Ana Sayfa Haber Trafik Alkollü Araç Kullanma Cezası

Alkollü Araç Kullanma Cezası

15
0

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Trafik uygulamalarındaki en ağır cezalardan biri net bir şekilde Alkollü araç kullanma cezasıdır. Hemen alt kısımda tablo halinde ceza miktarlarını görebilirsiniz. Ayrıca promil sınırları, ehliyete el konulması durumu ve diğer ayrıntılar da yazımızda yer almaktadır.

Kanun koyucu alkollü araç kullanma kusuruyla ilgili en ağır cezaları koymuştur. Mesela, 0.5 promil alkollü olarak trafikte yakalanırsanız 1228 TL trafik cezası ile 6 ay ehliyetinize el koyulur. Hususi araç kullanan sürücülerin dışında kalan diğer araç sürücülerinin promil limiti 0.20 olduğunu da unutmayın.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2021

Niteliği Ceza miktarı %25 indirim Ceza puanı
1.Defa alkollü yakalanan 1339 TL 1004,25 TL 20 ceza puanı
2.Defa alkollü yakalanan 1679 TL 1259,75 TL
3 ve 3’ten fazlasında 2023,5 TL 1854 TL

Üst tabloda sadece ceza miktarlarını görülmektedir. Alkollü araç kullanıp yakalanan sürücüler sadece para cezası ödemiyor. Bilmeniz gerekiyor ki belli promil sınırlarından sonra sürücülerin ehliyetlerine de el konuluyor! Daha kötüsü ehliyeti geri almak için sürücü davranışları geliştirme eğitimi ve psikoteknik eğitimi gibi süreçlere tabi tutuluyorsunuz.

Sürücü Alkol Testi

ALKOLDEN EHLİYETE EL KONMA SÜRESİ

PROMİL LİMİTLERİ
Son 5 Yıl İçinde Hususi 0.5 Promil Ticari Araçlar 0.2 Promil
1.Defa alkollü yakalanan 6 ay ehliyete el konur 6 ay ehliyete el konur
2.Defa alkollü yakalanan 2 yıl ehliyete el konur 2 yıl ehliyete el konur
3.Defa alkollü yakalanan 5 yıl ehliyete el konur 5 yıl ehliyete el konur

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA PROMİL LİMİTLERİ

  • Hususi araç sürücüleri için 0.5 promil, ticari araçlar için 0.2 promil sınır vardır. Diyelim ki hususi araç sürücüsüsünüz ve 0.5 promil alkolle trafik denetimine yakalandınız bu durumda ehliyetinize 6 ay el konuluyor ve 6 ay boyunca araç kullanmanız yasak.
  • Geriye doğru beş yıl içinde;1.defa alkollü olarak yakalanıldığınız zaman 6 ay, ikinci defa 2 yıl, 3 ve fazlasında 5 yıl ehliyetinize el konulur.
  • Ehliyet 2 yıl süreyle elinden alınan sürücüler, sürücü davranışları geliştirme eğitimine katılmak zorundadır.
  • Ehliyet 5 yıl süreyle elinden alınanlar psikolojik durumlarının anlaşılabilmesi için psiko-teknik testine tabi tutulurlar.
  • 1 promil üstünde alkol kullanan sürücü hakkında kamu davası açılır. Yasal sınır üzerinde alkol kullanarak kazaya karışan kişi hakkında TCK 179 maddeye göre dava açılır. Kazaya karışmasa bile dava açılır ve mahkemece Trafiği Tehlikeye Düşürme suçundan para cezasına hükmedilir.
  • Araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanıldığının tespit edilmesi veya toplam 75 ceza puanının aşılması durumunda Aday Sürücü Belgesi trafik görevlilerince iptal edilir.

BİLGİLENDİRME: Değerli ziyaretçilerimiz, açıklama yapılan konu alkollü araç kullanma cezası olarak değerlendirilmemelidir. Her yıl trafik kazalarında binlerce insanımız hayatını kaybediyor. En fazla yapılan iki hatadan biri hız kurallarına uymama ve diğeriyse alkollü araç kullanmadır.

Alkollü araç kullanarak yanımızda yolculuk yapan veya hiç tanımadığınız insanların yaşam haklarını tehlikeye atmaya hakkımız yok. Lütfen kurallara uyun ve alkollü araç kullanmayın.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!