Ana Sayfa Haber Finans Part Time Çalışanın Kıdem Tazminatı

Part Time Çalışanın Kıdem Tazminatı

10
0

Kıdem Tazminatı

Kısmi süreli (Part Time) çalışan personellerin Kıdem Tazminatı nasıl hesaplanır? Hangi kritere göre şartlar belirleniyor? İş Kanununda part time çalışanların, sürekli olarak çalışanlardan daha az sürede çalışanlar olarak ifade edilmektedir. Yani haftalık zorunlu olan (sendikalarla yapılan sözleşmeler hariç) 30 saat altında çalışan kısmi süreli olarak kabul ediliyor.

KISA SÜRELİ ÇALIŞMA VE KIDEM TAZMiNATI

Bir kişinin kısmi süreli olarak çalışması demek normal çalışma saatinin 2/3 kadar çalışması anlamına gelmektedir. Örneğin haftalık 30 saat veya daha az yapıyorsa bu kısmi süreli çalışan anlamına gelmektedir. Bu kişilerin Kıdem Tazminatı hesabı yapılırken bazı kriterler baz alınmaktır.

Normal şartlarda kıdem hesabı şu şekilde yapılmaktadır. Bir yıldan fazla istihdam edilmesi halinde çalışan, aylık brüt ücreti kadar kıdeme hak kazanır. Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse; brüt 2500 TL alan bir kişi 5 yıl bir yerde görev yaptığını ve 5. yıl sonunda iş sözleşmesinin feshedildiğini düşünelim. Bu kişinin hak ettiği Kıdem Tazminatı 5×2,500 üzerinden 12 bin 500 TL’dir. Peki part time çalışanlar da durum nasıl oluyor?

İşe giriş ve çıkış tarihi arasında saatlik hesap yapmak yanlış olur. Ancak sigortaya ödenen tutar üzerinden hesap yapmak yanlış olacaktır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

KISMİ SÜRELİ KIDEM HESABI NASIL YAPILIR

Part Time çalışanların kıdem tazminatı hesabına dair bilgileri bu başlığımız altında vereceğiz. Özellikle bu konuda Yargıtay tarafından verilen bir kararı konumuzun en altında paylaşmak istiyoruz. Çalışan kişinin işe giriş ve işten ayrılış şartlarına bakılarak yapılması gereken bir hesaptır. Kısa örneklerle anlatmak gerekirse;

İşe giriş tarihi: 01.01.2010
İşten ayrılma tarihi: 01.01.2015

toplamda 5 sene boyunca haftalık 30 saat çalışmış bir personelin kıdem hesabını ele alalım. Toplam geçen süre ile son ay brütü çarpılarak sonuç bulur. Yani son ay brütü bin 200 TL olan personele 5 yıl sonunda kıdem tazminatı olarak 6 bin TL ödeme yapılması gerekmektedir.

KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMA – YARGITAY KARARI

Yargıtay tarafından Kısmi süreli çalışma Kıdem Tazminatı hakkında verilen karar aşağıdadır.

“Kısmi çalışma Kanunda yer almasına rağmen kıdemin nasıl belirleneceği, ihbar izin gibi haklardan nasıl yararlanılacağı, bu haklarla ilgili hesap şekli yine normatif olarak düzenlenmemiş. Konu, yargı kararlarıyla çözüme kavuşturulmaktadır. Buna göre, kısmi çalışma ister haftanın bir veya bazı günleri çalışma şeklinde gerçekleşsin, ister her gün birkaç saat şeklinde olsun, işçinin işyerinde çalışmaya başladığı tarihten itibaren bir yıl geçince Kıdem Tazminatı hakkının doğabileceği ve izne hak kazanacağı Dairemizce kabul edilmiştir. Hesaplamada esas alınacak ücret ise işçinin kısmi çalışma karşılığı aldığı ücret olmalıdır.” (9 Hukuk, 2010/35184)

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!