Ana Sayfa Haber Kamu Emlak Vergisi Son Ödeme Tarihi

Emlak Vergisi Son Ödeme Tarihi

114
0

Emlak Vergisi Ödeme

Kişinin sahip olduğu arsa ya da bina üzerinden alınan vergi türüne emlak vergisi denir. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre ülke sınırları içerisindeki tüm yapılar bina vergisine, arsalar ise arazi vergisine tabidir.

Emlak vergisi mükellefi; bina, arsa ve arazinin maliki (sahibi), varsa intifa hakkı sahibi (kullananlar), her ikisi de yoksa bina, arsa ve araziye malik gibi tasarruf eden kişilerdir. Paylı mülkiyet halinde malik olanlar, hisseleri oranında mükelleftir.

Vergi ödemeleri her yıl iki taksittir. Emlak vergisinin ilk taksiti mart, nisan ve mayıs aylarında, ikincisini ise kasım ayı sonuna kadar ödeme süresi vardır. Vergi süresi içinde ödenmezse, her ay için belli oranda gecikme zammı uygulanıyor.

Emlak vergisi ilk taksit ödemeleri ödemeleri her yıl 1 Mart itibariyle başlar. Buna rağmen taşınmaz sahipleri ise genellikle son ödeme gününü araştırır.

EMLAK BEYANI NEDiR

Gayrimenkul satın alan kişilerin, mülklerinin bulunduğu belediyeye başvurarak emlak beyanında bulunmaları gerekir. Emlak beyanı ilgili belediyeye gidilerek verilebildiği gibi e-devlet Tapu Taşınmaz Beyan sayfasından da gerçekleştirilebilir. Emlak beyanında bulunmak için ibraz edilmesi gereken belgeler şunlardır:

  • Gayrimenkul sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Yapı ruhsatı
  • Adres ve telefon bilgisi
  • İskan fotokopisi
  • Tapu kayıtları esas alınarak doldurulmuş emlak bildirim formu

EMLAK VERGiSi ÖDEME TARİHİ

Her yıl düzenli olarak belediyeler tarafından tahsil edilen emlak vergisini tek seferde veya iki taksit halinde ödemek mümkün. Emlak vergisinin ilk taksiti 1 Mart tarihinde başlar. Bu tarih her yıl 31 Mayıs tarihine kadar devam eder. İkinci taksitleri kasım ayında olan emlak vergisini havale, EFT, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi ve E-Devlet üzerinden ödemek mümkün.

Vergi Borcu Sorgulama

EMLAK VERGiSi BORÇ ÖDEME

Emlak vergisi borç ödeme işlemlerini çeşitli şekillerde yapabilirsiniz. Eğer internet üzerinden işlem yapmak istemiyorsanız taşınmazın bağlı olduğu belediyeye başvurarak ödemenizi doğrudan belediyeye yapabilirsiniz. Emlak vergisi ödemesini internet veya banka şubelerinden yapmak da mümkün.

Ödeme için ilk satın alma işleminden sonra tek defaya mahsus belediyelerden tahsis edilen beyannameyi doldurun. Bunun yanında beyanname için başvurulurken tapu, nüfus cüzdanı ve eğer söz konusu bina ise kullanma izninin fotokopilerinin hazır bulundurulması gerekir. Beyanname için meskenin bulunduğu adres ile mükellefin ikamet adresi ve vergi numarası gerekir.

EMLAK VERGİSİNDEN KİMLER MUAF

Emlak vergisinden bir mülkü olan ancak mülkü dışında başka herhangi bir geliri olmayan emekliler, dullar, şehit aileleri, yetimler, gaziler ve işsizler muaftır. Ayrıca brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek gayrimenkul ya da Hisse sahibi olanlar da vergiden muaf. Buna rağmen ödeyenler ise 5 yıla kadar geri ödeme talep etme hakkına sahiptir.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!