Ana Sayfa Haber Tanıtım Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

66
0

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği şık görüntüsünün yanında bakımı en zor çiçeklerin başında gelir. Doğru bakım ile orkideyi çoğaltmak ve sağlıklı halde yetiştirmek mümkündür. Orkide, tabii olarak Anadolu’da yetişmesine rağmen sera ve salonlarda da yetişir. Farklı türleri Kıbrıs’ın Beş Parmak Dağlarında yetişmektedir. Orkide hem görüntüsüyle hem de kokusuyla muhteşem bir albenisi olan bir bitkidir. Evlerimizin en güzel aksesuarlarından biri olurlar ama evde orkide yetiştirme konusunda yeterli bilgiye sahip olursak. Peki, evde orkide nasıl yetişir? Orkide bakımı nasıl yapılır? Nasıl ve kaç günde bir sulamalı? Orkideyi nasıl budamalı? İşte, orkide bakımının detayları…

ORKiDE ÇiÇEĞi NASIL YETİŞTİRİLİR

Pembe, beyaz, mavi, sarı ve fuşya renkleri ise en çok bulunan renkleridir. Orkide çiçekleri, tek dallı ve çift dallı çeşitleri mevcut olduğu gibi sarkık köklere de sahiptir. Ayrıca spidyum ile phalaenopsis isimli iki çeşide sahip olan orkideler, eşsizliği, aşkı ve sevgiyi temsil etmesinin yanı sıra boyları da kırk santimetre ile yüz santimetre arasında değişmektedir. Bol ışık seven orkide çiçeği, direk güneş ışığından uzak tutun. Çiçeğin ışık alan bölgesi ışık alan yöne doğru yamulduğu için de haftada bir kez çiçeğin yöne ışık almayan tarafı ışık alacak şekilde ışık yönüne çevirin. Orkide çiçeğinin yapraklarını dökmemesi için de kapı önü ile cam önü gibi rüzgar akımına maruz kalacağı yerlere koymayın. Orkide çiçeği, yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması nedeniyle haftada iki kez, kış aylarında ise haftada bir kez düzenli olarak sulanmalıdır. Bu nedenle orkide çiçeği bakımı biraz zahmetli olmasına rağmen önemlidir.

Ayrıca orkide çiçeği sulama kullanılan su kabı ile ölçek değiştirilmeyerek, sulama esnasında dikkat edilmesi gereken ise suyun oda sıcaklığında olmasıdır. Oda sıcaklığında olmayan su ile orkide çiçeğinin sulanması durumunda çiçeğin yaprakları ve kökleri zarar görür. Orkide çiçeğinin sulanması esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, sulama sonrasında saksının altında bulunan kapta biriken suyun, koku ve böceklenme olmaması amacıyla dökülmesi gerekmektedir. Orkide çiçeğinin sulanmaları esnasında saksıda bulunan toprakta azalmalar olacağı için saksıda toprak azalan dönemlerde saksıya üst taraftan toprak ilave etmek gerekmekte ve toprak ilave edilmesi orkide çiçeğinizin daha sağlıklı yetişmesine olanak sağlayacaktır. Diğer bitkilere göre orkide çiçeğinin toprağı, ağaç kabuklarından oluşmakta ve bu tarz toprak ise köklerin ışık almasının sağlamakta ve orkide çiçeği de köklerinden ışık alarak beslenmektedir.

ORKiDE ÇiÇEĞi BAKIMI

Orkide çiçeği bakımı için öncelikle bilinmesi gereken bu çiçeğin bol ışık sevdiğidir. Ancak her ne kadar bol ışık sevse de orkide çiçeği direk güneş ışığından uzak tutun ve haftada bir kez olmak üzere de ışık alan yönü değiştirin.

ORKİDE NEREDE YETİŞİR

Orkide çiçeğinin bakımı konusunda önemli unsurlardan biride rüzgar akımı alan yerlerden uzak tutulması gerektiğidir. Rüzgar, orkide çiçeğinin sallyacağından dolayı bu durumda çiçeğin sapında oynamalara ve toprağın köküne hava akımının girmesine neden olacaktır. BU durumda da orkide çiçeğinin ömrünü azaltacağı gibi çiçeğin, yapraklarında da sararmalara ve çiçeklerinde de solmalara neden olacaktır.

Orkide Nerede Nasıl Yetiştirilir

ORKİDE EVDE NASIL BAKILIR

İlk olarak orkideyi yetiştireceğiniz yeri iyi seçmelisiniz. Orkideyi koyacağınız yerin aydınlık olması aynı zamanda direkt ışık almıyor olması gerekir.

Orkideler evin doğu cephesine bakan kısımlarda daha iyi büyürler. Güney ya da batı cephesinde yetişecekse bir perde ile korunmaları gerekir. Eğer orkidenin yaprakları koyulaşır ise bu yeterli ışık almadıklarının göstergesidir.

ORKİDENİN ÇİÇEK AÇMA SÜRESİ

Phalaenopsis orkidelerinin, 2 ile 6 ay arası süren çiçek açma süreleri vardır. Phalaenopsis orkideleri olgunlaştıkları zaman yılda 2 ya da 3 kez çiçek açabilirler. Bu orkide türü ağırlıklı olarak ilkbahar veya sonbaharda çiçek açmaktadır.

SAKSI ÖLÇÜLERİ NE OLMALI

Genellikle 10-12 cm civarında ufak saksılar orkideler için yeterlidir. Eğer çiçeğin içinde bulunduğu toprak karışımı bozulduysa ve kökleri fazla geliştiyse değiştirmeniz yerinde olacaktır. Köklerinin ezilmeyeceği büyüklükte yeni bir saksı seçebilirsiniz. Ancak çok büyük seçmemeye de özen göstermelisiniz. 1-2 yılda bir saksının çiçeğinize uygun olup olmadığını gözden geçirmenizde fayda var.

ORKİDE BUDAMA

Orkideler genellikle ölü kısımların çıkarmak, şekil verme ve yeniden çiçek vermesi için  budanır. Budama işlemi eylül kasım ayları arasında yapın. Orkideler hassas bitkiler olduğu için budama öncesinde elinizi ve kullanacağınız budama makasını iyi dezenfekte edin.

Orkide Nasıl Budanır

Budama da kurumuş ve sararmış yapraklarla kuru çiçek sapları gövdeye yakın yerden kesilip çıkarın. Gövdeye zarar vermemeye özen gösterin. Canlılığını yitirmiş ölü kökler temizlendikten sonra tarçın veya kömür tozu serpilerek bakteri oluşumu engellenmelidir.

Orkideler aynı çiçek sapından bazen yılda iki üç kez çiçek verir. Yeniden çiçeklendirme için çiçeklenme döneminin sonunda çiçek sapı yeşilken yaklaşık olarak çiçek sapının ortasından veya aşağıdan yukarı çiçek gözleri sayıldığında 3. gözün 2-3 cm üstünden çiçek sapı kesilmelidir. Çiçek sapı kahverengileşmiş ve tamamen kurumuşsa çiçek gövdesine yakın yerden kesip çıkarılmalıdır.

ORKiDE TOPRAĞI DEĞİŞİMİ

Sulamalar esnasında orkide saksı çiçeğinizde doğal olarak azalmalar meydana gelecek ve çiçeğin saksısında toprağın azaldığı dönemlerde üst tarafından toprak ilave edilmesi sayesinde orkide çiçeği daha sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilecektir. Diğer çiçeklere oranla orkide çiçeğinin toprağı ağaç kabuklarından oluşmakta ve bu tür toprak ise köklerin ışık alabilmesini sağlamakta ve orkide çiçeği de köklerinden ışık alarak beslenmektedir. Toprağının değişimi esnasında değiştireceğiniz saksısının en fazla bir numara büyüğüne dikilmesidir.

ORKiDE İÇİN VİTAMİN GEREKLİ Mİ?

Vitamin kullanılması esnasında dikkat edilmesi gereken nokta, Orkide çiçeğinin yaprakları ile çiçeklerin sağlıklı olması durumunda vitamin kullanılmasının zorunlu olmamasıdır. Ancak orkide çiçeğinin, çiçekleri solmuş ve dallarını da budadıysanız, bu dönemlerde hem çiçek açsın hem de gelişsin diye çiçek vitaminlerini, kullanım şartlarına uygun olarak çiçeğinize besin desteği halinde verin.

ORKiDE ÇiÇEĞi ZARARLILARI

Orkide çiçeği bakımı sırasında çiçeğe zarar verecek durumlardan kaçının. Zarar veren durumlar;

  • Çiçeğin aşırı derecede sulanması.
  • Hasta olan bitkinin diğer bitki ve çiçeklere yakın olması.
  • Saksı deliklerinin kapalı olması nedeniyle sulama suyunun deliklerden tabağına çıkamaması.
  • Çiçeğin toprağının kalitesiz olması ya da verilen vitaminin yetersiz kalması.
  • Yapraklarında oluşan hastalıklar ile mantarlar, solucan, sinek ya da yapışkan gibi pamuksu hastalıklar da çiçeğe zarar vermektedir.

Haşereleri ya da hastalıkları çiçeğiniz de görmeniz durumunda ziraat ilaçları satan firmalardan, çiçeğiniz den ya da bitkiniz den toprak ya da yaprak götürerek, oluşan hastalığa uygun ilaçları temin edip, kullanma kılavuzuna uygun olarak kullanmalısınız.

ORKİDE ÇOĞALTMA

İki şekilde çoğaltmanız mümkün. Orkide çiçeğini çoğaltmanın ilk yöntemi, gövdeden alınacak kök ile çoğaltma. İkinci yöntemi ise yaprak ile daldan alınacak çiçek ile çoğaltma şeklindedir.

ORKiDE ÇiÇEĞi IŞIĞI SEVER Mİ

Estetik ve güzel katmasından ötürü Orkide çiçeğinin yaşam alanlarımızda bulunmasını isteriz. Ancak koyacağımız yerin gün ışığından uzak kalması durumunda orkide çiçeği, yapraklarını dökmesine sebep olur. Orkide çiçeğinin yapraklarını dökmemesi, çiçek açması ve sağlıklı bir şekilde kalabilmesi için üstünden aydınlatıcılar ile destekleyin. Çünkü orkide aydınlığı sever. Bu sebeple de gün ışığı alabileceği yerlere bırakın. Fakat gün ışığı alan bir yere konulamıyor ise o zaman da aydınlatıcılar ile destekleyin.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!