilerin kendilerini geliştirebilmesi adına yoğun olarak kullanılmaktadır. ABD ve Kanada ile yapılan ikili anlaşmalara göre karşılıklı olarak öğrenciler bir ya da iki dönem boyunca anlaşmalı olunan kurumlarda öğrenim görebileceklerdir. İsveç ve İngiltere”den bazı üniversitelerle yapılan anlaşmalara bağlı olarak Mühendislik, İktisat ve İşletme alanlarında çift diploma imkanı sağlanmıştır. Bu tür anlaşmaların artırılması için yeni adımlar atılmaya başlanmıştır.

ÇİFT DİPLOMA VE ORTAK DERECE PROGRAMLARI

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerinin uluslararası deneyim sahibi olması ve uluslararası geçerliliği olan diplomalara sahip olmaları adına çok sayı-da adım atmıştır. İngiltere”den iki farklı üniversite ve İsveç”ten bir üniversite ile yapılan anlaşmalar sonunda dileyen öğrenciler eğitiminin son yılını bu ülkelerdeki anlaşmalı kurumlarda tamamlayarak hem o kurumun hem de Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin diplomasını alabilmektedir.

DİPLOMA EKİ

KTÜ Mezuniyet Töreni

Yükseköğretim Kurumları tarafından diplomanın yanı sıra verilen, alınan dereceye ilişkin doğru değerlendirme yapılması için her türlü belgeyi sağlayan, diplomayı tamamlayıcı ve açıklayıcı belgeye “Diploma Eki” denir. Diploma Eki, verildiği ülkede ne anlama geldiği bilinen diplomanın başka ülkeler tarafından da anlaşılmasına yardımcı olur.

Karadeniz Teknik Üniversitesi ülkemizin en önde gelen üniversitelerinden biri olarak, Diploma eki çalışmalarını zamanında tamamlayarak 2009 yılında Avrupa Komisyonu”na göndermiş ve Diploma Eki Etiketi alan 7 Türk üniversitesinden biri olmuştur.

Diploma Eki her öğrenciye mezuniyetini takiben diploma ile birlikte çok konuşulan bir Avrupa dilinde ücretsiz olarak verilir.

AKTS ETIKETI

(Avrupa Kredi Transfer Sistemi), öğrenci hareketliliğini kolaylaştırmak ve öğrencilerin yurtdışında gördükleri eğitimlerinin kendi ülkelerinde tanınmasını garanti altına almak için Avrupa Birliği tarafından geliştirilmiş bir akreditasyon sistemidir. Ülkeler arasındaki eğitim ve notlandırma sistemlerindeki farklılıklar nedeniyle, öğrencilerin ders yüklerinin belirlenmesinde ve aldığı notların transferinde bir çeşit ortak dil kullanılması zorunludur. Bu amaçla her ders için AKTS kredisi belirleninir, alınan notlar ise AKTS notlandırma sistemi yardımıyla harf notuna dönüştürülür.

Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Dairesi tarafından verilen en prestijli ödül olan AKTS etiketini ülkemizde almaya hak kazanan ilk üniversite Karadeniz Teknik Üniversitesi”dir.

BAŞARILI ÖĞRENCİLERE TANINAN İMKANLAR

KTÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

BÖLÜMLER ARASI GEÇİŞ

Bölümler arası geçiş herhangi bir bölüme yerleştirilmiş öğrencilerden, ilk yılsonunda akademik ortalaması 4 üzerinden en az 2.70 olanların, kaydoldukları bölümün ait olduğu fakülte içinde bulunan ve kendi bölümüyle aynı puan türünde öğrenci alan bir diğer bölüme geçiş yapmasına olanak tanınmasıdır. Her akademik yıl sonunda bölümler tarafından ilan edilen kontenjana bağlı olarak, başvuran öğrenciler yıl sonu akademik ortalamalarına göre sıralanmakta ve buna göre seçim yapılmaktadır. Sonuçta öğrenciye yeni bir bölüm seçme hakkı verilmektedir.

YANDAL UYGULAMASI

Herhangi bir lisans programına devam etmekte olan ve bu programda başarı gösteren öğrencilerden isteyenlerin aynı zamanda başka bir bölümden yandal sertifikası almasına yönelik bir uygulamadır. Bu uygulamadan faydalanmak için öğrenciler en erken üçüncü ve en geç altıncı yarıyılın başında başvuru yapabilirler ve başvuru anına kadar tüm derslerini başarıyla tamamlamış olması, genel akademik not ortalamalarının da 4.0 üzerinden en az 2.7 olması gerekir.

ÇİFT ANADAL UYGULAMASI

Herhangi bir lisans programına devam etmekte olan ve bu programda başarı gösteren öğrencilerden isteyenlerin aynı zamanda başka bir bölümden ikinci bir lisans diploması almasına yönelik bir uygulamadır. Bu uygulamadan faydalanmak için öğrenciler en erken üçüncü ve en geç beşinci yarıyılın başında başvuru yapabilirler ve başvuru anına kadar tüm derslerini başarıyla tamamlamış olması, genel akademik not ortalamalarının da 4.0 üzerinden en az 3.2 olması gerekir.

YARI ZAMANLI ÇALIŞMA İMKANI

Başarılı öğrenciler ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kütüphane, bilgisayar salonları, kültür ve kongre merkezleri, sağlık-sosyal ve spor tesisleri, laboratuarlar, Dış İlişkiler Ofisi ve bazı akademik-idari birimlerde yarı zamanlı çalışarak becerilerini geliştirebilir, iş disiplini edinir ve bütçelerine ekonomik katkıda bulunabilirler.

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANESİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi Merkez Kütüphanesi (Ahmet Faik Barutçu Kütüphanesi), çağdaş iç ve dış görünümü, sahip olduğu materyal çeşit ve sayısı, nitelikli personeli ve tam otomasyona geçmiş hizmet anlayışı ile ülkemizin örnek kütüphanelerinden biridir.

KTÜ Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi

Kütüphane; 300 kişilik Okuma Salonu, 150 kişilik Çalışma Salonu, 110 kişilik Süreli Yayın Salonu, 70 kişilik Referans Salonu, 25 kişilik Bilgi Tarama Odası, 10 kişilik Osman Turan Tarih Araştırmaları Kitaplığı, 10 kişilik Tez Odası ile iki ayrı büyük Süreli Yayın Arşivi ve diğer çalışma birimlerinden oluşmaktadır.

Kütüphane; Türkçe ve yabancı dilde yazılmış yaklaşık 110.000 basılı kitap, 2.200.000 elektronik kitap, 50.000’den fazla basılı, ciltli süreli yayın ve 3.000’den fazla kitap dışı materyal (CD, DVD, VCD, Harita vb.) içermektedir. Ayrıca farklı konu ve disiplinlerde abone olunan 65 veritabanı (çevrimiçi) ve 56.000 elektronik dergiye erişim mümkündür. Kullanıcılar abone olunan elektronik yayınları bina içinde kablosuz İnternet ağına bağlanarak kullanabilecekleri gibi kampüs dışı erişim hizmetinden yararlanarak da kullanabilmektedirler.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi

Üniversite ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri, pedagoji ve formasyon öğrencileri ve değişim programlarıyla üniversiteye belirli bir süre için gelen öğrenci ve akademisyenleri, KTÜ”de çalışan akademik ve idari personel, kütüphane üyesidir. Üyeler üniversite kimlikleriyle kütüphane hizmetlerinden faydalanabilirler. Kütüphane içerisindeki bütün materyaller (kitap, dergi, tez vb.) YORDAM otomasyon programı yardımıyla bilgisayar ortamına aktarılmış olup; bilgi arama, sorgulama, süre uzatma, ayırtma işlemleri web üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Kütüphanede bulunmayan materyaller ise “Kütüphanelerarası Ödünç Verme” sistemiyle sağlanıp, akademik personelin kullanımına sunulmaktadır.

Kütüphane, her akademik dönem başında yeni başlayan öğrencilere bilgi hizmetleri ve kütüphaneyi tanıtıcı “Oryantasyon Programları” düzenlemekte ve talepler doğrultusunda “Kullanıcı Eğitim Programları” hazırlamaktadır. Ayrıca “Web Tabanlı Bilgi Hizmetleri” ile araştırmacılara danışma hizmeti verilmektedir.

YAŞAM BOYU ÖĞRENME

Üniversite Sürekli Eğitim Merkezi ve Uzaktan Eğitim Merkezi tarafından öğrencilerinin ve mezunlarının ilgi alanlarına ve kişisel gelişime yönelik olarak alanlarda bir çok kurs düzenlenmektedir.

UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ

Uzaktan Eğitim, farklı coğrafyalarda bulunan öğrenen ve öğretenlerin eş zamanlı (senkron) ve/veya eşzamansız (asenkron) olarak bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığı ile gerçekleştirdikleri eğitim türüdür.

KTÜ Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZEM) toplumu oluşturan bireyler için “yaşam boyu, sınırsız öğrenme” esasına dayanarak, üniversitenin öğretim elemanlarının sahip olduğu yüksek bilgi birikimi ve tecrübesini, isteyen herkese uzaktan öğretim teknolojileri ile ulaştırmak, uzaktan eğitim teknolojilerini etkili bir şekilde kullanarak eğitimin kalitesini arttırmak vizyonu ile kurulmuştur. İkisi Fatih Yerleşkesi”nde, ikisi ise Kanuni Yerleşkesi”nde olmak üzere dört tane senkron stüdyosu bulunan KTÜ-UZEM lisans, önlisans, yüksek lisans ve farklı alanlardaki sertifika programlarıyla hizmet vermektedir.

SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ

KTÜ Sürekli Eğitim Merkezi (KTÜ-SEM) genellikle Üniversitenin eğitim verdiği ve araştırma yaptığı tüm alanlarda, akademik programlar dışında, sürekli olarak verilecek eğitim programları ve sosyal etkinlikler düzenleyerek, bunlar aracılığıyla üniversitenin kamu, özel sektör ve uluslararası kuruluşlarla işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunmak amacı ile kurulmuştur. KTÜ-SEM”in hizmetlerinden olan Mesleki ve Kişisel Gelişim eğitim programı ile mezunlarımız bilgilerini sürekli güncel tutabilir, yeniliklerden haberdar olabilirler; Bilişim eğitim programı ile bireylerin iş hayatında aktif olarak bilgisayar kullanmaları, özel ilgisi olan katılımcıların kendilerini tasarım konusunda da geliştirmeleri hedeflenmektedir; Yabancı Dil eğitim programı ise kişisel yabancı dil bilgisini geliştirmek amacıyla oluşturulan programlardır.

SOSYAL YAŞAM

Karadeniz Teknik Üniversitesi Kampüs Sosyal Yaşam

ÖĞRENCİ KONSEYİ

Öğrencilerin kendilerini ifade edebilmeleri adına onlara tanınan imkanlardan biri olan Öğrenci Konseyi etkin olarak faaliyet göstermektedir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrenci Konseyi, öğrencilerin sorunları ile görüş ve düşüncelerinin başta Rektörlük makamı olmak üzere, üniversitenin değişik organlarına iletilmesinde baş rolü oynar, öğrencilerin istekleri doğrultusunda çeşitli etkinlikler düzenler, üniversiteler arasında yapılmakta olan çeşitli etkinliklerde Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerini temsil eder. Öğrenci Konseyi, öğrenciler ile ilgili konularıngörüşüleceği senato toplantılarında Konsey Başkanı veya yardımcısı tarafından temsil edilir.

Her bölümün temsilcisi öğrencilerin oylarıyla seçilir. Bölüm temsilcileri, fakülte temsilcisini seçer. Her akademik birimin temsilcisinin katılımıyla her yıl Kasım ayında KTÜ Öğrenci Konseyi oluşturulur.

Öğrenci Konseyi; öncelikle sınıflarda, daha sonra da bölüm ve fakültelerde/yüksekokullarda öğrenciler tarafından seçilen temsilciler tarafından oluşturulur. Fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu ve enstitü temsilcilerinden oluşan konsey kendi arasında da seçim yaparak, yönetim kurulunu ve üyelerinin görevlerini belirler.

ÖĞRENCİ KULÜPLERİ

Karadeniz Teknik Üniversitesinde faaliyet gösteren 80″in üzerindeki öğrenci kulüpleri Akademik Kulüpler ile Sosyal, Kültürel, Çevresel ve Sportif Kulüpler olmak üzere iki ana grupta toplanmaktadır. Akademik kulüpler, fakültelerin bünyesinde öğretim elemanları nezdinde faaliyet gösteren Matematik Kulübü, Makine Kulübü, İşletme-İktisat Kulübü gibi mesleki kulüplerdir.

Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü, Satranç Kulübü, Münazara Kulübü, Tiyatro Kulübü, Kültürel ve Sportif Kulüplere örnek olarak verilebilir. Bu tür kulüpler her yıl kendi alanları ile ilgili çeşitli etkinlikler düzenlemektedirler. Kulüpler, yönerge uyarınca kurulur, Mayıs ayında Genel Kurul toplarlar, Yönetim ve Denetleme Kurulunu seçerler.

SOSYAL TESİSLER

Karadeniz Teknik Üniversitesi, sosyal açıdan ülkemizin en önde gelen üniversitelerinden biri olup, öğrencilerin her türlü sosyal, sportif, kültürel ve sağlık amaçlı ihtiyaçlarını karşılayabileceği çok sayıda olanağa sahiptir.

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ (KTÜ AKM)

Merkez Kanuni Yerleşkesi içerisinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi biri 1000 kişilik, diğeri ise 250 kişilik oturma kapasiteli iki ana salon ve bunlara ek hizmet sağlayan çok sayıda küçük salondan oluşmaktadır.

KTÜ Kampüs Sosyal Yaşam

Bu merkez, sinema, tiyatro, konser, konferans ve panel gibi her türlü bilimsel ve kültürel faaliyetin yürütülmesine imkan tanıyan bir donanıma sahiptir. KTÜ AKM yıl içerisinde ulusal alanda bir çok tiyatro gösterisine ve konsere ev sahipliği yapmaktadır.

PROF. DR. OSMAN TURAN KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi

Toplam 8000 metrekarelik bir alan üzerinde inşa edilen Kongre ve Kültür Merkezi her türlü bilimsel ve kültürel faaliyetin yürütülebileceği modern bir donanıma sahiptir. İçerisinde biri 600, diğeri 250 kişilik oturma kapasiteli iki büyük salon, 80 ve 120’şer kişilik toplam 6 seminer salonu, 250 ve 600m2‘lik 2 sergi salonu, 1 müze ve 220 kişilik 1 kokteyl salonu bulunan merkez modern tefrişatı, teçhizatı, simültane çeviriye uygunluğu, akustik ve ışık düzenlemesi ile her türlü ulusal ve uluslararası kongreye ev sahipliği yapacak özelliktedir. Kongre ve Kültür Merkezi’nde açık ve kapalı otopark ile kafeterya da bulunmaktadır. Turizm Eğitim ve Uygulama Merkezi İktisadi İşletmesi Karadeniz Teknik Üniversitesi Merkez Kanuni Yerleşkesi’nde deniz kenarında bulunan Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu bünyesinde 33 odalı bir misafirhane, olimpik yüzme havuzu, yazlık ve kışlık olarak kullanılabilen 350 kişilik restorant, pastane, kafeterya, tenis, voleybol ve basketbol sahaları yer almaktadır. Tesisler, hem Turizm ve Otelcilik Bölümü öğrencilerine uygulama yeri, hem de Üniversite personeli ve misafirlerin yararlanabileceği bir mekan olarak hizmet vermektedir.

KORU

Koru Otel Merkez Kanuni Yerleşkesi içerisinde, Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi yanında; havaalanı ve otogara 5 dk, şehir merkezine 10 dk uzaklıkta, şehir trafiğinden uzak yeşilin ve denizin hakim olduğu bir konuma sahiptir.

KTÜ Koru Otel Tesisleri

11 Suit, 13 Double (French), 80 Standart, 1 Engelli odası ile hizmet sunmaktadır.

KTÜ ÜCRETSİZ İNTERNET

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kanuni Kampüsü ve Fatih Eğitim Fakültesi Kampüsü içerisinde öğrencilerine ücretsiz internet imkanı sunmaktadır. Öğrenci numarası ve şifreleri ile ücretsiz olarak bağlanarak limitsiz ve kotasız şekilde faydalanmaları mümkündür. Ayrıca devlet yurtlarında da öğrencilere ücretsiz internet hizmeti sağlanmaktadır.

SPOR TESİSLERİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi Spor Tesisleri

HASAN POLAT KAPALI SPOR SALONU

Karadeniz Teknik Üniversitesi Merkez Kanuni Yerleşkesi”nde yer alan kapalı spor salonu her türlü kapalı alan spor müsabakalarının yapılmasına uygun bir donanıma sahiptir. Salonda 600 kişilik oturma kapasiteli bir trübin, soyunma odaları, basın ve ses düzeni odası, dinlenme lobisi, 2 adet sauna ve değişik amaçlı kullanılabilecek bürolar bulunmaktadır.

KTÜ STADYUMU

Merkez yerleşke içerisinde bulunan stadyum, 100x60m ebatlı bir çim sahaya sahip olup, bir tarafından üstü kapalı ve koltuklu, diğer iki tarafından ise sadece koltuklu tribünlerle çevrilidir ve 3000 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Stadyum, modern ışıklandırması ve skorboard’ıyla gece müsabakalarının da yapılabileceği bir tarzda düzenlenmiştir.

OLİMPİK YÜZME HAVUZU

Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu bünyesinde yer alan olimpik yüzme havuzu, tüm su sporlarının yapılmasına uygundur. Aynı anda 250 kişinin faydalanabileceği havuzda, duş kabinli ve kilitlenebilir dolaplı soyunma odaları mevcut olup, havuz suyu son sistem filtrasyon ve otomatik ilaçlama sistemi ile temizlenmektedir.

KTÜ Yüzme Havuzu

Ana havuzun bitişiğinde 5x5x0.6m ebatlı bir çocuk havuzu da vardır. Havuz kenarında güneşlenme imkanları ile beslenme gereksinimi için bir kafeterya ve sağlık hizmetleri için revir özelliği taşıyan bir sağlık kabini mevcuttur.

MİNİ SAHALAR

Karadeniz Teknik Üniversitesi Merkez Kanuni Yerleşkesi”nde 3 minyatür futbol sahası, 6 tenis kortu, 2 açık basketbol sahası, 2 voleybol sahası ve 1 squash sahası bulunmaktadır. Bütün bu spor tesisleri granül kauçuk zeminli ve ışıklandırmalı olup, okul saatleri dışında da öğrencilerin spor yapmasına uygun imkanlar sunmaktadır.

SAĞLIKLI YAŞAM TESİSLERİ

Çim saha kapalı trübini altında bulunan spor kompleksi bünyesinde; sağlıklı yaşam kapsamında kullanılabilecek sauna salonu, ağırlık merkezi, step salonu, düşünce sporları salonu ve diğer sağlıklı yaşam için spor faaliyetlerine uygun salonlar mevcuttur.

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELER

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Edebiyat Fakültesi
 • Fatih Eğitim Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Of Teknoloji Fakültesi
 • Orman Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi

YÜKSEKOKULLAR

 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
 • KTÜ Devlet Konservatuvarı

MESLEK YÜKSEKOKULLARI

 • Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu
 • Akçaabat Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Araklı Meslek Yüksekokulu
 • Arsin Meslek Yüksekokulu
 • Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu
 • Maçka Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Trabzon İlahiyat Meslek Yüksekokulu
 • Trabzon Meslek Yüksekokulu
 • Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu

KTÜ İLETİŞİM BİLGİLERİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi 61080 – Ortahisar / TRABZON / TÜRKİYE

Tel : +90 462 377 30 00

Faks : +90 462 325 32 05 – 325 31 85

e-posta : information@ktu.edu.tr

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!