Ana Sayfa Turizm Uzungöl Uzungöl Camii Tarihi

Uzungöl Camii Tarihi

132
0

Trabzon Uzungöl Cami ve Şerah Köyü

Uzungöl merkezinde, iki adet cami bulunmaktadır. Bunlardan biri hemen gölün yanıbaşında bulunan ve bölgeye ayrı bir güzellik veren Gölbaşı Uzungöl Camii’dir. Diğeri ise şerah köyü içerisinde yer alan Büyükköy Cami olarak biliniyor. Büyükköy Camii 1920 yılında inşa edilmiştir. Uzungöl’ün sembollerinden biri olan Uzungöl Camii (Gölbaşı) 2002 yılında inşaa edilmiş. Bölgeye gelen turistleri uzaktan selamlayan ilk yapıdır. Uzungöl Cami, eskiden tek geçiş köprüsü olan kemer köprü ile Şerah Köyü’nün başladığı yerde yapılmıştır.

Trabzon‘un turizm cenneti Uzungöl’de her mevsim ihtişamıyla ziyaretçileri selamlarcasına gölün kenarında parlayan bir sembol haline gelmiş olan bu ibadethane 2002 tarihinde yapılmıştır. Yapım tarihi çok eski olmamasına rağmen, göl ile adeta bütünleşmiş bir sembol haline gelmiştir. Uzungöl yolunun sona erdiğini ve bu büyüleyici güzelliğe ulaştığınızı size yaklaşık 600 metre önceden bildirir. Tepenin ardından sizi selamlayan minareleri ile çok güzel bir manzara oluşturur. Gölün etrafında gezerken çoğu zaman fark etmezsiniz. Fakat dinlenmek için bir bankta veya göl kenarında oturduğunuzda caminin göle yansıyan silüeti huzur veriyor. Uzungöl Camii, hafızanızdan daha kazınamayacak bu bölge güzelliğinin en güzel sembolü haline gelmiştir.

Uzungöl Cami ve Tarihi Köprü

Uzungöl Camii, turistlerin ilgi odağı olmasının yanında görselliğini yitirmemesi için dönem dönem minareleri boyanmaktadır. Özellikle akşam saatlerinde minareler bembeyaz rengi ile ön plana çıkmaktadır. Çekilen fotoğrafların, kartpostalların ve ziyaretçilerin anı fotoğraflarının çoğunu süsler. Aynı zamanda bu cami beldenin göl ile bütünleşen en güzel sembolüdür.

UZUNGÖL CAMii ETKİNLİKLERİ

Son yıllarda Uzungöl’deki turizm tesislerinin sahipleri güzel bir etkinlikle bir araya geliyor. Cuma günleri sabah namazını Uzungöl Gölbaşı Camii‘nde kılınıyor. Namaz sonrası her hafta ayrı bir restaurant sahibinin verdiği kahvaltıda buluşuluyor. Bu bir gelenek haline geldi. Yapılan bu etkinlikle her hafta ayrı bir mekanda kahvaltı yaparak kaynaşma sağlanıyor. Ayrıca katılımcılar için ahlaki anlamda yeni şeyler öğrenmeye de vesile oluyor. Bu şekilde erken saatlerdeki temiz havayı teneffüs etme fırsatı oluyor. Uzungöl‘de bu etkinlik artan ilgi ve katılımla yapılmakta.

Uzungöl’de bulunan diğer camiler ve yapım tarihleri ise aşağıdaki gibidir:

Uzungöl Alçak Köprü Mah. Camii 1973
Uzungöl Alçak Köprü Yuk. Mah. Camii 1975
Uzungöl Çamlık Mah. Camii 1994
Uzungöl Elmalı Mah. Camii 1902
Uzungöl Flak Mah. Camii 1800
Uzungöl Gölbaşı Mah. Camii 2002
Uzungöl İnceli Mah. Camii 1976
Uzungöl Merkez 1 Camii 1920
Uzungöl Merkez 2 Camii 1973

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz