Ana Sayfa Trabzon Eğitim Trabzon Lisesi Tarihi

Trabzon Lisesi Tarihi

170
0

Trabzon Lisesi

Trabzon Fen Lisesi 2019-2020 öğretim yılına 38 öğretmen 485 öğrenci ile başlamıştır. Toplam 18 derslik 3 fen laboratuvarı 1 bilgisayar sınıfı 1 konferans salonu 1 spor salonu, 2 yemekhane ve 1 kütüphane bulunan okul tam gün eğitim vermektedir.

TRABZON LİSESİ TARİHİ

Zamanın Trabzon Valisi Edip ve Şair Sırrı Paşa’nın öncülüğü ile şimdiki Trabzon Lisesi’nin yerine Resmi İdadi (Yeni Lise) 1887 yılında tamlanarak hizmete açılmıştır. Ali Naki’nin müdürlüğünü yaptığı Mekteb-i Hamidiye bütün kadrosuyla (öğretmen-öğrenci) yeni resmi liseye geçmiş. Tarihi Trabzon İdadisi‘nin ilk müdürü yine Ali Naki Bey olmuştur. 1887-1893 yılları arasında şartlar normal olmadığı için eğitim-öğretim de normal olmamıştır. Kuruluş nedeniyle her sınıf açılamamış ya da kuvvetli bir ihtimalle yeterli öğrenci bulunamamıştır. Bütün olumsuzluklara rağmen 1887-1902 Öğretim yılı sonuna kadar dokuz dönem mezun verilmiştir.

KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ TRABZON LİSESİ

Kuruluşundan itibaren 23 yıl İdadi ismiyle ve biçimi ile öğrenimini sürdüren Trabzon Lisesi; 1910-1911 Öğretim yılında Sultani oldu. Okul Trabzon Sultani’si olarak anılmaya başlandı. 1913 yılı İmparatorluğun çökmeye başladığı dönemdir. Savaş yıllarında Trabzon Sultani öğrencilerinin bir kısmı cepheye, bir kısmı iç bölgelere, bir kısmı da batıya doğru gitmiş. Okul 1914-1915 cihan harbi nedeniyle hastane görevi üstlenmiştir. 1915-1916, 1916-1917 yıllarında Rus işgali nedeniyle öğrenim yapılamadı. Çanakkale savaşına giden öğrenciler ise savaştan geri dönemediler.

ATATÜRK’ÜN ZİYARETİ

1924-1925 ders yılında Sultaniler Liseye döndürülmüştür. Lise olarak öğrenim sürerken 1924’te Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk, Trabzon’u ziyaretlerinde Trabzon Lisesi de uğrak noktalarından biri olur ve Şeref defterine “Bedeni İdman Fikri İdmanla Muvazi Olmalıdır” cümlesini yazmıştır.

YENİLENEN TRABZON LiSESi

Cumhuriyetten önce 1887’de kurulan Trabzon İdadi’nin, (sonra da Sultani) son müdürü değerli edebiyatçılarımızdan Ali Canip (Yöntem) Bey’dir. Bu müdürle Sultani, Lise olmuş; 37 yıl devam eden eğitim-öğretim biçimi tarihi fonksiyonunu tamamlayarak yerini, Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereği Liselere bırakmıştır. 1887 yılında tahminen 5000 altın liraya yaptırılan ve eski adı ile Mekteb-i İdadi yeni adı ile Trabzon Lisesi, aradan geçen 46 yıl içinde öğrenim yapılamayacak duruma gelmiş ve terk edilmiştir.

Eski binada yapılacak onarımla okulun ihtiyacı karşılayamayacağı belirtilerek, Milli Eğitim Bakanlığı’na müracaat edilmiştir. Daha sonra Bakanlığın gönderdiği heyet gerekli incelemelerde bulunduktan sonra, yeni bir Lisenin yapılmasını uygun görmüştür. Okulun planı mimarisinde milletler arası isim yapmış Alman Mimar Bruno Taut tarafından çizilmiştir.

Yeniden yapılan Trabzon Lisesi binasının temel atma töreni 16 Haziran 1938’de gerçekleşmiştir. Çok kalabalık ve heyecanlı olan törende; temele ilk harcı üçüncü umum Müfettişi Tahsin Üzen attı. Törende maarif müşaviri Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve Trabzon Valisi de hazır bulunmuşlardır.

Trabzon Lisesi‘nin inşaatı 2 yıl sürmüştür. 1940-1941 yılında yeni binada yatılı-gündüzlü olarak eğitim-öğretime başlanılmıştır. Binanın ayrı bir özelliğin de Trabzon‘daki ilk kaloriferli binalardan biri olmasıdır. Trabzon Lisesi, Karadeniz Bölgesi’nin tek okulu olma özelliğini 1972 yılında kaybetmiştir. 1996 yılında da Trabzon Lisesi‘ndeki yatılı bölüm Bakanlık izinyle tasviye olmuş. Öğrenciler Atatürk Lisesine aktarılarak düz lise ve yabancı dil ağırlıklı lise olarak eğitim-öğretime devam etmiştir.

TRABZON FEN LiSESi

Trabzon Lisesi, 2006 yılına kadar düz lise formatında eğitim vermiştir. Bakanlık kararı ile Anadolu Lisesi statüsüne geçmiş, ancak okulun adı alınan karar doğrultusunda değişmemiş; Trabzon Lisesi olarak kalmıştır. Okul, düz lise olarak son mezunlarını Haziran 2007’da vermiştir. 2006 yılı itibarıyla Anadolu lisesi olmuştur ve SBS (o zamanki adıyla “OKS”) puanıyla öğrenci almaya Eylül 2006’da başlamıştır. Anadolu lisesi olarak ilk mezunlarını Haziran 2010’da vermiştir ve son mezunlarını ise Haziran 2013’te vermiştir. 7 Haziran 2010’da ise fen lisesi olmuştur. Günümüzde halen Trabzon Fen Lisesi olarak faaliyetine devam etmektedir.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!