Ana Sayfa Haber Teknoloji Canon EOS Digital Info (Shutter Sayısı Öğrenme)

Canon EOS Digital Info (Shutter Sayısı Öğrenme)

3238
0

EOS Digital Info Shutter Sayısı Öğrenme

Camera EOS Digital Info uygulaması ile Canon Fotoğraf makinesinin shutter sayısını nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız. Makinenin perde ömrü (Shutter) kullanıcıya bağlıdır. Perde ömrünü önemseyen ve farkında olan kullanıcılar vardır. Bu kullanıcılar gereksiz fotoğraf çekmekten kaçınır ve shutter sayısını sürekli takip ederler.

Günümüzde sosyal medyanın etkisiyle herkes güzel fotoğraf çekip paylaşmak istiyor. Tabi bu konuda fotoğraf makineleri kadar Objektif seçiminin de etkisi büyük. Güzel fotoğraf çekmek için Profesyonel veya yarı profesyonel Canon fotoğraf makinesi almak herkesin hayalidir. Almaya kalktığınızda ise dolar kurunun etkisiyle fiyatlardaki sıfırlarının yanına yaklaşılmıyor. Bu durumda tek çare 2. el fotoğraf makinesi almak oluyor. İkinci elde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur makinenin temiz kullanılması haricinde shutter sayısı olmalı. Bu sayı çok önem arz etmese bile yine de birçok fotoğraf severin kafaya takıyor. Genellikle makinelerin perde mekanizmaları kolay kolay bozulmaz. Bozulsa dahi değiştirilmesi çokta maliyetli değil. Yine de 2.el bir canon fotoğraf makinesi alacaksanız shutter sayısını öğrenmek basit. Canon EOS Digital Info isimli bir uygulama sayesinde Canon marka fotoğraf makinelerinin shutter sayısını öğrenebilirsiniz.

CANON SHUTTER SAYISINA NASIL BAKILIR?

Shutter sayısı nedir ile başlayalım. Shutter sayısı deklanşöre basıldığında çekilen fotoğraf, buna bağlı olarak da deklanşör sayısı veya perdenin hareket sayısı olarak bilinir. Kısaca, fotoğraf makinasının en hassas ve de belirli yıpranma ömrü olan mekanik kısmıdır. Makine üreticileri, Shutter sayısını deklanşöre basılma sayısını sayarak bilgi halinde fotoğraf dosyalarına işler. Bu bilgi fotoğraf içinde EXIF verisi olarak saklanır.

Canon Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir

Shutter sayısı, tamir görmemiş fotoğraf makinasının ne kadar kullanıldığı hakkında kesin fikir verir. Satıcının sözüne güvenmek yerine bilgisayardan Canon EOS Digital Info isimli programla doğrulamak mümkün.

Fotoğraf makinelerinin belirli perde ömürleri vardır. Perde ömrü; perdenin aşınma ve eskime sınırıdır. Yeni bir fotoğraf makinesi alırken yada mevcut makineyle ne kadar fotoğraf çekildiğini merak ederiz. Her markanın fotoğraf makineleri için belirlediği perde ömrü farklıdır. Bu rakam fotoğraf makinesinin özelliğine ve seviyesine göre değişiklik gösterir. Genellikle perde ömrü sayısı 50.000 ile 300.000 arasında değişiklik gösterir. Yani bu bir nevi makinenin garanti süresini de gösterir.

Bir başka deyişle her deklanşöre bastığımızda shutter yani perde ömründen harcamış oluruz. Camera EOS Digital Info uygulaması bu aşamada işinizi görüyor. İkinci el aldığınız Canon fotoğraf makinesinin shutter sayısını size bilgisayar ortamında gösteriyor.

Shutter sayısını arabalarımızın kilometre sayacı gibi düşünebiliriz. KM sayacı ne kadar yüksekse o kadar arıza verme olasılığı yüksektir. Aynı şekilde shutterında bir ömrü vardır. Başlangıç ve orta seviye için 100.000-150.000, orta ve pro seviye için 150.000-200.000 civarı ömür biçilmiştir. Tam ömrünü üreticinin ilgili ürünün bilgi sayfasından bulmanız mümkün. Bu değerler %100 doğru değildir. Örneğin, 100.000 ömür biçilen bir fotoğraf makinası 50.000 shutter’da bozulabilir veya 200.000 shutter’ı da görebilir. Tabi shutter bozulunca makina çöp olmaz. Nasıl arabanın motoru tamir edilip gerekirse değiştiriliyorsa makinanın shutter mekanızması da değişebilmektedir.

CANON EOS DIGITAL INFO v1.4 SHUTTER PROGRAMI

Shutter Sayısı, EXIF verileri arasında yer almaz. Ücretsiz olan EOS info programı ile perde sayısını kolayca öğrenebilirsiniz.

Canon Eos Digital Info v1.4

Canon EOS Digital Info yeni bir sürüm shutter sayısını gösterebilen uygulamayı sizlerle paylaşıyoruz. Bu uygulama biraz daha gelişmiş. Shutter bilgisi yanında cihazınızın güncel olup olmadığınıda kontrol edebilirsiniz. Firmware kısmında ki butona basarak Canon resmi sayfasında uygun kısıma yönlendirileceksiniz. Cihazınızdaki sürüm ile son çıkan sürümü karşılaştırıp, indirerek yükleyebilirsiniz. Programı çalıştırmak için yapmanız gereken tek şey usb kabloyla cihazınızı bilgisayar bağladıktan sonra connect butonuna basmak. Cihazınızın resimdeki gibi exif bilgileri ekranda belirecektir.

CANON EOS DIGITAL INFO v.1.4 DOWNLOAD

Canon EOS Digital Info v1.4 linkine tıklayarak bahsetmiş olduğumuz programın Windows sürümünü bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Güvenlik amacıyla dosya için Şifre: www.trabzon.net.tr olarak düzenlenmiştir.

CANON EOS DIGITAL INFO UYUMLU MODELLER

EOS 40D, EOS DIGITAL REBEL Xsi/450D/ Kiss X2, EOS DIGITAL REBEL XS/ 1000D/ KISS F, EOS 50D, EOS 5D Mark II, EOS Kiss X3/EOS REBEL T1i /EOS 500D, EOS 7D, EOS-1D Mark IV, EOS Kiss X4/EOS REBEL T2i /EOS 550D, EOS 60D, EOS Kiss X5/EOS REBEL T3i /EOS 600D, EOS Kiss X50/EOS REBEL T3 /EOS 1100D, EOS 5D Mark III, EOS 1D X, EOS Kiss X6i/EOS 650D/EOS REBEL T4i, EOS M, EOS 6D, EOS-1D C,EOS Kiss X7i/EOS 700D /EOS REBEL T5i, EOS Kiss X7/EOS 100D/EOS REBEL SL1, EOS 70D EOS M2, EOS Kiss X70/EOS 1200D/EOS REBEL T5/EOS Hi, EOS 7D Mark II

Aşağıda modellerini sıraladığımız fotoğraf makinelerinin bazılarında shutter bilgisi bulunmamaktadır. Shutter sayısını algılamazsa işletim sisteminize Net Framework 3.5 kurarak tekrar deneyebilirsiniz.

EOS 5DS / EOS 5DS R / EOS REBEL T6s / EOS 760D / EOS 8000D / EOS REBEL T6i / EOS 750D / EOS Kiss, X8i / EOS M3, EOS-1D X Mark II / EOS 80D / EOS Rebel T6 / EOS 1300D / EOS Kiss X80 / EOS M10 / Canon 5D Mark IV.

Bu tarz programları çalıştırırken bilgisayarınızda .NET Framework desteği gerekiyor. Programı açamazsanız Windows Update üzerinden veya dışarıdan yükleme şekliyle sisteminizdeki .NET Framework yüklemesini uygulayabilirsiniz.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz