Ana Sayfa Haber Sağlık Hücre ve Organlar Kendini Ne Kadar Sürede Yeniler?

Hücre ve Organlar Kendini Ne Kadar Sürede Yeniler?

24
0

Hücre ve Organlar Kendini Ne Kadar Sürede Yeniler

Kemikleriniz, deriniz, tat alma hücreleri, kirpikleri ve hatta kan hücreleri düşündüğünüzden çok daha genç. Nüfus cüzdanınızda yazan tarih sizin gerçek yaşınızı gösterir. Fakat vücudunuzdaki hücre ve organlar her ay, her yıl ve hatta her hafta kendini yeniler.

KENDİNİ YENİLEYEN HÜCRE VE ORGANLAR

İşte bazısı 5 günde bir bazısı ise 15 yılda bir yenilenen hücre ve organlar:

Mide Mukozası: Yiyecekleri sindirmeye yardımcı olmada önemli rol oynayan mide mukozası, 5 günde bir kendini yeniler. Ayrıca, özel hücreler midenizin pH dengesini sağlanmasından sorumlu enzimler ile asit üretir. Aynı hücre mide mukozasını asidin yırtıcı, parçalayıcı etkisinden korumak için koruyucu bir mukus salgılar. Tüm bu işler bir haftadan daha kısa sürede meydana gelir.

Tat Alma Tomurcukları: Küçük fakat çok çalışkan olan yaklaşık 10 bin tat alma tomurcuğunuz yiyeceklerin tatlarını beyne ileten mikrovilü denilen mikroskobik kıllara sahip. Tat alma tomurcuklarınız sık sık, yaklaşık 10 günde bir kendini yeniler. Fakat bu süreç yaşla birlikte yavaşlar. Bu nedenle daha yaşlı olan yetişkinlerin sadece 5 bin tat alma tomurcuğu vardır.

Cilt Hücresi: Cildinizin en dış katmanı “Stratum corneum” olarak bilinir. Bu katman cildin daha hassas olan katmanları ile ortam arasında koruyucu bariyer görevi yapar. Yeni üretilen hücreler gelişir. Bölünerek yeni hücreler oluşmasını sağlar. Sonunda 2 haftalık bir yolculuk ile en üst katmandan dökülen hücrelerin yerini alır. Bu yer değiştirme işlemi hayatınız boyunca sürer. Ayrıca, yaşlandıkça hücrelerin dökülme ve yenilenme işlemleri de yavaşlar.

Kirpik: İnsanların yanı sıra birçok hayvanda da bulunan kirpikler gözlerinizi toz, kir gibi partiküllere karşı korur ve gözlerinizin kurumasını önler. Üstteki göz kapağınızda yaklaşık 150-200 kirpik, alttakinde ise 75-100 arasında kirpik var. Ayrıca kirpikleriniz de 2 ayda bir kendisini yeniliyor.

Kırmızı Kan Hücresi: Tek bir damla kan bile milyonlarca güçlü hücre içeriyor. Franklin Enstitüsü’ndeki yetkililere göre; Oksijeni dağıtan ve diğer hücrelerden gelen atıkları yok eden bu hücreler 4 ayda kendilerini yeniliyor. Kan hücrelerinin hayatı destekleyen bu fonksiyonları çok önemlidir. Beslenmenizdeki demir bu süreci kolaylaştıracaktırır. Demir kırmızı ette, balıkta, kümes hayvanlarında, yumurtada ve fasulyede yaygın olarak vardır.

Karaciğer Hücresi: Başlıca temizleyici organ olan karaciğer, sindirim sisteminden gelen kanı vücudun kalan kısmına yayılmadan önce filtre eder, ilaçları metabolize eder ve kimyasalların etkisini giderir. Bu karaciğer için büyük bir iş, bu nedenle yaklaşık her yıl hücre yenilenmesine ihtiyacı olur.

Kemik Hücresi: Kemikleriniz güçlü ve dayanıklı görünüyor değil mi? Fakat kemikleri oluşturan hücreler sürekli ölür ve yeniden doğar. Her 10 yılda bir tüm iskelet sisteminiz kendisini yeniliyor. Kemik yoğunluğu 20’li yılların başında en güçlü olduğu dönemdedir ve daha sonra dereceli olarak zayıflar. Kemik kaybı yeniden doğan kemiklerden daha fazla olursa kemik erimesi hastalığı oluşur.

Kaburga Kas Hücresi: Göğüs kafesiniz kalp ve akciğer gibi hayati iç organlarınızı korur. Bu hücre türü de 15 yılda bir kendini yeniler. Göğüs kafesinin 12 çift kemiği kaslar ve liflerle desteklidir. Kaburga kemiklerinizin arasındaki bu kaslar “interkoskal kaslar” olarak biliniyor. Bununla birlikte nefes alıp verdiğinizde göğüs kafesinizin genişlemesini sağlar.

Beyincik Hücresi: Beyinciğiniz sizden 3 yaş daha gençtir. Beyninizin bu bölümü hareket yeteneği ile dengenin sağlanmasından önemlidir. Houston’daki Texas Üniversitesi Sağlık Bilimi Merkezi’ndeki yetkililere göre; Tüm beyin hacminizin sadece yüzde 10’unu oluşturmasına rağmen beyincik tüm beyin hücrelerinin yüzde 50’sinden fazlasını içerir. Beyincik bebeklerde ilk gelişen organlardan biri olmasına rağmen oldukça yavaş yaşlanır. Beyincik dengeyi ve duruşunuzu kontrol eder. İsteğe bağlı hareketlerinizi düzenler. Futbol, basketbol gibi hareketli sporları öğrenmenize yardımcı olur. Dil gibi diğer zihinsel fonksiyonlar için de önemlidir.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!