Ana Sayfa Haber Ulaşım HGS Kart Para İadesi

HGS Kart Para İadesi

98
0

HGS Bakiye Yükleme

HGS Kart son zamanlarda herkesin aklına birçok soru işareti getiriyor. Bizlerde bu yazımızda herkesin kabusu olan HGS hakkında bilgiler vereceğiz. Akıllara takılan bir soru da, “Araç satılınca üzerindeki HGS ne olur” ve “HGS Bakiyesindeki Para İadesi yapılıyor mu?” yönündedir. Bu genel olarak değişim gösterse de, bazı uygulanması gereken adımlar bulunmaktadır. Bu yüzden yazımızı detaylı olarak okumanızı öneririz.

HGS genel olarak otoyol, köprü ve ücretli yollardan geçmemizi sağlayan yararlı bir sistemdir. Kalabalıklaşan ülkemiz nüfusu ile beraber eş zamanlı olarak araç sayısı da artmaktadır. Hem bu kalabalığın beraberinde bir çok sorunu da getirdiğinizi görüyoruz. Bu konuda çözüm olarak HGS tercih edilmektedir. Bu kartı PTT şubelerinden alabileceğiniz gibi aynı zamanda bazı banka şubelerinden de temin edilebilmektedir. Fakat herkesin aklına gelen tek bir soru vardır. “Aracımı satıyorum HGS bakiye para iadesi ve kart ne olacak?’’

SATILAN ARAÇLARIN HGS KART BORÇLARI

Hızlı geçiş Sistemi (HGS) araç plakası üzerinden çalışmaktadır. Yani gişedeki kameralar önce araç plakasını daha sonra da HGS sistemini okur. Plaka kim adına ve hangi hesaba tanımlı ise, tahsilat o kişinin hesabından olur. Fakat işin altında yatan çok ufak bir ayrıntı bulunmaktadır. Araç plakası bu konuda ön planda olsa da, HGS kişinin kendisine tanımlıdır. Yani bireyseldir. Kullanılan aracın direksiyonunda kim olursa olsun borç miktarı, HGS sisteminde kayıtlı olan kişinin hesabından alınır. O zaman yukarıda sorulan soruyu tekrar iletmek istiyoruz.

“Araba satılırsa HGS Kart ne olacak?” Sattığınız aracın yerine yenisini alacaksanız ve etiket yerine kart kullanıyorsanız HGS Kart Plaka Değişikliği yapmanız mümkün.

Araç Satışı Sonrası HGS Para İadesi

MUTLAKA İPTAL ETTİRİN!

Aracınızı sattığınızda, ilk iş HGS hizmetini nereden temin ettiyseniz o yerden kartı iptal ettirmektir. Yeni aldığınız araç için ise, yeniden başvurular oluşturmanız gerekmektedir. Şimdi aklınıza hemen aracı sattığım zaman içindeki bakiyeler uçup gidecek tarzında bir şey gelmesin. Talebinize doğrultusunda bakiyeniz diğer araç hesabına geçer. Bu şekilde kartınızdaki bakiyeyi yeni araç için kullanabilirsiniz. Eğer siz HGS Kart kullanmak istemiyorsanız eğer veya HGS‘ye ihtiyaç duymazsanız, HGS bakiyenizde bulunan para iadesi de mümkün. PTT’lerden ödemeler nakit olarak yapılmasıyla beraber, bankalardan alınan HGS’lerde ödemeler hesaplara yapılmaktadır.

Hayatı kolaylaştıran HGS sisteminde, az öncede aktarmış olduğumuz gibi mutlaka takip edilmesi gereken durumlar vardır. Aracınızı satarken üzerindeki HGS kartı sökmeyi ve hemen iptal ettirmeyi unutmayın. Yoksa az öncede aktarmış olduğumuz gibi aracın üzerindeki HGS sattığınız araçla birlikte kullanıma devam eder. Sonrasında bu konuyla ilgili başınız ağırır. Bu yüzden HGS Kart Bakiye Para İadesi hakkında kapsamlı bilgi edinmeniz, araç alım-satım yaparken sizlerin avantajlı olmanıza olanak verecektir. Kartınızı / etiketinizi mutlaka iptal ettirin, aksi halde tüm bakiyenizi kaybedersiniz.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz