Ana Sayfa Turizm Çal Mağarası Çal Mağarası

Çal Mağarası

47
0

Çal Mağarası - Düzköy / TRABZON

Çal Mağarası, dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul ediliyor. Ayrıca, rahat bir hava hareketi bulunduğu için astım ve sinüzit rahatsızlığı olanlara iyi geliyor. İçindeki deresi, şelaleleri, göletleri, sarkıt ve dikitler her yıl binlerce ziyaretçinin ilgi odağı haline geldi.

Düzköy ilçesinin Çal beldesinde, deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikte yer alır. Çal Mağarası, İl Özel İdaresi tarafından yol ve ışıklandırma yapılarak 2003 yılında ziyarete açıldı. 2020 yılı itibariyle bu yol paslanmaz çelik sistem olarak güvenlikli şekilde yenilendi.

Çal Mağarası - Düzköy / TRABZON

ÇAL MAĞARASI İÇ YAPISI

Mağaranın içindeki yer altı nehrinin taşıdığı su mevsimsel olarak değişmektedir. Yağışlı mevsimlerde mağaranın içindeki suyun derinliği 50 santime kadar yükseliyor. Yaz aylarında bu seviye 25-30 santime kadar düşüyor. Ayrıca mağaranın içinde, dış atmosfere dolinlerle olan irtibat nedeniyle, rahat bir hava hareketi vardır. Girişte kuru olan mağara atmosferinin nemi, iç kısımlarda bir miktar artıyor.

Çal Mağarası - Düzköy / TRABZON

Çal Mağarası bugünkü sekline iki aşamada ulaşmıştır. Birinci aşamada yüzeyden sızan sular Karbondioksiti bünyesine katarak asidik karakter kazanmaları sonucunda kireçtaşını daha fazla çözerek kırıkları genişletmiş ve bir yer altı su kanalı oluşmasını sağlamış. İkinci aşamada ise bölgesel yükselmeye bağlı olarak mağara gelişimini sağlayan su akımı azalmış ve mağaranın gelişimi durmuştur. Bu dönemde başlangıçta daha yukarı kotlardaki düdenlerle bağlantılı olan su kanallarından sızan sular, yer yer sarkıt ve dikitleri oluşturmaya başlamıştır.

Çal Mağarası etrafı henüz gelişme aşamasında olduğu için çok fazla tesis bulunmuyor. Fakat gezinizi tamamladıktan sonra mağaranın üstündeki kafede çay içebilirsiniz. Mağaranın içi serin olduğu için gezerken kaybettiğiniz enerjinizi biraz olsun yerine getirmek için iyi olacaktır.

ÇAL MAĞARASI ZİYARET SAATLERİ

Pazartesi9:00 AM - 5:00 PM
Salı9:00 AM - 5:00 PM
Çarşamba9:00 AM - 5:00 PM
Perşembe9:00 AM - 5:00 PM
Cuma9:00 AM - 5:00 PM
Cumartesi9:00 AM - 5:00 PM
Pazar9:00 AM - 5:00 PM

Trabzon’un Düzköy ilçesinde yer alan Çay Beldesi’nde bulunmaktadır. İlçede bulunduğu için arabanız ile gitmeniz daha olacaktır. Fakat yolun bir kısmından sonra büyük araçlar gidemeyeceği için küçük araçla yada servisle gitmelisiniz. Gideceğiniz yolu şu şekilde tarif edebiliriz; Karadeniz sahil yolundan ilerleyerek Haçkalı Baba Hastanesi yanında bulunan AkçaabatSöğütlü köprüsünden güneye dönün. Düzköy yoluna saptığınızda karşınıza çıkacak Çal Mağarası tabelaları ile hedefinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Grup halinde gelenler için şehir merkezinden servisler mevcuttur. Mağara civarına giden ilçe minibüsleri bulunmamaktadır.

ÇAL MAĞARASI GİRİŞ ÜCRETİ

Çal Mağarası için öğrenci ve sivil olmak üzere iki çeşit tarife bulunmaktadır. Kişi başına giriş ücreti 2020 yılı için Öğrenci 5TL, Sivil 10TL olarak belirlenmiştir. 0-6 yaş gurubu çocuklardan ücret alınmamaktadır.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!