Ana Sayfa Turizm Çamburnu Çamburnu Tabiat Parkı – Sürmene

Çamburnu Tabiat Parkı – Sürmene

586
0

Çamburnu Tabiat Parkı - Sürmene / TRABZON

Sürmene Çamburnu Tabiat Parkı içerisinde herhangi bir kültür ve tabiat varlığı bulunmamaktadır. Beldenin eski adı Sargona’dır. Çamburnu Mesire Yeri, 5.1 hektar büyüklüğünde olup günübirlik gezinti ve pikniğe elverişlidir. Çamburnu Tabiat Parkı; deniz ile sıra dışı bir ormanın birlikteliğine ev sahipliği yapmaktadır. Bir sarıçam alt türü olan Pinus sylvestris ssp. Koçhiana’nın Türkiye’de yayılış gösterdiği ve deniz seviyesine inebildiği iki alandan biri olması alanı nadir kılmaktadır.

Çamburnu Tabiat Parkı Sosyal Tesisler - Sürmene / TRABZON

Akşam saatlerinde Karadeniz’in muhteşem gün batımlarından biri de burada yaşanır. Akşam yemeğinizi yerken güzel bir yaz manzarası izlemek istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Manzarası, temiz havası ve tercihen karadeniz lezzetlerini tadarken sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilirsiniz.

ÇAMBURNU PLAJI

Çamburnu Plajı - Sürmene / TRABZON

Orman havasını soluduktan sonra denizle buluşup kendinizi Karadeniz’in serin sularına bırakabilirsiniz. Bu serin sulara inmek istediğiniz yer restoranların yanındaki merdivenlerden aşağıya doğru oluyor. Restoran görevlileri denize gireceğiniz hissine kapılırsa keyfi olarak Tabiat Parkı Giriş Ücreti talep ediyor.

Çamburnu Tabiat Parkı Gün Batımı - Sürmene

Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü’nü arayarak bölgenin tabiat parkı olduğunu ve girişin ücretli olduğunu teyit ettik. Aksine, işletmede yemek yiyecek olsanız veya konaklayacak olsanız sizden Tabiat Parkı Giriş Ücreti talep edilmiyor. Bu da giriş ücreti uygulamasının keyfi olarak yapıldığını iddia ediyor olmamızın sebebi. Denize gitmek için işletmenin önündeki alana aracınızı park etmeniz işletme görevlilerini rahatsız ediyor. Denize girmek isteyenlerden Tabiat Parkı bahanesiyle para talebinde bulunuluyor.

Denize Giren İnsanlar - Sürmene

Trabzon son yıllarda turizmle adını duyurmasına rağmen bölgenin en göz alıcı mekanı ve turizmcilerin uğrak yeri olan Çamburnu sahiline verilen mavi bayrak kısa sürede geri alındı.

Sahil şehri olması ve Karadeniz’le anılmasına rağmen Trabzon, halkın denize girebileceği güzel plajlar yönünden fakir. Fakat Çamburnu Plajı şehri bu anlamda sırtlayan yerlerden biri olarak 2001 yılında mavi bayrak almayı hak etti. 2001-2004 yılları arasında Karadeniz Bölgesi’nin tek mavi bayraklı yeri Çamburnu Plajı idi. Fakat 2004 yılında mavi bayrağı alacak yerlere engelliler için yol ve lavabo şartı geldi. Fakat Çamburnu Plajı işletmesi tarafından bu yapılamadığı için mavi bayrak geri alındı.

Plaj ve Soyunma Kabinleri

Denize girilen sayılı yerlerden Çamburnu Plajı‘nda, soyunma kabini, su ve temiz denizi gibi imkanları var. Plaja girişte para vermek istemiyorsanız KTÜ Su Ürünleri Kampüsü içerisinden geçerek ulaşabilirsiniz.

FLORA VE FAUNA BİLGİSİ

Hakim ağaç türü; Pinus sylvestris ssp. Koçhiana’dır. Bunun yanında Doğu Ladini, göknar, söğüt, akçaağaç, gürgen, meşe bitki örtüsünü oluşturan diğer ağaç çeşitleridir. Hedera helix (sarmaşık) gibi çeşitli otlar bulunmaktadır. Yer yer odunsu bitkilerden Rhododendron ponticum ve çeşitli mantar türleri doğal olarak vardır.

Çamburnu Tabiat Parkı içerisinde yürüyüş yapma imkanı vardır. Üstteki ormanlık alan içerisinde sincap, çakal, karaca, karabatak ve porsuk gibi zararsız hayvanları görmeniz mümkün.

ÇAMBURNU ULAŞIM

Sosyal Tesisler - Sürmene / TRABZON

Sürmene ilçe merkezine 6 km, Trabzon’a 49 km uzaklıktadır. Trabzon – Rize sahil yolu üzerinde yer alır. Trabzon istikametinden giderken öncelikle Çamburnu tünelini geçerek ilk sapaktan U dönüşü yapmanız gerekiyor. Ulaşımı kolay ve aslına bakarsanız anlatım dahi gerektirmiyor. Biz yine de ziyaretçilerimiz için ulaşım haritasını yazımıza ekliyoruz.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!