Ana Sayfa Trabzon Ünlülerimiz İbrahim CEVAHİR

İbrahim CEVAHİR

54
0

İbrahim Cevahir

İbrahim Cevahir, Şişli-Mecidiyeköy arasında yer alan, Avrupa’nın 2. büyük, dünyanın ise 8. en büyük alışveriş merkezi olan Cevahir Alışveriş Merkezinin ilk sahibidir. Ekim 2005’de açılan Cevahir Alışveriş Merkezinin şu anki sahibi Kuveytlilere ait İngiliz şirketi St. Martins Property’dir.

İbrahim Cevahir, 1938 yılında Trabzon‘un Çaykara ilçesine bağlı Ulucami Köyü’nde (eski adı Zeno) doğmuştur. Dursun Efendi’nin ve Ayşe Hanım’ın oğludur. Ailesine destek olmak için çocukluğundan itibaren çalışmıştır. 13 Şubat 1948 tarihinde, Güneysu vapuruyla Trabzon’dan İstanbul’a gelmiş. Buradan da amcasıyla birlikte Babaeski’ye gitmiştir. Burada bakırcı ve kalaycı çırağı olarak 6 ay çalıştı.

Her başarılı iş adamı gibi İbrahim CEVAHİR’de çok zorlu yollardan geçerek bu güne kadar gelip iyi işler yapabilme fırsatına sahip olabilmiştir. Babaeski’de altı ay kadar kısa bir süre çalıştı. Daha sonra kendisini geçindirecek derecede küçük, az masalı da olsa bir lokanta açtı. 1953 yılında kardeşi Reşad ile birlikte Karaköy’de küçük esnafa hitaben dört masalı bir lokanta açmış. Aşçıya yardım etmiş, patatesleri soymuş, bulaşıkçılık yapmıştır. Esnaf tarafından yemekleri çok beğenildi. 1956 yılında Karaköy’de başlayan kamulaştırma faaliyetleri, işlerinin bozulmasına neden oldu. Kısa süre sonra da lokantayı kapatmak zorunda kaldı.

1959 yılında askerdeyken Ankara’da inşaat taşeronluğu yaptı. Askerlikten sonra bata çıka çeşitli denemelerden sonra 1961’de bir belge alarak müteahhit oldu. Afyon Sultandağı İçme Suyu ve binalarıyla başlayarak bu işe devam etti.

Zamanında okula gidemediği için dışarıdan imtihanlarına girerek ilk ve ortaokulu bitirdi. Fakat son sınıfa kadar gelebilmesine rağmen 1971 yılında başlayan Libya’daki işleri dolayısıyla eğitimine devam etdemedi. Lise diploması alamadı. Libya’daki projeleri bitirdikten sonra, Libya’da iş tamamlayan ilk Türk Müteahhit oldu.

İBRAHİM CEVAHİR’İN İŞ HAYATI

Daha sonra kardeşleri Mehmet ve Reşad ile birlikte İstanbul’da Cevahir Şirketler Grubu’nu kurdu. 1975 yılında Libya’da çalışmaya başladığında şirket 3500 kişiye iş sağlıyordu. 1978 yılında Suudi Arabistan’da alınan işlerden sonra ise bu sayı 8 bin kişiye çıktı.

İbrahim CEVAHİR, Türkiye’nin en büyük Laz Müteahhitlerindedir. 1980 yıllarında inşaat sektöründe yıldız işadamıydı. Bununla birlikte Libya ve Ortadoğu’da aldığı taahhüt işleri, Cevahir Holding’i bugünlere taşıdı. Binlerce işçi çalıştırdı şantiyelerinde.

1988 yılında Şişli’deki İETT Garajı’nın ihalesini büyük umutlarla kazandı. Ancak bu yatırım holding için bir duraklama dönemine neden oldu. Bürokratik engeller nedeniyle hedeflediği yatırımları yapamayınca kendi deyimiyle çok para kaybetti. Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olmasıyla gecikmiş de olsa yatırımlarını hayata geçirmeyi başardı.

Yurtdışında ve yurtiçinde çok önemli yatırımları gerçekleştiren İbrahim CEVAHİR, Türkiye’de turizme de el attı. İstanbul’da bir çok otel yaptırdı. 2002 Mayıs’ında ise Avrupa’nın en büyük kongre merkezi olan İstanbul Grand Cevahir Hotel’i açtı.

Ekim 2005 yılında Mecidiyeköy’de Avrupa’nın ikinci, dünyanın ise sekizinci en büyük AVM’si olan Cevahir AVM’yi yaptı. İstanbul Büyüklşehir Belediyesi ve Cevahir Holding’in yüzde 50-50 ortaklığıyla hayata geçirildi. 2005’te kapılarını açan Cevahir AVM’nin İBB hisselerini 2006’da 421 milyon dolara St Martins aldı. Kuveyt Devleti Emeklilik Fonu yatırımlarını da yöneten St Martins, 2007’de Cevahir’e ait hisseleri de satın alarak toplam 840 milyon dolara AVM’nin tek sahibi oldu. Cevahir’in yönetimini İngiliz şirket Pradera üstlendi. 6 katta, 230 mağazayla hizmet veren ve 358 bin metrekare kapalı alanı olan Cevahir AVM’de 11 bin metrekarelik Atlantis Eğlence Merkezi bulunuyor.

SİYASİ HAYATI

İbrahim CEVAHİR, 1955 yılında onyedi yaşında CHP’ye girdi. CHP Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. İsmet İnönü ile yakın ilişkileri oldu. Erdal İnönü’yle beraber SODEP’i kurdu. Bir süre sonra CHP’den ayrıldı. Daha sonra ANAP’a geçti. 1995 ve 1998 yıllarında İstanbul 2. Bölgeden iki defa milletvekili adayı oldu fakat seçilemedi. Siyasi faaliyetlerine 2002 yılından itibaren Ak Parti içerisinde devam ettirdi. İbrahim Cevahir, yapmış olduğu evliliğinden 3 oğlu 3 kızı oldu. Oğlu Ender Cevahir genç yaşında öldü.

İBRAHİM CEVAHİR HAYIRSEVERLİĞİ

Cami, Okul, Kur´an Kursu ve Toplumun tüm hayır işlerinde hep en ön safta yer almaya çalışan İbrahim CEVAHİR bu yönüyle tüm Trabzonlular içinher zaman bir gurur kaynağı olmuştur.

Milliyetçi, her zaman her yerde ve bulunduğu her ortamda hep Çaykaralı olmaya özen göstermiştir. Çalıştırdığı elemanları ile hiç bir zaman bir patron personel ilişkisiyle değil, abi kardeş ilişkisiyle yürütmeye gayret göstermiştir. İbrahim CEVAHİR, Sosyal yönü çok güçlü olan ve hem Trabzonumuzun hem de Karadenizimizin tüm Sosyal Projelerinin hep en içinde hatta en başında olmaya özen göstermiştir.

Eğitime olan destekleri de hiç bir zaman unutulmayacak olan İbrahim CEVAHİR, Merkezi İstanbul’da bulunan Çaykara ve Dernekpazarı Eğitim Vakfında uzun seneler hem yöneticilik yapmış hem de maddi destek sağlamıştır. Otellerinden elde ettiği gelirin önemli bir bölümünü bu vakfa bağışlamıştır. İbrahim CEVAHİR‘in yardımları sayesinde her yıl Üniversitede okuyan binlerce öğrenciye burs imkanı sağlanmıştır.

İBRAHİM CEVAHİR’İN VEFATI

Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim CEVAHİR, 22 Eylül 2015 günü geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmiştir. 2004 yılında yazdığı vasiyeti, İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesinde mirasçılarına okundu. Servetinin yüzde 4’ünü 28 yaşındaki oğlu Eser’in annesi imam nikâhlı eşi Fatma Kaya’ya bıraktı. İbrahim Cevahir, mirasın geri kalanını ise çocukları arasında eşit paylaştırmıştır. Vasiyetnamede İbrahim CEVAHİR’in son arzusu olarak, eşlerinden ve çocuklarından miras kavgasına girmemelerini istemiştir.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!