Ana Sayfa Turizm Sümela Manastırı Sümela Manastırı Giriş Ücreti

Sümela Manastırı Giriş Ücreti

971
0

Sümela Manastırı

Bu yazımızda sizlere Altındere Milli Parkı ve Sümela Manastırı Giriş Ücreti hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Ayrıca yazımız içerisinde nereden, hangi araçlarla nasıl ulaşabileceğiniz hakkında da bilgilere yer vereceğiz.

Sümela Manastırı nerede?”, “Nasıl giderim?” Sorularınızın cevabını aşağıdaki Google Haritası üzerindeki işaretli kırmızı noktaya tıkladığınızda yol tarifi alarak bulabilirsiniz.

Restorasyon çalışmaları nedeniyle 4 yıldır kapalı olan Türkiye’nin ve Trabzon’un önemli turizm merkezlerinden Sümela Manastırı‘nın birinci avluya kadar olan bölümü, 25 Mayıs 2019 günü ziyarete açıldı.

“Birinci etap” denilen çevre düzenlemesi ve taş düşümü tamamlanan bölümlerin ziyarete açılmasından ibaret olan bu açılış 4 yıldır süren Sümela Manastırı restorasyon çalışmalarının ardından büyük hayal kırıklığına neden olmuş durumda.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen 25 Mayıs Cumartesi gününden 28 Mayıs Salı günü akşam saatlerine kadarki sürede Sümela Manastırı‘nı 2 bin 63 kişi ziyaret etti. Bu çok iyi bir rakam. Ramazan ayında olunmasının etkisini de düşünürsek, Sümela Manastırı’nı açılır açılmaz ilk dört günde 2 bin kişinin ziyaret etmiş olması demek, ortalamaya vurduğumuzda yaklaşık 600 bin kişinin bu yıl Sümela Manastırı’nı ve Trabzon’u ziyaret edeceği anlamına geliyor.

SÜMELA MANASTIRI GİRİŞ ÜCRETİ

1 Haziran 2019’dan itibaren Sümela Manastırı Giriş Ücreti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kişi başı 10₺ olarak belirlenmişti. Fakat yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere mavi halka ile işaretli alan dışında 2019 yılı için Sümela Manastırı içerisinde bir yeri gezmek mümkün değildi.

2021 Haziran ayı itibariyle 2. ve 3. etap bölümlerinin açılması ile birlikte Sümela Manastırı Giriş Ücreti 75₺ olarak düzenlendi. Ayrıca, Altındere Milli Park Giriş ücretini ve dolmuş ile çıkmak için 8₺ ücret ödemeniz gerekiyor.

Sümela Manastırı giriş ücreti 2023 Mayıs ayı itibariyle 300TL oldu. Altındere Milli Park Giriş Ücreti ise 17TL olarak belirlendi.

Sümela Manastırı Giriş Ücreti güncel olarak bu linke tıklayarak takip edebilirsiniz. Her yıl yayınlanan tarife tarafımızdan burada belirtilmektedir.

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yayımlanan güncel Sümela Manastırı ziyaret saatleri aşağıdaki gibidir.

Kış Dönemi 15 Ekim – 14 Nisan

Açılış Saati: 10:00 Kapanış Saati: 17:00

Yaz Dönemi 15 Nisan – 14 Ekim

Açılış Saati: 10:00 Kapanış Saati: 19:00

Sümela Manastırı Giriş Ücreti - Trabzon

MÜZE KART GEÇERLİ Mİ?

Akıllarda merak bırakan bir başka soru işareti ise Müze Kart. Müze Kartınız varsa ve kartınızla birlikte Trabzon’a gelip Sümela Manastırı Giriş Ücreti ödeyip ödemeyeceğinizi merak ediyor olmanız kadar normal bir şey yok.

Sümela Manastırı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olduğu için girişte Müze Kart geçerli. Son 1 yılda adınıza düzenlenmiş Müze Kart ile sadece Milli Parklar Giriş Ücreti ödemeniz gerekiyor. Sümela Manastırı’nın ziyarete açık olan bölümlerini Müze Kart sayesinde ücretsiz gezebilirsiniz.

ALTINDERE MİLLİ PARKI GİRİŞ ÜCRETLERİ

Sümela Manastırı‘nı ziyaret etmeye karar verdiniz ve aracınızla yola çıktınız. Eğer aracınızla birlikte Sümela Manastırı’na gidecekseniz girişte sizi araç giriş ücreti süprizi bekliyor olacak.

Sümela Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Altındere Milli Park’ı içerisinde bulunmaktadır. Bu bölgeye giriş ücrete tabi olmakta ve çeşitli araç türleri için farklı tarifeler uygulanmaktadır.

Sümela Manastırı Giriş Ücreti - Trabzon

İşte 2022 yılı Altındere Milli Parkı giriş ücret tarifesi:

Bisiklet 4 TL
Motorsiklet, ATV 6 TL
Otomobil, Kamyonet, Pickup 12 TL
Minibüs 36 TL
Midibüs 60 TL
Otobüs 108 TL
Şahıs (Normal) 4 TL
Şahıs (İndirimli) 2 TL
Kır evi – 4 yataklı (günlük) 270 TL
Kır evi – 6 yataklı (günlük) 400 TL

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!