Ana Sayfa Haber Turizm Kimlikle Batum’a Nasıl Gidilir?

Kimlikle Batum’a Nasıl Gidilir?

136
0

Gürcistan'a Nasıl Gidilir

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Türkiye ile Gürcistan arasında yapılan anlaşma kapsamında iki ülke vatandaşları bu ülkelere yapacakları seyahatlerde yeni kimlik kartlarıyla giriş-çıkış yapılması zorunlu hale geldi. Yeni kimlikle Batum’a giriş yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler yazımızda mevcut.

Türkiye Cumhuriyeti ile Gürcistan’ın protokol ile ilgili genelge kapsamında iki ülke vatandaşları seyahatlerinde kimlik kartlarıyla giriş-çıkış yapacaklar. Bu doğrultuda Türkiye’den Gürcistan’a gidecek Türk vatandaşlarının 1 Eylül 2019 tarihi itibarıyla eski kimlik kartlarıyla işlem yapılmamaktadır.

Karşılıklı seyahatlerde kullanılan kimlik kartlarının Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) standartlarına uygun makinada okunan olması gerekiyor. Türk vatandaşlarının ICAO standartlarına uygun makinada okunan kimlik kartları kullanmaya başlayana kadar mevcut tek dilli kimlik kartının kullanmaya devam edebilir.

Sarp Sınır Kapısı geçişlerinde eski kimlik kartlarının güvenlik zafiyetine sebep oluyor. Bu sebeple yasadışı yollardan yurtdışına çıkmak isteyenler eski kimliklerle Sarp Sınır Kapısı’ndan çıkmayı tercih ediyor. Ayrıca, 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle Türkiye’den Gürcistan’a giden Türk vatandaşların eski kimlik kartlarıyla işlem kabul edilmiyor.

Turkiye Cumhuriyeti Bebek Kimlik Karti

FOTOĞRAFSIZ YENİ KİMLİK KARTLARI

En çok merak edilen konulardan biri de bebeklerin ve çocukların yeni çipli kimlik kartlarında fotoğraflarının bulunmaması. Çocuğun fotoğrafsız kimlikle birlikte Batum’a (Gürcistan) gezi planlayan aileler sınır kapısından giriş yaparken geri çevrilip çevrilmeyecekleri konusu.

Edindiğimiz bilgiye göre 15 yaşına kadar çocukların aileleri refakatinde yurt dışına çıkabilmelerine izin veriliyor. 15 yaşından büyük çocukların çipli kimlik kartlarında mutlaka fotoğraf bulunması gerekiyor. Aksi halde onca yolu boşa gitmiş olursunuz ve kapıdan geri dönmeniz gerekir.

FOTOĞRAFSIZ KiMLiKLE BATUM’A GiRiŞ

Çocuk, annesi ve babası dışında bir kimseyle yurtdışına çıkacaksa anne ve babasının imzalandığı, noter onaylı muvafakatname gerekir.

Aynı şekilde, ebeveynlerinden biri ile yurtdışına çıkacağı durumda da diğer ebeveynin imzaladığı, noter onaylı muvafakatname gerekir.

Ebeveynler ayrı ve çocukla yurt dışına çıkmak isteyen ebeveyn eski eşine ulaşamıyor veya muvafakat alamıyorsa mahkemeden izin talep edebilir. Boşanan ebeveynler arasında çocukla ilgili anlaşma protokolü varsa, diğer ebeveynin muvafakati olmadan çocuğun velayetine sahip ebeveyn ile 28 gün süreyle yurtdışına çıkmasında sakınca yoktur.

18 yaşından küçük çocuklu aileler araçla geçiyorsa bireylerin araçtan inmelerine gerek yok. Anne veya baba arabadan inerek yaya olarak kapıdan geçmek isterse anne-babadan yanlarında bulunan çocuk için muvafakat istenecektir. Beraber yolculuk yapıyor olmalarına rağmen tek ebeveynle yaya çıkmaya çalışan çocuğun çıkışını yapmaz. Diğer ebeveynin sistem üzerinden geçişi göründüğünde çocuğun çıkış işlemi gerçekleşir.

Yurtdışına Çıkış Çocuk Muvafakatname Dilekçesi örneğini linke tıklayarak indirebilirsiniz.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!