Ana Sayfa Haber Teknoloji Biyometrik Fotoğraf Özellikleri (Vesikalık)

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri (Vesikalık)

349
0

Biyometrik Fotoğraf Şablonu

Biyometrik fotoğraf özellikleri temel olarak bahsetmek gerekirse, 60mm X 50mm ebatlarında hazırlanmaktadır. Fotoğraf standartları ICAO tarafından belirlenmiş olan ve buna uygun makinelerde okunup dijital olarak kayıt altına alınan belgelerde kullanılır. Özellikle resmi belgelerde (Pasaport, Ehliyet) kullanılan yüksek kaliteli (en az 600 dpi) arka fonu tamamen beyaz, başka objelerin olmadığı, belli ölçüleri ve özellikleri olan fotoğraf çeşididir.

Biyometrik vesikalık fotoğrafta, saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 3,2 cm ile 3,6 cm arasında olmalı. Ayrıca burun tam orta çizgide, yüz ise fotoğraf üzerinde ortalanmalı. Çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar olan sağ ve sol yüz hatları tamamen net görünür biçimde çekilir. Yüz kısmının yüksekliği ise resmin yüzde 70 ile 80’ini kapsayacak şekilde, kişinin yüz profili ise saç modeli veya başörtüsü ile birlikte yüzünü kapatmayacak şekilde görünür biçimde olmalıdır.

BiYOMETRİK FOTOĞRAF ÖZELLiKLERi

Madde madde Biyometrik Fotoğraf Özellikleri neler olmalı diye merak edilen sorulara cevap vermeye çalıştık. Ayrıca aşağıda en temel konularla fotoğrafın özellikleri nasıl olmalı sorularını ve cevaplarını bulabilirsiniz.

1. YÜZ HATLARI

Yüz hatları “ortalanmalı”, ayrıca saç için temiz bir model tercih edilmeli. Makyajın sade pastel renklerde ve abartısız olmasına dikkat edilmeli. Göz makyajı abartılmamalı ve yalnız boynu kapalı kıyafetler tercih edilmemeli.

Biyometrik Fotoğraf Kalıbı

Bıyık ve Sakal ile fotoğraf çektirilmesini önerilmiyor. Bununla birlikte kişi, seyahatlerinde de aynı tarz bıyık ve sakal kullanacaksa bu şekilde çekilmesinde sakınca yoktur. Fakat genel olarak biyometrik fotoğraf özellikleri için tavsiye edilen “Bıyık ve Sakal, kirli sakal” olmadan fotoğraf çektirilmesidir.

2. FOTOĞRAF KALİTESİ

Biyometrik fotoğrafta bükülme ve lekeler olmamalı. Ayrıca renkler yüzün doğal renklerini yansıtmalı ve nötr olmalıdır.

3. KESKİNLİK VE KONTRAST

Fotoğrafın kontrastı iyi olmalı. Ayrıca fotoğraftaki ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalı.

4. YÜZ İFADESİ VE BAŞIN POZİSYONU

Biyometrik fotoğraf çekilirken yüz özellikleri de önemli. Baş dik olmalı, baş herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Özellikle biyometrik fotoğrafta gülme vb. mimikler olmadan, dişler görülmeyecek şekilde ağız kapalı olarak çekilmelidir.

5. ARKA FON

Fonu beyaz ve desensiz olmalı. Özellikle arka fonda gölgeler oluşmamalıdır.

6. IŞIK

Işık yüze eşit ölçüde vurmalı ve yüzde gölge olmamalı. Özellikle fotoğrafta gölge, yansıma ve flaştan kaynaklı “kırmızı-göz” olmamalı.

7. GÖZLÜK

Gözlerin net bir şekilde görünebilmesi için, gözlük camı üzerinde yansımalar olmamalı, güneş gözlüğü veya renkli cam kullanılmamalıdır. Ayrıca, gözlük camının kenarları veya çerçevesi gözleri kapatmamalı veya gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.

8. ŞAPKA VB. AKSESUARLAR

Kişinin kullanmak zorunda olduğu gözlük ve benzeri aksesuarlarla çekilmesinde sakınca yoktur. Fakat biyometrik fotoğraf çekilirken şapka, başlık, pipo, vb. gibi nesneler kullanılmıyor.

9. BAŞ ÖRTÜSÜ

Başörtülü biyometrik fotoğraf özellikleri ise “yüz” çene ucundan alına kadar görünür olmalı. Bununla birlikte başörtüsü yüzün üzerinde gölgeler oluşturmamalıdır.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!