Ana Sayfa Turizm Trabzon Botanik Park

Trabzon Botanik Park

373
0

Trabzon Botanik Park

Trabzon’da yapılacak aktivite arayanlar için Trabzon Botanik Parkı içerisinde yöresel gastronomi, geleneksel kostüm, resim gibi birçok alanda atölye mevcuttur. Trabzon‘da son yıllarda şehrin çeşitli yerlerine halkın sosyalleşmesi için bir çok alan oluştu. Trabzon Botanik Parkı bunlardan sadece biri. Hazırladığımız yazı ile “Nerede? – Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti nedir? ve Piknik Alanları var mı?” gibi sorular hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Botanik Parkı, Trabzon’un Çamova Mevkiinde, 103 Dönümlük arazi üzerine kurulu olan Karadeniz Bölgesinin İlk Botanik Parkı‘dır. Park, Temmuz 2018’de açılmıştır. İçerisinde Çeşitli Bitki Türleri, Oyun Parkı, Seyir Kulesi gibi alanlar bulunmaktadır.

Parkın bulunduğu 103 dönümlük arazide yapım öncesi Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir atış alanı bulunmaktaydı. Park, Karadeniz bölgesindeki ilk, Türkiye’deki 10. botanik bahçesi ünvanına sahiptir. Trabzon Botanik Parkı, 103 dönümlük arazi üzerine kuruludur. Ayrıca park Karadeniz Bölgesi’nin ilk, Türkiye’nin ise onuncu botanik parkı olma özelliğine sahiptir.

TRABZON BOTANİK PARKI İMKANLARI

Mescit, tuvalet, oyun evi, restoran ve kır kahveleri parkta yer alan diğer yapılardır. Arazinin dönüştürülmesinden önce arazide bulunan binalar korunmuştur. Arazide Mimar Sinan Kulesi adlı bir kule de vardır.

Botanik Parka ilk girdiğinizde karşınıza Yöresel Gastronomi Atölyesi çıkıyor. Devamında ise Fındık Evi, Hayal Evi, Herbaryum, Ahşap Atölyesi, Trabzon Evi, Kır Kahvesi, Mimar Sinan Seyir Kulesi, El Sanatları Atölyesi, Geleneksel Kostüm Atölyesi, Resim Atölyesi ve idari bina karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca Park içerisinde; Kaskatlı havuz, yürüyüş yolu, hölet, teras, amfi basamakları, çim amfi, pergola ve şehrin tanıtıcı figürleri bulunmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Ulusal Gen Bankası’nda saklanan ve Karadeniz’de yetiştiği tespit edilen 15 zeytin çeşidi de bulunmaktadır. İlerleyen süreçte tematik bahçelere tıbbi ve aromatik bitkiler koleksiyonu planlanmaktadır.

Trabzon Botanik Parkı yüzyılların alışıla gelmiş doğasından ve zengin bitki örtüsünden günümüzdeki atmosferinin daha eşsiz yeniden özgür dünyasına hoş bir dokunuş oluşturmaktadır. Trabzon Botanik Parkı, kuş cinsleri, bitki örtüsü, enfes bitkiler, doğal kaynaklar ve temiz havasıyla Trabzon’un doğal güzellikleriyle tam bir armoni içinde buluşturmaktadır. Güzeller güzeli Trabzon Botanik Parkı, şehir dışındaki günlük hayatın stresinden uzak kişisel arama zamanınızı tamamlayacaktır.

Trabzon Botanik Parkı - Çamoba

TRABZON BOTANiK PARKI AKTİVİTE İMKANLARI

Çocuk oyun alanları, heykeller, doğal gölet, süs havuzları, piknik alanları ve sosyal tesislerinde de çocuklarınızla birlikte hoşça vakit geçirebileceğiniz bir mekân olma özelliği taşıyor.

Doğal güzellikler içerisinde yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş parkuru boyunca farklı bitki türleri ve ağaçlarla karşılaşabilirsiniz. Ziyaretiniz boyunca fotoğraf çekerek güzel anılar biriktirebilirsiniz. Bir çok çift de düğün fotoğrafı çekimleri için Botanik Parkı’nı tercih etmektedir.

Trabzon Botanik Parkı, pek çok kuş türüne ev sahipliği yapar. Kuş sesleri eşliğinde yürüyüş yapma ve çocuklarınıza doğa içerisinde oyun fırsatı sunabilirsiniz. Doğanın sessizliğine kulak vererek kendinizi kuş seslerinin ahengine bırakın.

TRABZON BOTANiK PARKI GİRİŞ ÜCRETİ

Trabzon Botanik Parkı içerisinde piknik yapmak yasak olup yerli ve yabancı turistler için giriş ücretsizdir. Park içerisinde yer alan kafe ve restoranlarda, yöresel yemeklerin tadına bakabilir veya çay/kahve içebilirsiniz.

ULAŞIM

Botanik Park şehir merkezine yakınlığı ile ulaşımı kolay bir yerdedir. Kent Merkezine 2,5 km, sahile 3,5 km uzaklıktadır. Özel araçla Zağnos Vadisi’ne ve Atatürk Köşküne ise 5 dk. mesafededir. Botanik Park’a gitmek için 3 farklı ulaşım seçeneğiniz var.

Toplu taşıma ile gidecekler için Erdoğdu-Çatak Dolmuşları ve Atatürk Köşkü‘ne giden dolmuşlar, Botanik Parkı’ndan geçmektedir. Navigasyon ile gitmek isterseniz, altta bulunan harita yardımı ile gidebilirsiniz.

  • Toplu taşıma İle gidecekler, Erdoğdu-çatak dolmuşları Trabzon Botanik Parkı’ndan geçmektedir. Şehir merkezinden Botanik Parka dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.
  • Ayrıca toplu ulaşım hizmeti Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından verilmektedir. Otobüsler, Pazarkapı’da bulunan hareket merkezinden kalkmaktadır.
  • Trabzon Botanik Parkı’na en kolay erişim yolu, özel araç kullanmaktır. Şehir merkezinden tanjant yolundan gitmek en kolay istikamet olacaktır. Atapark istikametine giderek Botanik Park tabelaları sizi hedefinize ulaştıracaktır.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!