Ana Sayfa Üniversite KTÜ Eduroam Windows 10 Ayarları

KTÜ Eduroam Windows 10 Ayarları

1829
2

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrenci Heykeli

EDUROAM NEDİR?

Eduroam, Education Roaming (Eğitim Gezintisi) kelimelerinden türemiş, üniversiteler arası akademik bilgi ağıdır. RADIUS tabanlı altyapı üzerinden 802.1x güvenlik standartlarını kullanarak meydana gelmiştir. Eduroam üyesi kurumların / üniversitelerin kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca ağ kullanımını amaçlar.

Eduroam üyesi kurumların kullanıcıları, kullanıcı adı şifresiyle Eduroam üyesi başka bir kurumdan ağa bağlanabilir. Yani Ülkemizde bulunan Üniversitelerden birine kayıtlı öğrenci / araştırma görevlisi veya akademisyen eduroam yayınına bağlantı talebi gönderdiğinde, misafir kurumun yetkilendirme sunucusu, o kullanıcıyı kendi ev kurumunun yetkilendirme sunucusuna yönlendirerek, yetkili olup olmadığını belirler. Tüm bu sorgulamaların, sunucular arasında oluşturulan şifreli bir tünel içinden yapılır. Bu da, kullanıcı adı şifre ikililerinin kullanıcının kendi okul sunucusu haricinde görülmesini engeller.

SECUREW2 KURULUMU

1- Karadeniz Teknik Üniversitesi kampüs içi internet kullanım için Securew2 Eduroam programı kurulumunu ve ayarlarını aşağıdaki yolu izleyerek yapabilirsiniz.

SecureW2 Enterprise 3.1.4

Dosya Şifresi: www.trabzon.net.tr

Eduroam SecureW2 Kurulumu

2 – SecureW2.exe programını çalıştırın ve kurulumda size yardımcı olması için kurulum dilini Türkçe olarak seçin.

3 – Açılan SecureW2 programının kurulum pencerelerinde İleri’ye tıklayın.

4 – Açılan pencerede bulunan kullanım sözleşmesi şartları için Kabul Ediyorum’a tıklayın.

5 – Bileşen seçimi penceresinde sadece EAP-TTLS seçin ve Kur’a tıklayın.

6 – Kullanıcı adı olarak @ktu.edu.tr uzantılı mail adresinizin tamamını girin. Parola olarak da bu mail hesabınızın şifresini girin ve Tamam’a tıklayın.

SecureW2 Win 8 / 8.1 / 10

Not: @ktu.edu.tr uzantılı mail adresi olmayan lisans ve lisansüstü öğrenciler, öğrenci_no@ktu.edu.tr ve derse yazılım şifrelerini gireceklerdir.

( KTÜ çalışanları kullanıcı adı kısmına ‘@ktu.edu.tr’ uzantılı e-posta adreslerini, şifre kısmına e-posta şifrelerini yazacaklardır. Öğrenciler ise öğrenci_no@ktu.edu.tr ve derse yazılım şifrelerini gireceklerdir.)

7- Son olarak karşınıza çıkan pencerede Bitir’e tıklayıp kurulumu tamamlayın.

8- Kablosuz ağlar simgesine tıklayarak karşınıza çıkan “eduroam” ağına bağlanın.

KTÜ DNS AYARLARI

KTÜ iPv4 - Google DNS Ayarları

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de DNS ayarlarıdır. Eğer bilgisayarınızın DNS ayarlarını manuel düzenlediyseniz onları otomatik yapmanız gerekiyor. Google DNS ayarlarını (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) kullanarak Eduroam üzerinden internete bağlanmanız mümkün değil! Bu durumda Kurmuş olduğunuz Secure2W programının bozuk olduğunu düşünmenize sebep olacak. Dolayısıyla bu işlemden vazgeçmeyi düşüneceksiniz. Bunu yapmayın. DNS ayarlarınız otomatik olmalı, aksi halde bilgisayarınız Eduroam ağına bağlı olsa bile internete bağlanmıyor. DNS ayarlarınız yukarıdaki gibi ise en sağdaki penceredeki ayarları aşağıdaki gibi düzeltirseniz sorun ortadan kalkacaktır.

iPv4 - Otomatik DNS Ayarları

En kısa süre içerisinde kurulum ve ayarlara ait görsel video hazırlayıp burada yayınlayacağız.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınız halde yine de bağlanamıyorsanız bize yorum ile sorununuzu anlatın. En kısa sürede yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

2 YORUMLAR

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!