Ana Sayfa Trabzon Trabzon Hurması Yetiştiriciliği

Trabzon Hurması Yetiştiriciliği

63
0

Trabzon Hurması Ağacı Sonbahar

Trabzon Hurması (Cennet Hurması) bir subtropik iklim meyvesidir. Bununla birlikte sıcak ılıman iklim şartlarına da adapte olmuştur. Ağacı kışın yapraklarını döktüğü için düşük kış sıcaklıklarına, diğer subtropik meyve türlerine göre daha dayanıklıdır. Genel olarak -12ºC’ye kadar dayanabilmekte, ayrıca -18 ºC’ye kadar dayanan çeşitler de bulunmaktadır.

Trabzon Hurması çeşitlerinin çoğunun kış dinlenme ihtiyaçları 7,2 ºC’nin altında 200-400 saat kadardır. Akdeniz Bölgesi kıyı şeridinde odun gözü sürmesi mart ayının ilkyarısında, çiçeklenme ise nisan sonlarında olmaktadır. Ayrıca geç çiçeklendiği için erken ilkbahar donları meyveyi etkilemez.

Çeşitlerin meyvelerini olgunlaştırabilmeleri için 140-160 gün gibi uzun bir zaman aralığına ihtiyaçları vardır. Sertken yenebilen çeşitler, meyvelerini olgunlaştırabilmeleri için diğerlerine göre daha fazla sıcağa ihtiyaç duyar.

Trabzon Hurması yüksek hava nemi ister. En kaliteli meyveler nemli bölgelerde oluyor. Hava neminin az olduğu bölgelerde sulama yapılarak verimi artırmak mümkün. Ancak bu bölgelerde meyvelerde güneş yanıklığı oluşması söz konusudur. Bunun için tedbir alınmalıdır.

Trabzon Hurması ağaçları genel olarak rüzgârlardan zarar görmez. Ancak fazla rüzgâr alan yerlerde, sonbaharda meyve olgunluk zamanında meyveler yaprak ve dallardan zarar görür. Bu da kalitenin düşmesine neden olur. Cennet Hurması ağacının dalları çok gevrektir. Bu nedenle şiddetli rüzgâr, meyve yüklü dalların kırılmasına sebep olmaktadır. Bu durumu önlemek için dallar mutlaka hereklerle desteklenmelidir.

Trabzon Hurması için en uygun toprak tipi; orta ağır, organik maddece zengin ve akıntı kanal sistemi oluşturulan derin topraklardır. PH’ı 6,5-7,0 olan topraklarda yetiştiricilik iyi sonuç verir. Bununla birlikte çok hafif topraklardan, çok ağır topraklara kadar değişik toprak tiplerine de uyum sağlar. Cennet Hurması, kireç muhtevası %20’ye kadar olan topraklarda yetişir.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!