Ana Sayfa İlçeler Arsin Arsin

Arsin

76
0

Arsin Liman - Trabzon

Arsin, Trabzon’un Yomra ilçesine bağlı iken 1946 yılında ilçe olmuştur. 1957 yılında çıkarılan 7033 sayılı yasayla ilçe statüsü kazanmışsa da ancak 4 Nisan 1959 tarihinde fiilen teşkilatlandırılmıştır.

Trabzon tahrir defterlerinde bir Rum ailesinin adı olarak geçen ve efsanevi ülke Erzin ile isim benzerliği dikkat çekici olan Arsen, bahsi geçen ailenin adından, Yunanistan’da olduğu gibi Agios Arsenios adlı aziz adına yapılmış bir kiliseden ya da Antik Çağ’dan beri kadın ve toponim adı olarak kullanılan Arsini kelimesi ile ilişkili olabileceği değerlendirilmektedir.

Arsin, Trabzon’un son zamanlarda en hızlı gelişen ilçelerinden biridir. Organize Sanayi Bölgesi’nin ilçeye kattığı canlılık sahil dolgu alanı ile ivme kazanmıştır. Aynı zamanda, deniz kıyısında bulunması, birleşen dağ ve deniz manzarası bölgeyi çekici kılmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethinin ardından Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetimi altına geçmiştir.

Santa Harabeleri - Tarihi Çeşme

Gümüşhane’ye bağlı Santa Harabeleri‘nin bulunduğu Yanbolu Vadisi zamanında madenciliğin merkezi halindeydi. 8 kilise, birçok okul ve tarihi yapı, bu harabeler içerisindedir. Hem yayla hem tarihi yerleri merak ediyorsanız mutlaka Santa Harabeleri’ne uğrayın.

Arsin’in en güzel özelliğinden biri de sahil şeridinde bulunan bir ilçe olmasıdır. Arsin toplamda 7 km uzunluğunda bir sahil şeridine sahiptir. Hafta sonu gezilmesi gereken yerler arasında liste başında yer almaktadır. Yeşil ve mavinin neredeyse iç içe olduğu bu harika ilçede birbirinden güzel gezi alanları mevcuttur.

EĞİTİM DURUMU

Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde Arsin Meslek Yüksekokulu 15.01.2009 tarihinde kurulmuştur. Arsin Meslek Yüksekokulu Trabzon şehir merkezine 18 km, KTÜ Merkez Kanuni Yerleşkesi’ne 15 km uzaklıkta olması, Karadeniz Sahil Yolu üzerinde konumlandırılması ve Arsin Organize Sanayi Bölgesine Yakın olması nedeniyle oldukça avantajlı bir konumdadır.

KTÜ Arsin Meslek Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulu bünyesinde; Elektrik ve Enerji Bölümü ve bu bölüme bağlı olarak Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi Programı, Tasarım Bölümü ve bu bölüme bağlı olarak Grafik Tasarımı Programı ve İç Mekan Tasarım Programı, Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü ve bu bölüme bağlı Uçak Teknolojisi Programı ile Elektronik ve Otomasyon Bölümü ve bu bölüme bağlı Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Programı ile Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojisi Bölümü ve bu bölüme bağlı olarak Mobilya ve Dekorasyon Programı olmak üzere 5 adet bölüm ve 6 adet program bulunmaktadır.

Arsin’de faaliyet gösteren bölümlerin toplamda yaklaşık 250 öğrenci ile eğitim-öğretim faaliyetleri devam etmektedir.

ARSiN KÖYLERİNİN ESKİ VE YENİ ADLARI

history iconYer adlarının kökeninde dil biliminin yanı sıra, etnoloji, sosyoloji, tarih ve coğrafya vardır. Yer adları, bir toplumun sosyal ve kültürel yapısı ile bulundukları / kullandıkları mekânın, tarihi geçmişi ve coğrafya özellikleri hakkında önemli ipuçları taşır. Türkiye’de, yerleşim yerleri adları çok geniş kapsamlı olarak 1968 de değiştirilmiştir. Türkiye genelinde Karadeniz’de en çok yerleşim yeri adı değiştirilen il Trabzon’dur. Tabi ki bu durum insanlanımızın hafızasına büyük bir darbe vurmuştur.

Arsin Yanbolu Deresi

Yaşadığımız toprakların tarihiyle ilgili bildiklerimiz genellikle babalarımızın-dedelerimizin anlattığı kulaktan dolma sözlü tarih diyebileceğimiz bilgilerdir. Yörelerin tarihiyle ilgili bildiklerimiz bu anlatılara rağmen çok yetersizdir. Bu konuda bize en çok yardımcı olan yaşadığımız yerleşkenin ismidir. Yer adları doğal, sosyal ve kültürel ortamdan etkilenir.

Aşağıda Arsin ilçesine bağlı köylerin eski adları ve günümüz yer adları yer almaktadır.

KÖYÜN ORJİNAL ADI GÜNÜMÜZ ADI
Arsen-i Bala Elmaalan
Cicera Çubuku
Çiçekli Çiçekli
Digene-i Bala Işıklı
Digene-i Zir Dilek
Elemenos Gölgelik
Foşa Fındıklı
Hara Yolüstü
İşhan İşhan
Kadaruksa Çardaklı
Karon Karaca
Korgen Kuzguncuk
Ladom Kebir Yaylacık
Ladom Sağir Madenli
Mukuzi Yolaç
Guz Zazana Oğuz
Sincan Cami Çatak
Sincan Mesahor Başdurak
Süfla Gölcük
Varvara Harmanlı
Yeni Yeni
Güney Zazana Güneyce
Zimlaha Özlü

HALKIN GEÇİM KAYNAĞI

work iconİlçede tarım faaliyetleri 2000’li yılların başlarında oldukça yaygındı. Organize Sanayi Bölgesi kurulmadan önce ağırlıklı olarak verimli topraklara sahip olan Arsin, tarım ürünleri, balıkçılık ve hayvancılık yetiştiriciliğiyle bilinmekteydi. Günümüzde fındık üretimi, balıkçılık, arıcılık ve zirai destek verilen ürünler bölgede önemli bir katkı sağlamaktadır.

İlçe nüfusu Arsin Organize Sanayi Bölgesi sonrası hızla arttı. Nüfus artışındaki büyük pay bölgede kurulu fabrikada çalışanlardan oluşmaktadır.

ARSiN’DE KAMP ALANI VAR MI?

KampTrabzon Arsin sahilinde kamp için özel herhangi bir alan yoktur. Fakat ilçede yeşilliklerin ve doğanın iç içe olduğu alanlarda kamp yapabilirsiniz. Çadırınız ya da karavanınızla kamp yapabilirsiniz.

ARSİN’E ULAŞIM

Arsin nerede diye dert etmenize gerek yok. Şehir merkezinden doğuya ilerleyince 2. ilçe olarak karşınıza çıkar. Trabzon’dan Uzungöl ve Ayder gibi turistik yerlere gitmeye niyetlendiğinizde doğu istikametinde 20km sonra karşınıza çıkacaktır. Arsin’e trafik yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 20-25 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Arsin Kendirlik Mahallesi

Bunun dışında Trabzon Limanı karşısında bulunan Çömlekçi Minibüs Durakları’ndan Arsin ilçesine sürekli şehir içi minibüsler kalkmaktadır. Ayrıca, Pazarkapı sahilinde ise Trabzon Büyükşehir Belediyesi şehir içi otobüsleri hareket etmektedir. Trabzon – Arsin Belediye Otobüs Saatleri linkine tıklayarak otobüs saatleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Aşağıda instagram @trabzon hesabımızdan paylaşmış olduğumuz Arsin Limanı’na ait fotoğrafı görebilirsiniz. @trabzon instagram hesabımızı takip ederek güncel paylaşımlarımızdan haberdar olup ayrıca bize destek olabilirsiniz.

Instagram will load in the frontend.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!