Ana Sayfa Trabzon Kurum Trabzon Barosu

Trabzon Barosu

85
0

Trabzon Barosu

Trabzon Barosu 1923 yılında kurulmuştur. Rize, Artvin ve Trabzon illeri idari sınırlarını kapsar şekilde uzun yıllar Bölge Barosu olarak faaliyet göstermiş. 1964 yılında Rize Barosunun kurulmasıyla bölge barosu özelliği sona ermiştir. Eski mahkeme ilamlarında, Trabzon Barosunun kuruluşundan çok önce görev yapan vekil ve avukatlardan söz edilmektedir. Fakat bu Avukatların Cumhuriyet öncesinde toplanarak bir meslek örgütü oluşturduklarına dair bilgi bulunmamakta.

Kurulduktan sonra görev yapan ilk Baro Başkanı, Avukat Kadri Bey (Mesut Kadri EVREN)’dir. 1884 doğumlu Avukat Mesut Kadri Evren, Trabzon Barosunun 22 sicil nolu üyesidir. 1923-1931 yılları arasında Trabzon Baro Başkanlığını yürütmüş daha sonra Ankara Barosuna nakil olmuştur.

Baro binasında Adli Yardım Bürosu, Staj Eğitim Merkezi, CMK Bürosu, Baro Lokali, Konferans Salonu ile vatandaşlara hizmet verilmektedir.

Trabzon Barosu üyeleri bakanlık, millet vekilliği ve belediye başkanlığı gibi önemli görevlerle ülkemize hizmet etmiştir. Baroya kayıtlı günümüzde 742 üye bulunmaktadır.

BARODAN ADLİ YARDIM

Adli yardımın amacı; Bireylerin hak arama özgürlüklerinin önündeki engelleri aşmak ve hak arama özgürlüğü’nün kullanımında eşitliği sağlamak üzere verilmektedir. Adli Yardım, Avukatlık ücretini ve yargılama giderlerini karşılama olanağı bulunmayanlar için verilen ücretsiz bir hizmet.

Hukuk Ders Notları

Adli yardım talep edecekler, bu durumlarını kanıtlamak kaydıyla Trabzon Barosu tarafından verilen Adli Yardım hizmeti alabilir. Dava açmış ya da açacak olanlar da yardım başvurusu yapma hakkına sahip.

Dilekçeye nüfus cüzdanının fotokopisi, muhtarlıktan alınma, Avukatlık ücretini ve yargılama giderlerini karşılama olanağı bulunmadığını belirten belge, ikametgâh belgesi ve aile kayıt örneği eklemeniz gerekiyor. Başvurunun haklı olduğunu kanıtlamaya yarar varsa başka belgeler de (yeşil kart gibi) dilekçeye eklemenizde fayda var.

Trabzon Barosu Adli Yardım Bürosu başvurunuzu inceler. Sosyal ve ekonomik durumunuzu araştırır. Talebinizde haklı olduğunuza karar verilmesi durumunda Adli Yardım Bürosu tarafından görevlendirilen avukata ve talep sahibine durum bildiriliyor.

Not: İlgili belgeler matbu şeklinde Adli Yardım Bürosunda mevcuttur.

TRABZON BAROSU İLETİŞİM – ULAŞIM BİLGİLERİ

Baro binası şehrin meydanından yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Hatta şehre hakim Boztepe Çay Bahçesi‘nden çekilen fotoğraflarda da Trabzon’un simgesi haline gelmiştir. Buna rağmen bir otoparka sahip değil ve baro civarında aracınızı ücretsiz bir yere bırakmanız pek mümkün değil.

Aşağıda yer alan haritadan Trabzon Barosu konumuna ulaşabilirsiniz.

Adres
: Çömlekçi Mahallesi Yavuz Selim Bulvarı No:66 61030 Ortahisar / TRABZON
Telefon 0462 322 57 00
E-posta baro@trabzonbarosu.org.tr
KEP trabzonbarosubaskanligi@hs01.kep.tr
Mesai Saatleri 08:30/12:00 – 13:30/17:30

Adliye
Tel:
0462 322 58 00 fax: 0462 223 58 00
Mesai saatleri : 08:00/12:00 – 13:00/17:00

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!