Ana Sayfa Haber Sağlık Çocuklarda Uyku ve Beslenme Bozukluğu Nedenleri

Çocuklarda Uyku ve Beslenme Bozukluğu Nedenleri

13
0

Çocuklarda Uyku Bozukluğu

Çocuklarda uyku ve beslenme bozukluğu çocuk yetiştiren tüm ailelerin ortak sorunu olabilir. Oğlunuzun veya kızınızın karşı karşıya olduğu bu sağlık problemleri sizlere basit bir sorun olarak görünebilir. Oysa sağlık en önemli şeydir ve gelişme-büyüme çağında sağlığın idame edilmesi için ilk yapılması gereken şey düzensiz yeme alışkanlığının giderilmesidir. Genellikle az yemek ve yetersiz uyku sağlık sorunlarını tetikler. Okul çağında çocukların iyi beslenmesi ve iyi uyku uyuması en önemli iki kuraldır.

Çocuklarınızın daha sağlıklı beslenmesi için; Farklı yiyecek çeşitleri üretmeye çalışın, böylece yemeyi sevdirebilirsiniz. Ona daha fazla yemek verin. Ayrıca, gün boyunca küçük ama zengin aperatifler vermeyi deneyebilirsiniz. Onlara fıstık ve tatsız sandviçler gibi şeyler vermeye çalışabilirsiniz. Bu da olumlu sonuçlar verebilir. Bunlar yapıldığında, aslında uyku sorununu çözmek için başka şeyler deneyebilirsiniz. Ayrıca çocuğun düzenli uyku uyuması için kullandığı yatak veya yastık uygun değilse değiştirilebilir. Bazen, bunlar gibi küçük ve basit şeyler büyük farklar yaratabilir. Uyku eksikliği sorununu çözmenin diğer yolu çocuğa gün boyu yeteri kadar egzersiz yaptırmaktır. Ayrıca rahat uyku için yemekten 3 saat öncesine kadar beslememek uykudan önce bir banyo yaptırmak ve erken kalkması için ortamı ve şartlandırmaları hazırlamak yararlı olabilir.

Bebeklerde Beslenme Bozukluğu

Özellikle Erken/çocukluk döneminde ebeveynlerin en sık dile getirdikleri yakınmalardan biri bebeklerinin iştahsız olması ya da bebeklerin, hiçbir şey yemek istememesidir. Aslında beslenme sorunları tüm dünyadaki çocuklarda görülür. Bu durum pek çok sebebe bağlanabilir. Bu sebepler arasında ebeveynlerin bebeklerini yanlış besleme yöntemleri, beslenme düzeni ile ilgili alışkanlıklardır. bebeklere yemek seçme özgürlüğü verilmesi gerekir. Yemek yememeye inat ettiklerinde zorla yedirmek onları yemekten soğutur. Bunun yerine anne-babanın yemek yemeyi teşvik etmek için çocuğun önünde çok lezzetli yemek yediklerini söylemeleri ve onu yemeye teşvik etmeleri için biraz rol yapmaları daha iyi olabilir. Bazen de çocuklarda iştahsızlık bazı hastalıkların belirtisi de olabilir mesela anemi, barsak parazitleri ve çeşitli mide-barsak sistemi ya da sistemik hastalıklar da iştahı keserler. Bazen de yutma zorlukları gibi motor hareket sistemi sorunları ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar küçük çocukların da başına gelebilir. Sadece yetişkinlere has hastalıklar değildirler. İştahsızlığın altında yatan nedenler araştırıldığında tıbbi bir engel yoksa çocuğa psikolojik motivasyon verilerek yemesi sağlanabilir.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!