Ana Sayfa Haber Aday Sürücü Kavramı ve Uyulması Gereken Kuralları

Aday Sürücü Kavramı ve Uyulması Gereken Kuralları

40
0

Aday Sürücü Kuralları

Aday sürücü kavramı ve uyması gereken kuralları Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle hayatımıza girdi. Günümüzde halen bu değişiklikler uygulanmaya devam etmektedir. Bu makalede sizlere aday sürücü (stajyer ehliyet) uygulaması hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar anlatılmıştır. Ayrıca aday olup olmadığınızı ve adaylığınızın ne zaman biteceğini yazımızın devamında nasıl sorgulayacağınız anlatılacaktır.

ADAY SÜRÜCÜ SÜRESİ KAÇ YIL

Stajyer ehliyet olarak geçerlilik süresi 2 yıldır. 2 yıl sonrasında 75 ceza puanını doldurmayan ve aşağıda belirtilen hataları yapmayan sürücüler normal sürücü statüsüne geçer.

ADAY SÜRÜCÜLÜK NEDİR

Aday sürücü 2 yılda 75 ceza puanına ulaşırsa, ehliyeti iptal olur ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine tabi tutulacak. Psikoteknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecek.

75 PUAN NASIL DOLAR

Sık yapılan hataların ceza puanları:

 • Trafikte seyrederken telefonla konuşmak: 10 Ceza puanı
 • Kırmızı ışıkta geçmek: 20 Ceza puanı
 • Emniyet kemerini bağlamamak: 15 Ceza puanı
 • Hız sınırını aşmak: 10 Ceza puanı
 • Muayenesiz araç kullanmak: 10 Ceza puanı
 • Park yasağına uymamak: 20 Ceza puanı
 • Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek: 20 ceza puanı
 • Şerit izleme kurallarına uymamak: 20 Ceza puanı

Yorum: 75 ceza puanına ulaşmak, dikkat etmezseniz 3-4 hata ile dolar. (Yapılan hatanın ceza puanına göre).

Yönetmelik, aday sürücü kuralları iki yıl süreyle ehliyet adayına yapılmaması gereken hataları içerir;

 • Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi,
 • Hız limitlerinin üç defa ihlali,
 • Sağa – sola, döner kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi,
 • Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi,
 • Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması,
 • Ticari veya hususi araç kullanırken 0,20 promil alkol ile yakalanma,
 • Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olma.

durumlarında aday sürücü belgesi iptal olur. Bu aday, daha sonra ehliyet almak isterse yeniden ehliyet kursuna gitmesi gerekir.

Not: Yönetmelikteki en katı madde alkol üzerinedir. Yönetmelikte açıkça sürücü adaylarının kesinlikle 0,20 promil üstünde olacak şekilde alkollü araç kullanmaması istenmektedir.

ADAY SÜRÜCÜ SONRASI CEZA PUANI

Normal bir sürücü için “100 Ceza puanına ulaşan şoförün 2 ay belgesi alınır” kuralı vardır. Ayrıca zorunlu kurs eğitimi alır. İkinci defa 100 Ceza puanını dolduran şoförün belgesi 4 ay süreyle elinden alınır. Sonrasında ehliyet sahibi sürücü kursunda tekrar ders alır ve psikoteknik testine girer. Üçüncü defa 100 puanı aşan sürücü hakkında adli süreç başlar.

ADAY SÜRÜCÜ ŞEHİR DIŞINA ÇIKMASI YASAK MI?

Aday sürücü kuralları arasında şehir dışına tek başına çıkmanın yasak olduğuna dair hiç bir şey yok. İlk zamanlarda yapılan yalan yanlış haberlerle insanların kafaları karışmış durumda. Aday sürücünün yanında tecrübeli birinin olmasına gerek yoktur. Bununla birlikte, sürücüler kurallara uymak koşuluyla dilediği gibi seyahat etme hakkına sahip.

ADAY SÜRÜCÜ OLDUĞUMU NASIL ANLARIM?

İnsanlarda “aday sürücü ehliyetleri farklı” şeklinde bir algı oluştu. Hayır, kesinlikle öyle bir durum yok. Hatta ehliyetler üzerinde sizlerin aday sürücü olduğunuzu işaret eden herhangi bir ibare dahi bulunmuyor. Sadece, sistemsel olarak emniyet kayıtlarında aday sürücü olduğunuzun bilgisi yer alıyor.

İki yıl sonrasında aday sürücü kuralları gereği herhangi bir kusurunuz yoksa aday sürücü kavramı emniyet kayıtlarından kalkacak. Bununla birlikte ehliyet kartınızı da yenilemenize gerek yok. Herhangi bir bildirim yapmanıza veya ücret ödemenize de gerek yok. Şu an için uygulama bu şekilde gelecekte değişip değişmeyeceğini birlikte göreceğiz.

ADAY SÜRÜCÜ BİLGİLERİNİ GÖRÜNTÜLEME

E-devlet üzerine gelen bir hizmet sayesinde aday sürücülük durumunu ceza puanlarınızla birlikte görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bu linkten e devlet sayfasını ziyaret ediniz. Aşağıdaki gibi bir ekran üzerinden adaylık durumunuzu görebilirsiniz.

STAJYER EHLİYET KİMLER İÇİN GEÇERLİ

Hayır bu yasa 2016 yılından itibaren “ilk defa ehliyet alanları” kapsıyor. Daha önce belgesi olup sınıf yükseltenleri veya başka bir sınıftan ehliyet alacakları kapsamıyor.

Ayrıca, stajyer sürücü yönetmeliği yeni ehliyet alanları ve sürücü belgesi iptal edilip yeniden sürücü belgesi alanları ilgilendiriyor.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!