Ana Sayfa Haber Trafik Eski Ehliyet Değiştirme İşlemleri

Eski Ehliyet Değiştirme İşlemleri

37
0

Yeni Ehliyet

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başladı. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 6 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değişim işlemi bitecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de geçerli. Yeni nesil ehliyetler, 84 ülkede geçerli olacak. Uluslararası sürücü belgesi olarak kabul görecek yeni ehliyetler sayesinde “Beynelmilel Şoför Ehliyeti” almaya gerek kalmayacak. “Beynelminel şoför ehliyeti” Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından 1 yıllığına harç ve KDV dahil 415TL veriliyor. Yenilemek isteyenlerden ise 224,20 lira ücret talep ediliyor. Özellikle yurtdışına çıkanlar için ciddi avantaj sağlayacak.

Sürücü belgesi değişimi ile ilgili merak edebileceğiniz Ehliyet yenileme ücretleri, gerekli belgeler, ödemelerin nasıl yapılacağı, ehliyet değiştirme son başvuru tarihi ve zorunluluğu, sağlık raporu, yeni ehliyet sınıfları, yeni ehliyetlerin nasıl teslim alınacağı, başvuru için randevu işlemleri, geçici ehliyet konularında ayrıntılı açıklama yapılmıştır.

Yeni tip sürücü belgesi almak değiştirmek ve yenilemek isteyen vatandaşlar, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün http://surucurandevu.egm.gov.tr internet adresinden randevu alabilecekler.

GEÇİCİ BELGE OLACAK MI

Başvuru sırasında 1 aylık geçici bir belge Ehliyet belgeniz gelene kadar kullanmanız için size veriliyor.

EHLiYET YENiLEME SON TARiHi

Ehliyet belgesi yenileme işlemlerinin başvuru tarihi 31.12.2021 tarihinde son bulacaktır. Şayet eski ehliyetinizi değiştirmek istemiyorsanız üstte belirtilen son tarihe kadar ehliyet belgesini değiştirme zorunlu değildir. Ayrıca, 31.12.2022 tarihine kadar eski ehliyetinizi kullanabilirsiniz.

YENİ EHLİYET İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Sağlık Bakanlığı’nın sizin için belirlediği aile hekiminize veya herhangi bir özel hastaneye gidip ehliyet almanızda bir mahsur olmadığına dair sağlık raporu almak. Ancak B grubu için 10 yılda bir sağlık raporu gerekiyor. (B sınıfı motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları). E grubu için 5 senede bir sağlık raporu gerekiyor. (E grubu minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları). Böylelikle ömürlük ehliyet uygulaması ortadan kalkıyor.

EHLİYET RANDEVUSUNDA GEREKLİ

Vatandaşlardan randevuya giderken hazır bulundurmaları gereken belge ve işlemler aşağıda sıralanmıştır:

  1. Eski sürücü belgesi
  2. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
  3. Sürücü sağlık raporu
  4. 15 TL bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz. (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı).
  5. 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)
  6. Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

NOT: Trafik tescil kuruluşlarında harç, değerli kağıt ve hizmet bedeli ücretleri elden tahsil edilmeyecektir. Ücretlerin Maliye Bakanlığının veznelerine veya anlaşmalı bankalara yatırılması gerekmektedir.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!