Ana Sayfa Trabzon Kurum Trabzon POMEM – Polis Okulu

Trabzon POMEM – Polis Okulu

484
0

Trabzon POMEM - Polis Meslek Eğitim Merkezi

Trabzon POMEM ilk kurulduğu dönemde Trabzon Polis Okulu olarak 1918 yılında hizmet vermeye başladı. Trabzon Çocuk Yuvası eski binasında hizmet veriyordu. Ancak, 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin iktisaden zayıflaması ve Polis Okullarının insan kaynağını teşkil eden yaş grubunun askere alınması gibi nedenlerle, 23 Temmuz 1919 yılında kapatılmıştır.

Polis Okulu, 1977 yılında Toplum Polisi Sitesi olarak yatırım programına alınmıştır. Ancak görülen lüzum üzerine 1985 yılında Trabzon Polis Okulu adıyla 13 Ekim 1986’da 347 öğrenci ile eğitim-öğretime başlamıştır.

Trabzon POMEM Mezuniyet Töreni

9 Mayıs 2001 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Polis Akademisine bağlı ön lisans düzeyinde mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan 2 yıllık Polis Meslek Yüksekokulu haline dönüştürülerek Pelitli Mahallesinde hizmet vermeye başlamıştır. Trabzon POMEM günümüzde Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan nitelikli Polis Memuru yetiştirmek üzere (9) ay süreli Eğitim – Öğretim vermektedir.

Trabzon Polis Meslek Yüksekokulu, 2015 yılına kadar Pelitli Mahallesindeki yerleşkede hizmet vermiştir. 11.02.2015 tarihinde Bakanlık onayı ile Trabzon Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü (Trabzon POMEM) adı altında hizmet vermeye başlamıştır.

Trabzon Esiroğlu POMEM Yerleşkesi

Trabzon POMEM, günümüzde Maçka’ya bağlı Esiroğlu’ndaki yeni yerleşkesinde hizmet vermektedir. Bakanlık Makamının 24.02.2020 tarihli onayıyla Trabzon Şehit Meriç Alemdar Polis Meslek Eğitim Merkezi adını almıştır.

Trabzon POMEM, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde, hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı ve tarafsızlık ilkelerine bağlı kalarak, yasalar ve evrensel değerlerin ışığı altında, bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin korunmasına, toplumun düzen, barış, huzur ve güvenlik içerisinde yaşamını sürdürmesine imkân sağlayan bir ortamın oluşturulması ve korunmasında görev alacak polis memuru yetiştirilmesine önemli katkı sağlamaktır.

İNTİBAK EĞİTİMİ

Polis Meslek Eğitim Merkezi sınavını kazanan adaylar intibak (hazırlık) eğitimine alınmaktadır.

Trabzon POMEM Öğrenci Kayıt İşlemleri

Eğitimlerde, adaylara polislik mesleğini tanıtma ve polislik mesleğinin temel disiplin kurallarını öğretilmektedir. Ek olarak, okul ve bulunduğu il ile ilgili tanıtım faaliyetleri düzenlenmektedir. Sonrasında, adaylara ilimizdeki devlet hastanesinden Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre sağlık raporu alınır. Polis Adayı olup olamayacakları ile ilgili Sağlık Kurulu Raporu dosyaya eklenmesi gerekiyor. İntibak eğitimi süresince adayların tüm yemek ve konaklama giderleri Trabzon POMEM tarafından karşılanmaktadır.

TRABZON POLİS OKULU ULAŞIM

Trabzon POMEM için Çömlekçi mahallesinden hareket eden Esiroğlu dolmuşları ile ulaşım imkanı bulunmaktadır. Dolmuşla ulaşımı tercih ederseniz okul önünde inebilirsiniz.

Trabzon POMEM

Benzer şekilde şehir merkezinden Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Trabzon – Maçka Otobüs seferleri ile Polis Okulu’na ulaşmanız mümkün. Maçka Belediye otobüs seferleri ilçelere en çok sefer düzenleyen şehir içi hat olma özelliği gösteriyor. Otobüsler, şehir merkezinde Trabzon Barosu yanından hareket etmektedir. Sonuç olarak şehir merkezinden Polis Okuluna çok rahat ulaşabileceğiniz iki alternatif mevcut.

TRABZON POMEM PARKUR HAZIRLIK KURSU

Trabzon’da her dönem POMEM, PMYO, PAEM, Bekçilik, Subaylık veya Besyo Sınavlarına Hazırlık kursları düzenlenmektedir. Sınavlara hazırlanıyorsanız Trabzon Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi Spor Salonu’nda her dönem düzenlenen kurslara katılabilirsiniz. Ulaşımın kolay olduğu Fatih Lisesi, Yavuz Sultan Selim Bulvarı (Tanjant) üzerinde bulunmaktadır. Trabzon Pomem Kursları hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için Kemal DEMİRBAŞ – 05376226161 ile iletişime geçebilirsiniz.

TRABZON POMEM İLETİŞİM

Telefon : 0 (462) 334 35 9394
Gsm : 0 (505) 318 61 51
Faks : 0 (462) 334 30 29
E-posta : trabzonpomem@egm.gov.tr
Web : www.trabzonpomem.pa.edu.tr
İLETİŞİM ADRESİ
Trabzon Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü
Esiroğlu Mah. Kenan Oltan Cad. Öğütlü Sok. No:70
61750 Maçka / TRABZON

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!