Ana Sayfa Haber Eğitim Pomodoro Tekniği İle Verimli Ders Çalışma

Pomodoro Tekniği İle Verimli Ders Çalışma

25
0

Pomodoro Tekniği ile Ders Çalışma

Özellikle yoğun dikkat ve yaratıcılık gerektiren işlerde çalışan yazılımcılar, reklamcılar ve tasarımcılar tarafından uygulanmaktadır. Pomodoro, zamanın en etkin şekilde kullanılmasını sağlayan bir tekniktir. Pomodoro Tekniği nedir sorusunun cevabı, 25 dakika çalışma ve 5 dakika dinlenme temelli çalışma biçimindedir. Ayrıca, çalışma sırasında kısa aralar verilerek zihinsel yorgunluğu engellemek ve yapılan işe konsantrasyonu arttırmaktadır.

POMODORO TEKNİĞİ İLE DERS ÇALIŞMA

Pomodoro Tekniği hayatımızın her alanına uygulayabileceğimiz başarılı bir zaman yönetimi sağlamaktadır. Bununla birlikte teknik, zamanı daha verimli şekilde kullanarak kaliteli ve sağlıklı sonuçlar elde etmemizi sağlıyor. Pomodoro tekniğini ders çalışma teknikleri arasında da değerlendirebiliriz.

Öğrencilerin yoğun ders temposunun ardından öğrendikleri yeni bilgileri pekiştirmesi, verilen ödevleri tamamlaması ve sınavlara hazırlanması için çok kısıtlı vakitleri kalıyor. Bu kısıtlı zamanda dinlenmesi, kişisel eğlencelerine ve kişisel bakımına vakit ayırması ise neredeyse mümkün olmuyor. Adeta robota dönen öğrenci hayatı bir süre sonra kişiyi bunalıma, depresyona ve eğitime olan ilgisini kaybetmesine neden oluyor.

Peki, bu kısır döngü bu teknikle kırılabilir mi? Elbette. Pomodoro Tekniği ile ders çalışma sistemi oluşturduğunuz taktirde okul dışında kalan zaman, yapılacak programlama ile daha etkin ve verimli şekilde kullanacaksınız.

POMODORO TEKNİĞİ KULLANIMI

Verimli ders çalışma teknikleri arasında önemli bir yere sahip olan Pomodoro Tekniği hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce faydalı olacağını düşündüğümüz ufak hatırlatmalar yapmak istiyoruz.

Öncelikle ders çalışma ortamınızda dikkatinizi dağıtacak eşyaları kaldırmalı ve kendinize özel ders çalışma alanı yaratmalısınız. Kişilerin sizin ders çalışmanızı bölmesine izin vermeyin.

  • Pomodoro Tekniği ile ders çalışırken kullandığınız zaman ayarlayıcı, size sadece o an için çalışma sürenizin bittiğini ve dinlenmeniz gerektiğini hatırlatan bir araçtır. Kendinizi zamana karşı yarışıyormuş gibi baskı altında hissetmemelisiniz.
  • Pomodoro tekniğini sadece ders çalışmak için değil ders ve kişisel yaşam dengenizi kurmak için kullanın.
  • İlk başladığınızda mutlaka çalışma listeniz üzerinde çalışma süreleriniz hakkında kısa kısa notlar tutun. İlerleyen günlerde daha iyi programlama yaparak zamanınızı daha da etkin kullanmanızda faydalı olacaktır.

POMODORO TEKNİĞİ NASIL İŞLER

Pomodo Tekniği İle Ders Çalışma Yöntemi

Pomodoro Tekniği ile ders çalışmak için çalışacağınız derslerin, yapmak istediğiniz aktivite, kişisel bakım ya da kişisel görevlerin bir listesini çıkarmanız gerekiyor.

  • Çıkardığınız bu listeyi önem derecesine ve 25 dakikalık çalışma programına göre bölümleyerek sıralayın.
  • Zaman ayarlayıcınızı 25 dakikaya kurun. Ardından hazırladığınız çalışma listesindeki ilk ders üzerinde çalışmaya başlayın.
  • 25 Dakikalık ders çalışma süresinde sadece planlanan derse konsantre olun. Şayet herhangi bir sebeple çalışma süreniz bölünürse 25 dakikalık çalışma zamanını yeniden başlatmanız gerekmektedir.
  • 25 Dakikalık çalışma süreniz bittiğinde 5 dakika mola vererek kendinizi ödüllendirin. 5 Dakikalık mola da kesinlikle dersten uzaklaşın. Bu mola sizin serbest olduğunuz dönemdir ve sevdiğiniz, zevk aldığınız şeyleri yapmakta özgürsünüz.
  • 5 Dakikalık molanın ardından bu çalışma sistemini, 4 tur aynı şekilde sürdürün.
  • Pomodoro tekniğinde, 4. Turun tamamlanmasının ardından 15 ile 20 dakika aralığında uzun mola verilmesi gerekmektedir.
  • Pomodoro tekniği ile ders çalışmak için uzun mola vermelisiniz. Ardından 4 turluk çalışma ve kısa mola sistemini yeniden uygulayabilirsiniz.

POMODORO TEKNİĞİ AVANTAJLARI

En verimli ders çalışma teknikleri arasında yer alan Pomodoro Tekniği ile ders çalışmanın birçok faydası bulunmaktadır. Pomodoro tekniği kullanmanın avantajları ve faydalarından yararlanmanın öncelikli yolu doğru plan ve disiplindir. Başka bir deyişle, pomodoro ile çalışacağınız konuyu öğrenmeniz için kaç pomodori tekrarı gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Doğru plan ve kararlı çalışma ile pomodoro tekniği avantajları ve etkili sonuçlarından fayda sağlayabilirsiniz. İşte, pomodoro tekniği kullanmanın avantajları!

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!