Ana Sayfa Haber Aday Sürücü Nedir?

Aday Sürücü Nedir?

16
0

Aday Sürücü

2016 yılında yapılan değişiklikle sürücü adayları ehliyetlerini aldıktan sonra 2 yıl boyunca aday sürücü olarak araç kullanma zorunluluğu var. 2 yıl sonunda aday sürücülük sona eriyor. Aday sürücüler de herkes gibi 100 ceza puanı sistemine tabi oluyor.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 01/01/2016 tarihinden sonra yürürlüğe giren Ek 3’üncü maddesinde;

  1. İlk defa sürücü belgesi (ehliyet) başvurusunda bulunan,
  2. Herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal olmuş da yeniden sürücü belgesi alanlar,

Yukarıda 2 maddede belirtilen kişiler ehliyetin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle aday sürücü olarak kabul ediliyor.

2918 sayılı Kanunun kapsamında aday sürücülük süresi içerisinde;

  • a) 47 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (kırmızı ışık) üç kez ihlal etmek.
  • b) 48 inci (Uyuşturucu ve alkollü araç kullanma) veya 118 inci (Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet vermek) maddelerine istinaden sürücü belgelerinin geri alınması.
  • c) 51 inci maddesinin (hız sınırları üzerinde araç kullanmak) üç kez ihlal etmek.
  • ç) 53 üncü maddesinin ikinci fıkrasını üç kez ihlal etmek. (Sağa ve sola dönüşlerde, sürücüler kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere ve sola dönüşlerde sağdan ve karşıdan gelen trafiğe ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.)
  • d) 74 üncü maddesini üç kez ihlal etmek. (Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaretleri bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken bütün sürücüler araçlarını yavaşlatmak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.)
  • e) Koruyucu tertibatın kullanılması maddesinin üç kez ihlal edilmesi. Veya araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanıldığının tespit edilmesi. Veya toplam 75 ceza puanının aşılması durumunda sürücü belgesi trafik görevlilerince iptal edilir. (78. madde: emniyet kemeri, kask vb. kullanılması zorunludur.)

Aday Sürücü Alkollü Araç Kullanma Cezası

Yukarıdaki maddelerden en katı ve sonuçları ağır olanı alkol ile ilgili olandır. “0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanma” sebebiyle ehliyet kesin iptal olur. Aday Sürücülük süresi (2 Yıl) içerisinde alkollü araç kullanırken yakalanırsanız ehliyete el konulur. Ardından adınıza kayıtlı aday sürücü belgeniz hemen iptal ediliyor. Psiko-teknik analiz raporu almak için uzmana gitmeniz gerekir.

ADAY SÜRÜCÜ BELGESİ İPTAL EDİLENLER

Ehliyetine el konulan edilen Aday Sürücü sıfırdan başvuru yaparak tekrar ehliyet alabilmektedir. Sürücü belgesi iptal edilen sürücü tarafından Ehliyet başvuru şartları yeniden sağlanacak ve bu süreç biraz uzun olacağı için can sıkıcı olacak. Yeniden ehliyet almak için öncelikle ehliyet iptal nedenizin süresi kadar zamanın geçmesi zorunlu. Sürücü kursunda eğitime başlamak için psiko-teknik eğitimi önemli. Psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesinden geçmeniz gerekir. Bu sizin sürücülüğe engel halinizin olmadığını gösterir. Bu belgeyi sürücü kursuna teslim ediyorsunuz. Sürücü kursuna devam etmeniz ve sınavlardan başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almanız gerekiyor.

PSİKO-TEKNİK VE SÜDGE

Aday sürücü olarak araç kullanırken alkol kontrolünde ehliyetinize el konulduysa veya iptal edildiyse bağlı olduğunuz İl – İlçe Trafik Şube Müdürlüğü tarafından adınıza düzenlenecek belgeyi alın. Verilen kâğıtla beraber İl Sağlık Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekiyor.

Aday Sürücü Alkol Testi

Aile Sağlığı Merkezi’nden GGT, AST, ALT kan testleri yaptırarak İl Sağlık Müdürlüğü’ne götürmeniz gerekir. Orada sizi yönlendirecekler ve Halk Bankası ilgili hesaba 2020 yılı için 1.850 para yatırmanız söylenecek.

Bankadan aldığınız dekontla İl Sağlık Müdürlüğü’nde 1 aylık eğitime katılmanız gerekiyor. Eğitimde biri deneme, biri de yazılı sınav (20 soru) olmak üzere iki sınava girmeniz gerekecek. Sınavda az 15 doğru cevap vermeniz şart. Bu arada eğitim süresince trafiğe ehliyetsiz çıkma veya başka bir sebeple trafik cezası yememeniz gerekiyor. Eğer kurs sürecini başarıyla tamamlarsanız size sertifika veriliyor.

Ehliyetinize el konulduysa bu Sertifika ile Trafik Şube Müdürlüğü’ne başvuruyorsunuz. Sonrasında 10 gün içerisinde ehliyetinizi nüfustan alabilirsiniz.

Aday Sürücü iken eğer alkollü olarak yakalandıysanız ve ehliyetiniz iptal edildiyse bu sertifika ile tekrar ehliyet kursuna yazılabiliyorsunuz.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!