Ana Sayfa Haber Kamu Zabıt Katipliği Sınavı

Zabıt Katipliği Sınavı

113
0

Katiplik Sınavı ve Mülakat Soruları

Zabıt Katipliği Sınavı ile memur alımı her yıl belli dönemlerde Adalet Bakanlığı tarafından duyurulmaktadır. Zabıt katibi olmak isteyenlerin her yıl kamu personeli memur alımı uygulamasında geçerli olan son KPSS sınavından 70 ve üzeri not alması gerekiyor. Bu sınavdan lisans mezunları P3, ön lisans mezunları P93 ve lise mezunları P94 puan türlerinden en az 70 puan ve üzeri almış olmalı.

Zabıt kâtibi unvanı için 35 yaşını bitirmemiş olma şartı bulunuyor. Başvurular https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden yapılıyor. E-devlet üzerinden “Adalet Bakanlığı İş Başvurusu” ekranını kullanarak başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Şahsen veya posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmiyor.

Zabıt Katipliği için uygulamalı ve sözlü olmak üzere iki farklı sınav yapılıyor. Sınavların ortalaması alınarak kazananlar ve yedekler belirleniyor. Uygulamalı sınavda katılımcıların hızlı ve mümkün olduğu kadar az hatalı yazı yazması gerekiyor. 3 dakikada, belirlenen sınav metninden en az hata ile en az 90 kelime ve üzeri yazılması gerekiyor. Zabıt Katipliği Sınavı metinleri Daktilografi kitabındaki metinlerden sınav komisyonunca belirlenmektedir. Adaylar sınavda kullanacağı F ya da Q klavyeden herhangi birini başvuru sırasında tercih eder. Değerlendirme yapılırken büyük/küçük harf ve noktalama işaretleri dikkate alınmıyor.

SINAV SONUÇLARI VE MÜLAKAT KONULARI

En yüksek KPSS puanından başlayıp ilan edilen kadro sayısının 20 katı aday uygulamalı sınava girer. Bununla birlikte son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adayların tamamı uygulamalı sınava alınır. Uygulamalı sınavda başarılı olan adaylar yazılan doğru kelime sayısına göre sıralanır. Yalnız, ilk sıradan başlayıp ilan edilen kadro sayısının üç katı adayı sözlü sınava çağrır. Son sıradaki adayla aynı sayıda doğru kelime yazan adayların tamamı sözlü sınava alınır.

  • Uygulamalı sınava katılmaya hak kazananlar ile sınavın yapılacağı yer ve tarih,
  • Sözlü sınava katılmaya hak kazananlar ile sözlü sınav yer ve tarihi,

İlgili adalet komisyonu internet sitesinde ilan ediliyor. Ne yazık ki sınava katılma hakkını elde edemeyen adaylara herhangi bir bildirimde bulunulmuyor. Uygulamalı sınavda başarılı olanlar için sözlü sınav yapılmaktadır. Sözlü sınavda sorulan sorular belirli konular içerisinden seçilmektedir. Bu konular:

  • İlgilinin istihdam edileceği pozisyonun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan),
  • Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi (20 puan),
  • Genel kültür (20 puan),
  • Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan) olmak üzere toplam 100 puan üzerinden yapılır.

Mesleki bilgi tespit edilirken genel hukuk bilgisi ve kalem mevzuatına ilişkin konuların bir veya birkaçından soru soruluyor.

ZABIT KATiBi SINAVI DAKTİLOGRAFİ METİNLERİ

Adalet Bakanlığı zabıt katipliği sınav metinleri, ticaret meslek liseleri müfredatındaki “Daktilografi Kitabı” içinden seçilmektedir. Metinlere önceden hakimiyet sağlamak kısmen sınav sırasında başarınızı arttıracaktır. Bu sebeple sınava hazırlanırken daktilografi kitabına ait metinlerden çalışmanız pratiklik kazanmanızı sağlayacaktır.

Zabıt Katipliği Sınavı

Sıkça sorulan sorulardan F mi Q klavye mi sınava girmek gerekir? F klavyeyle girmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü F klavye tuşları Türkçe kelimeler için dizayn edilmiştir. Q klavye ise yabancı dil kullanımına uygundur. Bu sebeple Türkçe metni yazarken F klavye, hem serilik hem de pratiklik sağlar.

F klavyeye çalışmaya başlamadıysanız Q klavye ile mümkün olduğu kadar hızınızı arttırmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü yeni klavyeye alışmak ve adapte olmak vakit alacaktır. Klavye hız çalışmasını yılmadan, sıkılmadan düzenli bir şekilde yapın.

3 dk da 90 kelimeyi yazdığınız an kendinizi başardığınızı düşünmeyin. Hatta sınav stresini düşünerek yazmanız gereken doğru kelime bazını 3 dk da 120 yapmaya çalışın. Çünkü sınav esnasında heyacanınızla birlikte yanlış sayınız muhtemelen artacak ve doğru kelime sayınız azalacak.

Aşağıdaki linke tıklayıp Adalet Bakanlığı web sitesinden sınavda karşılaşacağınız metinleri indirebilirsiniz.

Zabıt Katipliği Sınavı Sınav Metinleri

Son olarak aklınıza takılan sorularla ilgili sayfanın sonundaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!