Ana Sayfa Trabzon Trabzon

Trabzon

198
0

Trabzon Meydan Parkı Atatürk Heykeli

Trabzon, güneyinde Gümüşhane ve Bayburt, batısında Giresun, doğusunda Rize illeri ile çevrilidir. Kuzeyinde de Karadeniz’e yaklaşık 115 kilometre kıyısı vardır. Yerleşim yoğunluğu özellikle sahil kesimlerdedir. Deniz seviyesinden başlayarak güneye doğru artan yükseklik bölgede 3000 metreyi bulur. Yüksek kesimlerde genellikle dağlar, tepeler ve yaylalar yer almaktadır. Bitki örtüsü açısından son derece zengin olan Trabzon’da 440’ı bölgeye has, Türkiye genelinde nadir olan 2500 bitki türü bulunmaktadır. Senenin her ayı yağışlı olan Karadeniz rejiminin bariz özelliklerini taşır.

Trabzon Müzesi olarak da bilinen Kostaki Konağı, Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü, Kızlar Manastırı, Zağnos’daki eski Trabzon Evleri, Sürmene’de bulunan Memişağa Konağı görülmesi gereken tarihi yerlerden bazıları. Doğal güzellikler arasından da Akçaabat’ta Haçkalı Baba Yaylası, Hıdır Nebi Yaylakent, Kadırga, Sivriburun ve Hamsiköy’ü önerebiliriz. Trabzon’un yöresel lezzetlerini keşfetmek istiyorsanız Uzungöl’e giderken Sürmene’de meşhur Sürmene Pidesi, Akçaabat’ta Akçaabat Köftesi, Zigana’ya mangal yapmaya giderseniz Hamsiköy Sütlacı’nın tadına bakmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Hamsi İle Yapılan Yöresel Yemekler: Başlıcaları hamsili ekmek, hamsili plav, hamsi çığırtası, hamsi köftesi ve kiremitte hamsi adları altında yapılan hamsili yiyeceklerdir. Tuzlanan hamsi olgunlaşınca sardalya veya torik gibi çiğ olarak ta yenir. Tuzlu hamsi suya koyarak tuzu ayrışır. Kılçığı ayıklanınca limon, maydanoz ve zeytinyağı ile desteklenip güzel bir yiyecek olur.

Kuymak - Trabzon Yöresel Lezzeti

NEREDE YENİR?

Yöresel yemekleri de oldukça çeşitli olan Trabzon’un yöresel yemeklerinin başlıcaları şöyledir; karalâhana dolması, kaygana, mısır ekmeği, Trabzon ekmeği, tereyağında alabalık, Hamsiköy Sütlacı, Akçaabat Köftesi, Trabzon tereyağı ve peynirinden yapılan meşhur Kuymak ve adlarını saymakla bitiremeyeceğimiz birçok yemek. Bu farklı tatları yemeden Trabzon’dan ayrılmamalısınız.

Akçaabat Köftesi

Ayasofya Müzesi yanında bulunan bahçede kuymak ve kaygana dahil serpme kahvaltı edilir. Kahvaltıda kıymalı kapalı pide de çok güzel olur. Eğer Meydan’daysanız kesinlikle postanenin oradaki simitçiden simit alınır, önünde her daim sıra vardır. Moloz’da etli pilav yenir ama öğlen saatlerinde biter. Öyle 1-2’den sonra bulamazsınız. Köfte için favori adres her zaman Cemil Usta’dır. Akçaabat köfte ve mezgit yenir. Dönerci Muharrem’de pilav üstü döner yanında da söğüş yenir şırası meşhurdur. Biraz da vaktiniz varsa Zigana yolu üstünde geçide gelmeden Katibin Yeri var, burada kuzu pirzola ve Hamsiköy sütlacı yemeden Trabzon’dan ayrılmayın. Boztepe’de manzaraya karşı bir semaver çay içmeyi de atlamayın.

TRABZON’DA NEREDE KALINIR?

Trabzon İl Kültür Turizm Müdürlüğü verilerine göre; ilde toplam 2492 oda ve 5069 yatak sayısına sahip otel bulunmaktadır. Bunlardan 5 Yıldızlı oteller şehir merkezi ve merkeze yaklaşık 10 km mesafede sahil şeridinde yer almaktadır. Şehir merkezinde pansiyon ve butik otel tarzında uygun fiyata konaklama alternatifleri de mevcuttur.

Merkez’de kalmak için iki lüks alternatif Zorlu Otel ya da sahilde Aksular Otel. Tabi bunun yerine Karadeniz’e gelmişken daha özel yerlerde konaklamak, biraz oksijen almak isterseniz Yaylakent’te bulunan bungalov evleri de tercih etmenizi öneririz.

Trabzon Kamu Misafirhaneleri listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uzungöl Bungalow Ev

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

Trabzon’da alışveriş ve diğer birçok ihtiyacınızı karşılayacak mağazalar Uzunsokak ve Kunduracılar caddesindedir. Kunduracılar caddesinin devamında tarihi Kemeraltı çarşısı; bakırcılar, peştamaller, tülbentler ve çeşitli hediyelik eşyaları bulacağınız mağazalarla doludur. Genellikle Uzunsokak, Kunduracılar ve Kemeraltı çarşısı tüm alışveriş ihtiyacınızı karşılayacak kapasitededir.

Kunduracılar caddesinin bitimi Kemeraltı yokuşunun başladığı yerde kuyumcular başlar. Özellikle Bedesten Çarşısı’nda kuyumcu vitrinlerini süsleyen Trabzon burma bilezikler ve gümüş işçiliği göz kamaştırır. Bütçenize göre işçiliği sadece Trabzon’da olan hasır bileziğin altını yada gümüşünü alabilirsiniz. Eğer yöresel köy ürünleri istiyorsanız fındık, tereyağ, mısır unu, köfte, laz böreği, kuymak yapılan tel peynir (imansız peynir) de muhakkak alın. Tabi ki bunları Pazarkapı’da (Moloz) kadınlar pazarından, üreticisi tarafından günübirlik gelen ürünlerden alın.

Trabzon Taksi Durakları

Yeni Ekspres Yolu, 100.Yıl Parkı (EYOF Hatıra Parkı) ve Karadeniz Teknik Üniversitesi kampüsü ile çevrelenen 72.000 m2 arazi üzerine kurulan Forum Trabzon AVM, prestijli markaları ve etkinlikleriyle Karadeniz’in en büyük AVM’lerinden biridir. 156 mağazası ile bölgedeki bir çok yerli ve yabancı markayı bir araya toplamıştır. Bünyesinde bulundurduğu hipermarket, yapı market, 8 salonlu sinemaları, bowling salonu, ulusal ve uluslararası ünlü markaların yer aldığı mağazalar yanı sıra restoran, kafeler ve festival, konser ve spor etkinliklerin gerçekleştirileceği kamusal peyzaj alanıyla bölge halkının buluşma noktasıdır.

Varlıbaş Alışveriş Merkezi ise 52.000m² kapalı alana, 21.350 m² ticari alana sahiptir. Bünyesinde 55 mağaza vardır. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin hemen yanı başındadır. Varlıbaş AVM 650 araç kapasiteli açık-kapalı otoparkı, 10 salon ve 1083 koltuk kapasiteli sinemaları, 1396 m² Yapı Market ve 762 m² Eğlence merkezine sahiptir.

Outlet Alışveriş Merkezi konseptiyle hizmet veren Trabzon Cevahir AVM, Trabzon´un Yomra ilçesi´ne bağlı Kaşüstü Beldesi´nde faaliyet gösteren Trabzon Cevahir açıldığı günden beri uyguladığı indirim günleriyle birlikte vatandaşların ilgisini çekmiştir. Ünlü markaların sezon sonu ve indirimli fiyatlarla vatandaşlara ulaşmasını sağlayan bölgedeki en büyük Alışveriş Merkezi Trabzon Cevahir AVM’dir.

Trabzon Şehir İçi Dolmuş - Minibüs

TRABZON ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Trabzon Havalimanı’ndan kent merkezine Trabzon Havaş Servisleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Bunun dışında taksi ve dolmuşlar da havalimanından kent merkezine ve kent merkezinden havalimanına ulaşım sağlamaktadır. Havaş şehir merkezi bilet ücreti 13₺, taksi tercih ederseniz 30₺ civarı tutuyor. Yalnızsanız ve yükünüz yoksa havaalanı dolmuşlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. 2022 yılı itibariyle 5₺ kişi başı ücret ödeyerek dolmuşla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Her mahallenin kendine ait dolmuşu var. 2022 güncel fiyatlarına göre bu dolmuşlar ile 5₺’ye istediğiniz yere gidebiliyorsunuz. Trabzon’da hizmet veren dolmuşlar, 8 kişilik küçük minibüslerden oluşmaktadır.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi bünyesinde şehir içi ulaşımda hizmet veren otobüsler ulaşımda önemli bir yeri vardır. Belediye otobüslerinde değişen fiyat tarifeleri söz konusudur. Gruplara ayrılmış bölgelerde istikamete göre fiyat belirlenmiştir. Belediye tarafından işletilen toplu ulaşım araçlarında Kartlı sistem geçerlidir. Belediye otobüslerine ek olarak özel halk otobüsleri de şehir içi toplu ulaşımda hizmet verir. Toplu taşımada öğrenciler için indirimli fiyat tarifeleri geçerlidir. Otobüs’ler genelde sahil yolundan ve şehrin içinden geçen Yavuz Selim Bulvarı’ndan (Tanjant Caddesi) geçmektedir. Toplu taşımada Trabzon’da daha çok dolmuş tercih edildiği için otobüsler rahat bir ulaşım aracıdır.

Ulaşımın her iki türlüsü de güvenlidir. Şehir içi ulaşımın hiç bir alanında güvenlik problemi söz konusu değildir. Gönül rahatlığıyla Trabzon’da şehir içi ulaşım araçlarıyla yolculuk edebilirsiniz.

TRABZON TURİZM

Yayla Turizmi: Yayla Turizmini geliştirme, özel sektörü teşvik ve öncü örnek olması için Trabzon Özel İdare iki yayla kent kurmuş. Hıdırnebi Yayla Kent ve Kayabaşı Yayla Kent olmak üzere 2 tanedir. Bu alanların özel sektöre kiralanması karşılığında turizme katkısı oldu. Bir diğer yayla kentin ise Haçka Yaylası Savandoz Mevkiinde yapımı devam etmektedir. Ayrıca son yıllarda özel sektöre ait turizme yönelik birçok turistik yayla tesisi mevcuttur.

Sümela Manastırı

TRABZON KÜLTÜR VE İNANÇ TURİZMİ

Trabzon’un önemli bir tarih kentidir. Bu nedenle ülke ve dünya çapında bilinen çok sayıda kültür varlığını bünyesinde barındırır. Bu özelliği Trabzon’u bölge illeri arasında ayrıcalıklı kılmaktadır. İl dahilinde kentsel, doğal, arkeolojik sit alanı olmak üzere toplam 25 adet sit alanı bulunmaktadır.

Kent dahilinde toplam 983 adet tescilli taşınmaz kültür varlığı mevcuttur. Bunlar arasında Sümela Manastırı başta olmak üzere Ayasofya Müzesi, Kızlar Manastırı, Kuştul Manastırı ve Vazeleon Manastırı gibi Bizans dönemi yapılarının yanında Gülbaharhatun Camii, İskenderpaşa Camii, Cephanelik, Trabzon Müzesi ve Atatürk Köşkü gibi Osmanlı dönemi eserleri başlıcalarıdır. Trabzon turizminin önemli bir ayağını oluşturan kültür turizmi sayesinde kente önemli bir turist girdisi sağlanmaktadır.

Trabzon kentinin tarihi ve kültürel dokusunu ortaya çıkarmak üzere iki proje hayata geçti. Bunlardan biri Ortahisar Mahallesi “Turistik Amaçlı Özel Planlama Alanı” projesidir. Şehrin kurulduğu yer ve tarihi dokusu nedeniyle Ortahisar Mahallesi kentsel sit alanı olarak tescillenmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığınca kamulaştırılan 10 bin m2’lik alan, “Turistik Amaçlı Özel Planlama Alanı” olarak yeniden fonksiyonlandırılmak üzere çevre düzenlemesi ve restorasyon projeleri ihalesi oldu. Bu alan üzerinde, Etnografik Müze ile birlikte Kanuni Evi, Anfora Müzesi, yöresel el sanatlarının yapım ve satışının yer aldığı mekanlar ile Trabzon mutfak kültürünün tanıtımına yönelik mekanlara projede yer verilmiştir. İkinci önemli proje ise, Zağnos ve Tabakhane Vadileri Kentsel Dönüşüm projesidir.

Sümela Manastırı Freskleri

Şehrin eski kent merkezi surların bulunduğu Ortahisar Mahallesi‘dir. Mahallenin iki yanında denize dik vadilerdeki yapılaşma kamulaştırma ile ortadan kalkmıştır. Başbakanlık Toplu Konut İdaresince yürütülen proje tamamlandığında kentin imajı değişecek ve turizm potansiyeli de artacaktır. Ayrıca, Trabzon Ayasofya Müzesi ve çevresi 2. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek 2004 yılında takas programına alınmıştır.

TRABZON İŞ TURİZMİ

Trabzon, Doğu Karadeniz Bölgesi için ticaret ve sanayi merkezi konumundadır. Şehre civar ve uzak merkezlerden fuar ve toptan alışveriş için sürekli akış söz konusudur. Gelecekte ülke ve bölgedeki kalkınmaya paralel olarak iş turizminin de gelişmesi beklenmektedir.

TRABZON SAĞLIK TURİZMİ

Trabzon İlinde kaplıca kaynağı bulunmamaktadır. Buna karşın çok yerde maden suyu ve şifalı sular mevcuttur. Bazı hastalıklara iyi geldiği bilinen bu maden sularının bir kısmı şişelenerek piyasaya sürülmektedir. Kisarna maden suyu, il merkezinin yaklaşık 8 km güneyindeki Bengisu (Kisarna) köyündedir. Hadipazarı Maden Suyu, Çaykara İlçesi Şahinkaya Köyündedir. Acısu diye bilinen şifalı sular; Araklı İlçesi Bereketli Köyünde, Akçaabat İlçesi Acısu (Koryana) Köyünde, yine Akçaabat İlçesi Uçarsu (Kokana) Köyünde, Maçka İlçesi Akarsu Köyünde, Şalpazarı İlçesi Doğansu Köyünde, Tonya İlçesi Biçinlik Köyünde, Vakfıkebir İlçesi Rıdvanlı Köyünde, Yomra İlçesi İkisu Köyünde bulunmaktadır. KTÜ Farabi Hastanesi Trabzon’u çevre illerin sağlık merkezi haline getiriyor.

TRABZON VE KONGRE TURİZMİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi ( KTÜ) mevcut öğrenci kapasiesi ile büyük bir potansiyele sahiptir. Ayrıca çeşitli kongre, panel ve sempozyumlara ev sahipliği yaparak şehrin tanıtımına katkısı sağlamaktadır.

Kongre turizmi için gerekli olan her türlü tesis ve donanım Trabzon’daki bir çok otelde mevcuttur.

TRABZON SPOR TURİZMİ

İl’de mevcut bulunan spor tesisleri büyük bir spor aktivitesi yaratmaktadır. Futbol en popüler spor kolu olup, tanıtımda önemli rol oynamaktadır. Ayrıca 2011 yılında Trabzon‘da EYOF (Avrupa Gençlik Olimpiyatları) düzenlenmiştir. Bu  sayede il merkezi ve ilçelere bir çok sportif tesis kazandırılmıştır. Birinci Ligde Trabzonspor, İkinci Lig A Kategorisinde Akçaabat Sebatspor, Üçüncü Ligde Trabzon Telekom, Değirmenderespor ve OfSpor takımları İlimiz spor turizminin gelişmesindeki önemli etkenleri arasındadır.

Hamsiköy'de İlkbahar

TRABZON KARAVAN TURİZMİ

Trabzon sahil şeridinde yer alan Beşikdüzü, Akçaabat, Araklı, Çamburnu, Sera Gölü gibi yerleşimlerde ve Uzungöl, Hıdırnebi Yaylası, Kayabaşı Yaylası, Hamsiköy gibi yüksek plato yerleşimlerinde karavan turizmi yapılabilecek imkanlar mevcuttur. Yol standartlarının her geçen gün yükselmesi yayla ve önemli turizm merkezlerine ulaşım kolaylaştırıyor. Ulaşımın asfalt yol ile sağlanması karavan turizminin gelişmesinde önemli bir ivme kazandırıyor.

TRABZON GENÇLİK TURİZMİ

Yaz sezonlarında daha çok ülkenin batı bölgelerinde gençlik turizmi organizasyonları yapılıyor. Okulların tatil dönemlerinde yatılı okulların konaklama imkanlarının da kullanılarak İlimizde de yapılabilir. Yaylalar; yürüyüş turları, yaban hayatı ve doğayı seven pek çok gencin ilgisini çekmektedir.

TRABZON DENİZ TURİZMİ

Trabzon yaklaşık 115 km’lik kıyı şeridine sahiptir. Fakat güneşli günlerin azlığı ve bol yağışlı iklim nedeniyle, deniz turizminden umulan gelişmeyi sağlayamamıştır. Karadeniz Sahil Yolu nedeniyle, Karadeniz sahilinin önemli bir kısmı dolguyla kaybedilmiş. Bu dolgu çalışmaları, kıyılardaki doğal alanları olumsuz etkilemiştir. Böylece, kısmen de olsa deniz turizmi olumsuz yönde etkilenmiştir. Bu olumsuzluklara rağmen, Of İlçesinin doğusunda yer yer plaj alanları var.

Denize Giren İnsanlar - Sürmene

Trabzon’un batısında, Akçaabat‘ın Mersin Beldesinde ve Beşikdüzü‘nün batısı boyunca güzel plajlar var. Belirtilen bu yerlerde az sayıda da plaj bulunmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesinin merkezi konumunda olan Trabzon’da, deniz turizmi için önemli bir adım atılmıştır. İl merkezinin yaklaşık 6 km doğusunda bir yat limanı yapılmıştır. Trabzonspor Tesislerinin hemen yanında yapılan bu marina, yüksek kapasitede yat barındıracak büyüklüktedir.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!