Ana Sayfa Turizm Çal Mağarası Çal Mağarası Giriş Ücreti

Çal Mağarası Giriş Ücreti

112
0

Çal Mağarası - Düzköy / TRABZON

Trabzon Çal Mağarası için öğrenci ve sivil olmak üzere iki çeşit ücret tarifesi bulunmaktadır. Kişi başına giriş ücreti 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle;

  • Öğrenci: 5,
  • Sivil: 10₺,
  • 0-6 yaş gurubu çocuklardan ücret alınmıyor.

Çal Mağarası‘nın işletmesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanıyor. Bu nedenle mağaraya girişte Müze Kart geçerli değil. Şehir içi ulaşımda kullanılan kart ile ödeme yaparak mağaraya giriş yapılabilmektedir.

Çal Mağarası, Akçaabat’a yaklaşık 32 km, Trabzon’a ise 45 km uzaklıktadır. Şehir merkezinden özellikle Çal Mağarası’na gitmek için düzenli bir ulaşım hizmeti bulunmuyor.

Çal Mağarası - Düzköy / TRABZON

Çal Mağarası, aynı zamanda Dünya’nın en uzun ikinci mağarası olarak bilinir. İçinden küçük bir dere akmakta olup, mağaranın üzerinde tarihi bir kale vardır. Mağara bir yeraltı su kanalıdır. Mağara girişinden 200 metre sonra yol iki kola ayrılmaktadır. Sola ayrılan kol yaklaşık 150 m. uzunluktadır. Kolun sonundaki alanda dolinden gelen suyun aktığı, tavandaki taşların arasında oluşmuş baca vardır. Sağa ayrılan kol ise 400 m uzunluğundadır. Bu kolun sonunda küçük bir göl ve çağlayan bulunuyor. Mağara içerisindeki hava özellikle yaz aylarında dışarıya göre daha soğuk ve nemlidir.

Çal Mağarası - Düzköy / TRABZON

Çal Mağarası içinden geçen derenin debisi mevsimsel olarak değişiyor. Yağışlı mevsimlerde mağaranın içindeki suyun derinliği 1,5 metreye ulaşıyor. Ayrıca mağaranın astım ile sinüzit rahatsızlığına iyi geldiği değerlendiriliyor. Yıl boyunca ziyarete açık tutulan mağaraya özellikle yaz aylarında yoğun ilgi gösteriliyor.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!