Ana Sayfa Haber Sağlık Yağ Eriten Çaylar

Yağ Eriten Çaylar

82
0

Yeşil Çay

Birçok bitki metabolizmayı uyararak yağ eriten bileşenler içerir. Bu bitkilerin çoğu çay olarak tüketilebilir. Bu bitkiler vücutta doğrudan yağ yakarak değil metabolizmayı artırarak etki gösterir. Metabolizmayı uyararak kalori harcanmasını uyaran en yaygın olarak bilinen yeşil çaydır. Yeşil çay genelde halk arasında yağ yakıcı çay olarak bilinir. Yeşil çayın yağ yakıcı etkisini artırmak için bazen ginseng ve zencefil ile karıştırılarak tüketilir.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çayın metabolizmayı uyararak ısı artışı yapma yani termojenik etkisi vardır. Yeşil çay vücudun yağ yakma oranını artıran, metabolizmayı hızlandıran ve vücut tarafından salgılanan norepinefrin miktarını artıran kateşin polifenolleri içerir. Bir çalışmada yeşil çayın kan kolesterol düzeylerini düşürdüğü saptanmıştır. Yeşil çay aynı zamanda sindirim enzimlerinden amilazın aktivitesini yavaşlatarak yağ sindirimini de azaltır ve kan şekeri düzeylerini düzenlemeye de yardımcı olarak yağ depolanmasını azaltır. Ancak asla unutulmamalıdır ki yağ yakıcı özellikleri olduğu için sadece yeşil çaya bel bağlamak doğru değildir. Yeşil çayı iyi bir diyet ve düzenli beslenme alışkanlığı ile birlikte kullanmak gerekmektedir.

SİYAH ÇAY

Siyah çay çeşitlerinin hepsi doğal kafein içerir. Kafein doğrudan yağ yakmaz ama yağ yakımını hızlandırabilir. Kafein, uyku ve yorgunluğu azaltır. Beyindeki nöral aktiviteyi artırır. Kafein doğrudan vücut enerji metabolizmasını artırmaz. Aslında uzun süreli kullanımı metabolizmayı baskılar, adrenal yorgunluk yaratır. Ancak kafein kalori ve yağ yakmak için daha fazla aktivite yapmak isteyenleri motive edebilir, böbrek üstü bezlerinden testosteron salgılanmasını uyararak ikincil olarak metabolizmayı hızlandırır. Yeşil çay ile siyah çay karışımı ile daha fazla kafein içeren bir karışım elde edilebilir.

GİNSENG ÇAYI

Asya ginsengi ya da Panax Ginseng, Asya Ülkelerinde yüzyıllardır enerji artırmak ve yorgunlukla savaşmak için kullanılmaktadır. Ginseng fiziksel dayanıklılığı geliştirmek, iş verimliliğini artırmak ve metabolizmayı canlandırmak için Asya ülkelerinde kullanılmaktadır. Kore Ginsengi, ginsengler içerisinde en güçlü olanı olarak kabul edilir ve çay olarak tüketilebilir. Ginseng bazen yağ yakma özelliklerini artırmak için yeşil çay ile kombine edilir.

Zencefil Çayı

ZENCEFİL ÇAYI

Zencefilde kan damarlarının çapını artıran ve kan dolaşımını artıran bie vazodilatatör yani damar genişletici vardır. Artan kan akışı ve dolaşımı metabolizmayı uyarır ve vücut ısısını artırır, bu da daha fazla kalori ve yağ yakar. Zencefil çayının en popüler olan kullanım nedeni mide bulantısını, sindirim bozukluklarını ve kabızlığı geçirmesidir.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!