Ana Sayfa Trabzon Ünlülerimiz Erkan OCAKLI

Erkan OCAKLI

71
0

Erkan Ocaklı

Aslen Artin Arhavili olan Erkan OCAKLI, 16 Mayıs 1949’da Asım ve Nazire Ocaklı’nın ilk çocuğu olarak Trabzon’da doğmuştur. Çocukluğunu Maçka’da geçiren ünlü türkücü “Yolları Taşlı” dediği Maçka Coşandere ilkokulunda eğitimine başlamıştır. Sümela Manastırı’nın bulunduğu mevkide görev yapan ormancı babası eğitimini devam ettirmesi için Erkan Ocaklı’yı dayısının yanında bırakma durumunda kalmıştır. Çocukluğu Maçka’da geçer. Ortaokulu Maçka’da okuyan Ocaklı, bağlamayla da o yıllarda tanışmış ve bağlama çalmaya başlamıştır. Daha sonra eğitim için Trabzon’a gitmiştir ve Trabzon Lisesi’nde yatılı olarak okumuştur. Ardından İstanbul Üniversitesi Zoobotanik Bölümünde okumuştur.

MÜZİK HAYATI

İstanbul’a gelmesi ünlü türkücünün müzik hayatını fazlasıyla etkilemiştir. Müzik hayatına bağlama çalarak başlayan Ocaklı, geleneksel Karadeniz müziğini saza yorumlamanın ötesinde özgün besteleriyle kendi tarzını yaratmıştır. ‘Misiri kuruttun mi, Ula Ula Niyazi’ gibi Karadeniz klasiklerinin sahibi Erkan Ocaklı, Lazca ve Rumca dilinde yöresel ezgilerinde olduğu bir çok eseri yorumlayıp yüzlerce eserin altına imzasını atmıştır. 1970’li yılların başında cemiyetlerde bağlama çalan Erkan OCAKLI, Karadenizlilerin sesi ve sembolü olmayı başarmış ülke çapında büyük popülarite kazanmış ve geleneksel Karadeniz müziğini bağlamaya yorumlamanın ötesinde özgün besteleriyle kendi tarzını yaratmıştır. 1971 yılının Nisan ayında “Tara saçını tara” isimli birinci plağını çıkardıktan sonra Karadeniz’de büyük ses getiren Erkan OCAKLI ikinci plağında yer alan “Oy Eminem” türküsü ile Türkiye’nin sevgilisi haline gelmiştir. Ayrıca ünlü türkücü 1975 yılında Trabzonspor plağı yapmış ve bu plak ulusal anlamda seslendirilen ilk Trabzonspor türkülerini içermiştir.

Erkan Ocaklı Nikah Merasimi

Erkan OCAKLI, 80’li yıllardan sonra radyo yayınlarının da başlamasıyla radyo formatında türküler yapmaya başlamıştır. “Maçka yolları taşlı”, “Ula ula Niyazi”, “Misir’i kuruttun mi” gibi köşebaşı eserleri, halkın diline düşürmüştür. Sanatçı 1980li yıllarda Arabesk ve taverna müziğin yükselişe geçmesiyle bu türlerde de eserler yorumlamıştır. Karadeniz müziğinde devrim yaparcasına bağlamasıyla türkülere değişik yorum getiren Erkan OCAKLI, söz müziği kendisine ait yaklaşık 350 besteye imza atmıştır. Ses sanatçılığının yanı sıra yönetmenlik de yapan Ocaklı, sinemada da boy göstermiştir. Televizyon programları da yapmış olan Ocaklı altı sinema filminde de rol almıştır. Erkan Ocaklı’nın eski Maçka Belediye Başkanı Neşat Karahasanoğlu’nun torunu Deniz Karahasanoğlu ile yapmış olduğu evlilikten Büşra OCAKLI adında bir kızı ve Acarkan OCAKLI adında bir oğlu vardır.

Erkan OCAKLI, 40. sanat yılı için Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen geceye katılmıştı. Kuzey Yıldızı Trabzonlular Derneğince düzenlenen gecenin sunuculuğunu Volkan KONAK yapmıştı. Karadenizli sanatçı ve dönemin AK Parti İstanbul Milletvekili Osman YAĞMURDERELİ ve bir çok seveni bu etkinliğe katılmıştır.

ÖLENE KADAR MÜZİĞE DEVAM

Karadeniz müziğini duyuran ilk isimlerden biri olan Ocaklı, yerel bir gazeteye verdiği son röportajında “Karadeniz müziği değişmiş ve çok gelişmiş, çağın şartlarına uymuş. Gurup sazlar, kemençeler önemli yenilikler geldi. Sanatçıların en çok beğenilenini halk belirler. Sanatçı yıllarca unutulmayan ve hatırlanandır. Festivallerin daha da fazla yapılması lazım. Bu festivaller uyuyan Karadeniz’i uyandırdı. 58 yaşındayım, sanatta 37. yılıma girdim. Daha önceleri özel kanallar kemençeyi içeriye sokmazdı. Festivallerle Karadeniz görünüyor, oynuyor ve coşuyor artık. Festivalleri masraf kapısı olarak düşünmemek lazımdır. Tanıtım çok önemlidir. Getirisi çoktur. Tanıtıma önem vermiyorlar. 37 yıldır Karadeniz müziğine emek veren Erkan OCAKLI için bir klip bile yok. Böyle bir insana nasıl klip çekilemez. Çalıştığım firma 5 milyar harcayıp neden klip çekmiyor? Benim güzelliğimi emek verdiğim kasetçi ve firmalardan almam lazım. Halk bana domates atarsa işte o zaman Erkan Ocaklı bitmiştir.” diye konuşmuştu.

SON YILLARI

Pankreas kanseri teşhisiyle uzun bir süre yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Karadeniz müziğinin üstatlarından Erkan OCAKLI, kanser tedavisi gördüğü tedavi gördüğü Kartal Devlet Hastanesi’nde 16 Kasım 2008 günü hayatını kaybetmiştir. Büyük yoğunluğun yaşandığı cenaze töreninden sonra vasiyeti üzerine Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir. Ocaklı’nın vefatı tüm sevenlerini yasa boğmuştur. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz ve büyük üstadı saygı ve özlemle anıyoruz.

Erkan Ocaklı - Gençlik Yılları

ERKAN OCAKLI ESERLERİ

 • Tara Saçini Tara
 • Oy Emine
 • Ezanlar Bizim İçin Okunuyor
 • Misiri Kuruttun Mi
 • Kurtlar Sofrası
 • Kolbastı
 • Hapishane İçinde
 • Almanya Acı Vatan
 • Maçka Yolları Taşlı
 • Yatma Yeşil Çimene
 • Ula Ula Niyazi
 • Lahana Disko
 • Çayır Biçiyom Çayır

Erkan OCAKLI’nın Rol Aldığı Filmler:

 1. Dam üstüne un serelim (1975)
 2. Oy emine (1975)
 3. Fiyakalı Enişte (1986)
 4. Tabancamın sapını (1987)
 5. Ula Ula Niyazi (1991)
 6. Kanlı Miras

Bu yazının hazırlanmasında ve yazıdaki fotoğraflar konusunda desteklerini bizden esirgemeyen Büşra OCAKLI’ya teşekkür ediyoruz.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!