Ana Sayfa Trabzon Yemek Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı

Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı

51
0

Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı - Trabzon

Kalkanoğlu Pilavcısı, Trabzon’da yer alan tarihi mekanlardan biridir ve Trabzon’un zengin kültürel mirasının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Restoranda, bölgenin lezzetli yemekleri ve nostaljik atmosferi bir arada yaşamanız mümkün. Ayrıca ziyaretçilerine unutulmaz karadeniz mutfağı lezzeti yaşatıyor. Restoran, şehrin merkezinde, Pazarkapı Mevkiinde (Moloz) yer almaktadır.

Kalkanoğlu Pilavcısı’nın dekorasyonu, geleneksel Türk mimarisinin izlerini taşımaktadır. Restoranın içerisinde yer alan ahşap masalar, duvarlardaki el yapımı seramik süslemeleri ve demir oyma lambalar, ziyaretçilere nostaljik bir his vermektedir. Ayrıca restoranın bahçesi, huzurlu bir atmosfer sunmaktadır ve burada açık havada yemek yemek oldukça keyiflidir.

Restoranın menüsünde, kuzu tandır pilavı, tavuklu pilav, ciğerli pilav, etli pilav ve dönerli pilav gibi birçok pilav çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca, kuymak, hamsili ekmek, çiğ börek, Trabzon usulü pide ve karalahana sarması gibi Trabzon’un meşhur yemekleri de menüde yer almaktadır.

KALKANOĞLU PİLAVCISI’NIN TARİHİ

1853 Osmanlı-Rus Savaşında, Osmanlı ordusu Trabzon’da toplanır. Buradan Kars, Ardahan, Ağrı, Batum ve Kafkasya’daki cephelere erzak dağıtımı yapılıyormuş. Yiyecek olarak askere her gün ancak pilav, hoşaf ve ekmek verilebiliyormuş. Bu durumu gören zamanın Trabzon Valisi Osman Efendi, Padişah’tan çok iyi bir pilavcı başı istemiş.

Padişah daha evvel tanıdığı ve pilavını çok sevdiği Kalkanoğlu lakaplı Süleyman Ağa’yı Trabzon’a çağırmış. Süleyman Ağa’nın pilavını çok beğenen Vali Osman Bey’in, “Bu pilavdan halkım da yemeli” demesi üzerine Pazarkapı mevkiinde halka pilav dağıtmak için bir aşevi açılmış. Halka bedava pilav-hoşaf dağıtmış. Vali bir gün aşevini ziyaret eder ve dağıtım sisteminden rahatsız olur. Süleyman Ağa’ya dönerek, “Süleyman Ağa pilavın böyle dağıtılması adil değil, halka pilavı eşit miktarda vermek için terazi ile tartarak verin,” diye emir verir. Böylece işletme pilavı terazi ile tartarak vermeye başlamış.

1854 Kırım Harbinin sona ermesinden sonra Süleyman Ağa, halkın ısrarı ile aynı mevkide Kalkanoğlu Pilavı adı altında bu defa profesyonel olarak pilav yapmaya başlar. (Tahminen 1856)

NESİLDEN NESİLE KALKANOĞLU PİLAVI

İlk dükkân 15 metrekare imiş ve tek bir mermer masa varmış. Süleyman Ağa 1885’de ölünce oğlu Hafız Ahmet Kalkanoğlu (1872-1945) baba mesleğini sürdürmüş. Daha sonra da onun oğlu Hacı Hüseyin Kalkanoğlu (1915-1977) görevi devralmış. Halen lokantayı işleten Taner Kalkanoğlu dördüncü kuşak ve 1974’den beri işin içinde. Taner Bey aynı zamanda yerel gazetelere yazı yazan bir gazeteci. Beşinci kuşak Ali ve Arda Kalkanoğlu babalarıyla birlikte çalışıyor. 2000 yılına kadar aynı dükkanda hizmet vermişler. 2000’den beri Pazarkapı’daki dükkanda hizmet veriyorlar. Müşterileri de nesilden nesle sürüyor. Hatta bir gün dört nesil bir arada bir müşteri grubu gelip burada yemek yemiş. Masaların üzeri camla kaplı ve camların altında burada yemek yiyenlerin notları var. Bu da mekanla ilgili çok hoş bir ayrıntı.

Kalkanoğlu Pilavcısı’nda pilav hala tartıyla satılıyor. Pilavın yanında verilen kayısı hoşafı da ilk günden beri Erzincan’ın güneşte kurutulmuş ekşi kayısısından yapılıyor.

LEZZETİN SIRRI

Kalkanoğlu Pilavcısı tam bir aile işletmesi. İşletmede eskiden pilav evde pişirilip getirilir ve lokantada satılırmış. Kalkanoğlu pilavının lezzetinin sırrı biraz da bundan geliyor galiba. Pilav yapımında kemik suyu kullanılıyor. Kemik ve kemik iliği 24 saat boyunca büyük bir kazanda kaynatılıyor. Elde edilen kemik suyu pilavda kullanılıyor. Ancak Taner Bey artık alıştıkları yerel pirinci bulamadıklarını, üreticinin tek ürün veren tohum kullanmak zorunda olduğunu, bu pirincin ise eskisi kadar lezzetli olmadığını söylüyor. Kalkanoğlu Pilav’da 2002 yılına kadar sadece pilav satılıyordu. Ancak zamanla pilavın yanında yemek isteyenler çoğaldı. Günümüzde pilav ile kuru fasulye servisi de mevcut.

Çalışma saatleri 10.00 ile 17.00 arası. Pazar günleri ise kapalı.

ULAŞIM BİLGİLERİ

Adres: Pazarkapı Mah. Tophane Hamam Sok. No: 2 Ortahisar / TRABZON

Telefon: 0 462 3213086

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!