Ana Sayfa Haber Eğitim Anadolu Üniversitesi AÖF Kayıt Yenileme Rehberi

Anadolu Üniversitesi AÖF Kayıt Yenileme Rehberi

28
0

Anadolu Üniversitesi AÖF Mezuniyet Diploması

Açıköğretim, iktisat ve işletme fakülteleri için AÖF Kayıt Yenileme işlemi her yıl Anadolu Üniversitesi’nin akademik takviminde açıklanan tarihlerde yapılıyor.

Öğrencilerin, bu süreç içerisinde öncelikle ders seçimlerini AÖF Öğrenci Portalı üzerinden gerçekleştirmesi gerekmektedir. Ders kaydını gerçekleştirdikten sonra ödenmesi gereken harç bedeli sistemde karşınıza çıkacaktır. Mobil bankacılık işlemlerinde harç ödeme sorgulamasını yaptığınızda ödemenizi rahatlıkla yapabileceksiniz.

AÖF Ders kaydını yapmadan harç bedeli ödeme işlemini bankacılık sisteminden yapmanız mümkün değil.

Kayıt yenileme süreci ise 4 aşamadan oluşmaktadır.

  • Ders seçimi
  • Dönem Harcının Yatırılması
  • Online Otamasyondan Kaydın Kontrolü
  • Ders Kitapların E-kampüs’te Görüntülenmesi

Anadolu Üniversitesi AÖF Kayıt Yenileme için kesin karar vermeden ödeme yapmamalısınız. Kayıt yenileme için yatırılan Dönem Öğretim Gideri ile Dönem Öğrenim Ücreti/Dönem Öğrenci Katkı Payı tutarları iade edilmiyor. Ödeme yapıldıktan sonra kayıt yenileme işleminden vazgeçilmiyor.

BORÇLU ÖĞRENCİLERİN KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ

Önceki öğretim yıllarından/döneminden Dönem Öğretim Gideri ile Dönem Öğrenim Ücreti/Dönem Öğrenci Katkı Payı borcu olan öğrenciler, Öğretim Yılı Güz/Bahar Döneminde AÖF Kayıt Yenileme için gecikme faizi uygulanmış eski borçları ile mevcut Öğretim Yılı Güz/Bahar Dönemi kayıt yenileme tutarlarını ödemek zorundadır.

Sadece eski borcunu ödeyen, ancak güncel Öğretim Yılı Güz/Bahar Dönemi ders seçimi işlemine göre belirlenen kayıt yenileme bedelini ödemeyen öğrencilerin kayıtları yenilenmiyor. Bakanlar Kurulu Kararında sayılan kanunlar kapsamına giren öğrenciler ile engelli olan öğrencilerden önceki öğretim yıllarından/döneminden borcu olanlar, kalan borçlarını ödemek zorundadır.

AÖF BÜRO DEĞİŞİKLİĞİ

Öğrenciler; adres, büro ve sınav merkezi değişikliği yapma hakkı vardır. Büro tercih işlemlerini aşağıdaki 3 farklı seçenekten birini tercih ederek yapmaları gerekir;

  1. https://aof.anadolu.edu.tr adresindeki Öğrenci Otomasyonu bölümüne giriş yaparak,
  2. Açıköğretim Fakültesi Bürolarından,
  3. Açıköğretim Sistemi Etkileşim Merkezinin 0850 200 46 10 telefon numarasını arayarak yaptırabilirler.

AÖF KAYIT YENİLEME HARCI İADESİ

Öğretim yılı Güz/Bahar Dönemi AÖF Kayıt Yenileme işlemleri hakkında öğrencilerin bilgi almaları için www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresinin “Açıköğretim” bölümünde yer alan “Kılavuzlar” sayfasındaki “Güz Dönemi Kayıt Yenileme Kılavuzu”nda “Güz/Bahar Dönemi kayıt yenileme için kesin karar vermeden bankaya ödeme yapmayınız. Bankaya kayıt yenileme için yatırılan Öğretim Ücreti / Öğrenci Katkı Payı iade edilmez. Ödeme yapıldıktan sonra Güz Dönemi kayıt yenileme işleminden vazgeçilemez” uyarısında bulunulmuştur.

Öğrenci Katkı Payı ve Öğretim Giderlerinin Tahsil ve İade Esaslarının 1. maddesinde iade edilmeyeceği anlatılmış. “Kayıt yeniletmeyecek öğrenciler bankaya hiçbir ödeme yapmamalı. Ödeme yaptıktan sonra vazgeçme halinde iade yapılmıyor.” denilmektedir.

Bu nedenle AÖF Kayıt Yenileme bedeli olarak ödediğiniz “Öğretim Gideri/Öğrenci Katkı Payı” iadesi yapılmıyor.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz