Ana Sayfa Haber Ulaşım Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

39
0

Seyahat İzin Belgesi

Havayolu ve Şehirler Arası Otobüs yolcuları bugünden itibaren Seyahat İzin Belgesi olmadan seyahat edemeyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın COVID-19 tedbirleri doğrultusunda alınacak önlemleri açıklamasının ardından, İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine koronavirüs tedbirleri kapsamında uçak ve otobüs seferleri ile ilgili yeni bir genelge gönderdi. Genelgede, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (COVID-19) salgınının en temel özelliğinin fiziksel temasla hava yolu ve benzeri yollarla çok hızlı bulaşması sonucu enfekte insan sayısının çok hızlı artması olduğu, bu nedenle şehirler arası yolculuklara sınırlama getirildiği belirtildi.

Genelgede, salgının yayılmasının engellenmesinde en etkili yolun sosyal hareketliliğin ve insanlar arası temasın azaltılması ve sosyal izolasyonu mutlak şekilde sağlanması olduğu hatırlatıldı. Sosyal mesafenin korunmadığı durumlarda ise korona virüsün yayılımının hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimini artırdığı, bunun da toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olduğu belirtildi.

SEYAHAT İZİN BELGESİ OLMAYANA BİLET YOK

Trabzon Havalimanı Uçak Bileti

Genelgede, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu‘nun tavsiyeleri ile alınan kararların etkinliğinin artırılması, virüsün yayılmasını engelleme, toplum sağlığı ve kamu düzeni korumak için şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferlerinin valilik iznine bağlanması yönünde karar alındığı ve valiliklere gerekli talimat verildiği kaydedildi.

Gelinen noktada, şehirler arası yolculuklar ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile yapılan görüşmeler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla ek tedbirlerin alınmasına karar verildiği açıklandı.

Genelgeyle havayoluyla ve şehirlerarası otobüslerle 29.03.2020 günü saat 06.00‘dan itibaren Seyahat İzin Belgesi olmayan yolcular seyahat edemeyecek. Bu nedenle Türk Hava Yolları başta olmak üzere tüm hava yolu firmaları Seyahat İzin Belgesi olmayan vatandaşlara bilet satışı yapmayacak ve uçak ile seyahat etmelerine kesinlikle izin vermeyecek.

SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA ŞARTLARI

Seyahat İzin Belgesi talepleri, Seyahat İzin Kurullarınca gecikmeksizin değerlendirilip esaslar çerçevesinde karara bağlanıyor. Onaylı talepler, bireysel başvuruda elden veriliyor. Telefon ve elektronik başvuruların sonuçları vatandaşlara mail, mesaj veya telefonla bildiriliyor.

Trabzon Şehirler Arası Otobüs Yolculuğu

Korona Virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde havalimanı ve şehirler arası otobüs seyahatleri valiliklerin düzenleyeceği Seyahat İzin Belgesi ile kontrol altına alınması kararı alındı. Buna göre tüm vatandaşların bulunduğu şehirde kalması esas olmakla birlikte;

  1. Doktor tedavi ihtiyaçları nedeniyle sevki uygun görülenler,
  2. Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastası olanlar, (anne, baba, çocuk, kayınvalide, kayınbaba)
  3. Son 15 gün içerisinde geldiği yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlar.
  4. Temel insani ihtiyaçların, üretim ve tedarik süreçleri içerisinde yer aldığını, ilgili meslek odalarından belgelendirenler de yine Seyahat İzin Kurullarınca uygun görülmesi halinde (havayolu ile sınırlı kalmak üzere) seyahat edebilecek.
  5. Hizmetinin/görevinin devamına ihtiyaç duyulan üst düzey kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenlerin, görevleri çerçevesinde seyahat etmelerinde kısıtlama olmayacak.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Trabzon Valiliği, Vatandaşların 29.03.2020 günü saat 06.00’dan itibaren otogarlarda ve havalimanında görev yapan Seyahat İzin Kurulu‘ndan alacakları, “Şehirler arası Otobüs Seyahat İzin Belgesi” ile seyahatlerini yapabilecekleri bilgisini verdi.

Trabzon Havalimanı‘nda ve Trabzon Şehirler Arası Otogarı’nda Seyahat İzin Kurulu oluşturulmuş olup, şartları sağlayan vatandaşlara izin belgesi verilmeye başladı.

Havalimanında Seyahat İzin Belgesi Düzenlenmesi

Uçuşların devam ettiği havaalanlarında, Havaalanı Mülki İdare Amirleri Başkanlığında, Türk Hava Yolları, Emniyet Müdürlüğü ve Havaalanı işletmesinin temsilcilerinin yer aldığı Seyahat İzin Kurulları oluştu. Oluşturulan kurullarla belirtilen şartları uyan vatandaşlara İzin Belgesi düzenlemeye başladı.

Seyahat İzin Belgesi talepleri, otobüs ve hava yolu seyahatleri için düzenlenecek. Kapsam dahilindeki vatandaşların izin talepleri, otogar ve havaalanlarında bu amaçla oluşturulan başvuru masaları, Bakanlık tarafından bu işlemler için tahsis edilen “Alo 199” çağrı merkezi ile İçişleri Bakanlığı E-Başvuru sistemi üzerinden yapılıyor.

199 çağrı merkezi ve İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi faaliyete geçene kadar gelecek taleplerin başvuru masalarından karşılanması için Vali ve Kaymakamlar tarafından gerekli tedbirler gecikmeksizin alınacak. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 199 çağrı numarası üzerinde talepleri hızlı bir şekilde alma ve değerlendirme için yeteri kadar çağrı merkezi personeli görevlendirecek.

E-DEVLET SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURUSU

Seyahat İzin Belgesi için tüm başvuru işlemleri e-Devlet şifresi ile yapılıyor. Başvuruyu Seyahat İzin Kurulu değerlendirir.

Değerlendirme sonucu olumlu veya olumsuz şekilde sonuçlanan başvurular, ilgili vatandaşların telefonlarına SMS ile bildiriliyor.

Seyahat İzin Belgesi E-Devlet üzerinden giriş yapılmasının ardından çıktı olarak alınıyor. PDF formatında indirme imkanı olan seyahat izin belgesini, aynı zamanda döküm halinde yanınızda bulundurun.

Başvurusu onaylanan kişilerin belgeleri, otogar veya havalimanlarındaki başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile teyit edilerek ve bilet alacaklar.

SEYAHAT YASAĞINA UYMAMANIN CEZASI

Trabzon İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3 bin 150 TL, ayrıca Seyahat İzin Belgesi olmadan il dışına çıkmanın cezası da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392 TL idari para cezası uygulanmasına ve kararlara uymayan kişilerin adli makamlara bildirilmesi şeklinde uygulanıyor.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!