Ana Sayfa Haber Ulaşım Ehliyet Sertifikası İle Araç Kullanma Cezası

Ehliyet Sertifikası İle Araç Kullanma Cezası

137
0

Direksiyon Sınavı

Ehliyet almak için öncelikle bir sürücü kursuna kayıt olmalısınız. Daha sonra da ehliyet sınavı ve direksiyon sınavı aşamalarını geçmeniz gerekir. Tüm bu süreçleri başarı ile tamamladığınızda sürücü sertifikası yani diğer adı ile ehliyet sertifikası almaya hak kazanırsınız. Ehliyet Sertifikası, kurs görevlileri tarafından hazırlanarak dosyanızla birlikte size teslim ediliyor.

Ehliyet sertifikası ile otomobil, motosiklet gibi motorlu taşıtlar ile trafiğe çıkıp araç kullanan sürücülere idari para cezası kesiliyor. Ayrıca, araç sizin değilse, araç sahibi de sizin kadar ceza yer. Kanunlar nezdinde sertifika, ehliyet belgesi yerine geçmez. Ehliyet randevu alarak sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeniz gerekiyor.

Sürücü kurslarından alınan dosyalar ile araç kullanılamaz. Bu dosyayı aldıktan sonra ehliyet harç ücretlerini ödeyerek sürücü belgenizi çıkarmanız gerekir. Almış aldığınız dosyada yer alan ehliyet sertifikası sadece takip eden 2 yıl boyunca sizlerin ehliyet başvurusunda kullanmanıza olanak sağlar. 2 yıl içerisinde başvurunuzu yapmazsanız ehliyet hakkınız iptal olur. Yeniden sınava girmeniz gerekir. Ehliyetsiz araç kullanabileceğiniz tek belge geçici ehliyet belgesidir yani ek-50 kağıdıdır. Bu kâğıt ise nüfus işleri müdürlüğünde yaptığınız işlemler sonucunda ehliyetiniz basıma gönderilirken ki sürede kullanabileceğiniz belge türüdür.

Ehliyet sertifikanızı kaybettiyseniz İlçeniz veya Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü‘ne müracaat etmeniz gerekir. Belgeniz tekrar çıkarılarak size iletilecektir.

EHLiYET SERTiFiKASI İLE ARAÇ KULLANIMI

Ehliyet dosyanız var diye araç kullanırsanız bunun cezai yaptırımları vardır. Ehliyetiniz basım aşamasına geçmediyse ceza ödemek zorunda kalırsınız. İki belge yada dosya arasında farklar vardır.

Ne yazık ki ehliyet sertifikası ile araç kullanılamaz. Sürücü kursunuzdan aldığınız dosya ile de araç kullanamazsınız. Trafik kontrolü sırasında ehliyet sertifikanız ile araç kullanıyorsanız 2021 yılı için 1339TL ceza yersiniz. Nüfus işleri müdürlüğünden alacağınız geçici ehliyet belgesi (ek-50) kağıdı ile araç kullanabilirsiniz. EK-50 belgesinin geçerlilik süresi 15 gündür.

Ceza Maddesi: 42/11: Sürücü sertifikasını sınıfına uygun sürücü belgesine dönüştürmeden karayolunda araç kullanmak.

Eğer sertifika tarihi de dolmuşsa bu sefer kişiye ehliyetsiz araç kullanma cezası uygulanır.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!